BIST 1.524
DOLAR 7,46
EURO 9,01
ALTIN 437,81
HABER /  POLİTİKA

Erdoğan Giresun'da! '50 bin liraya kadar olan zararları hibeyle karşılanacak'

Sel felaketiyle sarsılan Giresun'da incelelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Selden etkilenen esnafın 50 bin liraya kadar olan zararları hibeyle karşılanacak" açıklaması yaptı

Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Giresun Limanı'nda düzenlenecek Su Ürünleri Av Sezonu açılışına katılmak ve yaşanan sel felaketi sonrası incelemelerde bulunmak için kente gitti. Vatandaşlarla sohbet eden Erdoğan, sel felaketinin yaşandığı bölgede incelemelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum brifing verdi.

"Esnafımıza müjdeler vereceğim" diyen Erdoğan, selden etkilenen esnafın 50 bin liraya kadar olan zararlarının hibeyle karşılanacağını söyledi.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Giresun 22 Ağustos günü ancak 50 yılda bir rastlanabilecek büyük bir felakete maruz kaldı. Bir çok iş yeri ve konut zarar gördü. Sizlere geçmiş olsun diyorum. Hayatını kaybedenlere rahmet diliyorum. Devlet ilk günden bu yana vatandaşının yanına olmuştur. Tüm ilgili bakanlarımız her hususu yakından takip ediyor. Arama kurtarma için 36 ilden personel Giresun'da görev yapmıştır. Felaketin ilk anından itibaren 264 araç ve 3672 personel çalışma yaptı. Kapanan köy yollarının tamımına ulaşım sağlandı.

"AFAD'A 20 milyon liralık kaynak aktardık" 

Afet bölgesinde 43 bina yıkıldı. 94 bina acil yıkılacak şekilde hasar gördü. AFAD ve çeşitli bakanlıklarımız çalışmalar için Giresun'a 73 milyon lira ödenek göndermiştir. Dün gece imzaladığım bir kararla tek seferde 20 milyon liralık bir kaynağı AFAD'a aktardık.

Esnafa 50 bin liralık hibe ve kredi desteği

Tüm esnaflarımıza 50 bin liraya kadar olan zararının tamamı aşanlarından 50 bin liralık kısmı TESKOMB aracılığıyla hibe olarak verilecektir. KOBİ'ler için 100 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği verilecek. Afetten zarar gören tüm belediyelere 25 milyon lira hibe sağlandı. Tarımsal destek ödemeleri erkene alındı. Fındık alım tarihi bir hafta öne çekildi.

1 milyar 290 milyon lirayı bulan proje hayata geçirilecektir.

"TOKİ olarak konutlar yapacağız, dükkanlar yapacağız"

TOKİ'nin Dereli'de yapacağı 142 konutun inşası için çalışmalara hemen başlanmıştır, Doğankent'te de 120 konut yapılacaktır. Köylerimizde 250 köy konutu inşa edilecektir, altında ahırı olacak, üstünde de konutu olacak. Toplan keşif bedeli 1 milyar 290 milyon lirayı bulan proje hayata geçirilecektir. Dere yataklarını evlerle, yapılarla doldurursak, sel gelir bunları götürür. Tabiatta dere yatakları büyük yağışlar olduğunda kolayca akıp gidebilsin diye var. Biz yaylaları betona boğarsak gün gelir pişmanlık yaşarız. Depremler bize yaptığımız işin yanlışlığını bize acıyla göstermiştir. Ancak son 20 yıldır düzenli yapılaşma söz konusu. TOKİ olarak konutlar yapacağız, dükkanlar yapacağız. Zemin artı 3 bilemedim 4 yapacağız. Dikey yapılaşma intiharla eş değer bir yanlıştır.

ÖNCEKİ HABERLER
Bakan Selçuk kısa çalışma ödeneğinden yararlanan kişi sayısını açıkladı
Türkiye-Macaristan maçına Portekizli hakem
Samsun'da kadınların bıçaklı kavgasında kan aktı: 2 yaralı
Melih Gökçek, videoyu görünce çılgına döndü! Bu şerefsizi bilen adresini yazsın
Merkez Bankası, Libya Merkez Bankası ile Mutabakat Zaptı imzaladı
Karabük'te kocasıyla ilişkisi olduğunu iddia edip saldırdı! 'Alacan mı kocamı bir daha'
Çorum'da hemşirenin doktoru darbettiği iddiası!
Fahrettin Altun'dan Papa Francis açıklaması
İstanbul'da işten çıkarıldığını öğrenince şirket aracına patladı
FETÖ'den gözaltına alınan 21 eski Kara Harp Okulu öğrencisi itirafçı oldu
Yorumlar 39 yorum