YAZARLAR

Engellilerde cinsellik

Ağır düzeyde algı ve öğrenme sürecindeki engelli çocukların rehberi siz olmalı, hatta mastürbasyon eğitimi sizin kontrolünüzde gerçekleştirmelidir.

Bu kavram her ne kadar engel kelimesi arkasına saklansa daaslında ergenlik12- 21 yaş arasında evrensel bir kavramdır. Yanikimyasal hormon bombalarına herkes kadar onlarda maruz kalıyorlar.Ancak bu durumun davranış ya da yaşantı olarak ifade edilişindekendine has farklılıklar gözlenebilmektedir. Zihinselgelişimlerinde farklılık vardır ancak bedensel yani cinsel gelişimçizgileri tüm insanlarda neyse onlar içinde aynıdır.

Siz ne kadar bilinçliyseniz o kadar süreci daha rahatatlatırsınız, ancak durum engellilik yani problem, zihinselolduğunda durum biraz daha karmaşık hal alır.

Sizin koruma duygunuz daha abartı ya da ihtimal vermeyenanlayışınız onun ergenlik ve cinsel yaşamını daha farklıetkileyecektir.

Diğer çocuğunuzun gizli saklı kendi içinde yaşadığı ve büyüttüğüergenlik serüvenini tüm ailecek yaşamak ya da şahit olmak durumundakalabilirsiniz ki yine bu durum engel ve engelin derecesine görefarklılıklar göstermektedir.

Örneğin otistik bir çocukta dürtü kontrol sorunu varsa ve cinselistek duyuyorsa buna tepki yine kültür ya da aile yapısının etkenözellikleri tepkinizin şeklini belirleyecektir. Bazı aileler budurumu yasaklayarak dikkati dağıtma yoluna giderken bazı ailelerinçocuğuna rahatlama odaları tahsis edebilmekte, sevgili olup flörtyapması için gerekli ortam ya da koşulları gözlemlemekteyiz.

Ağır düzeyde algı ve öğrenme sürecindeki engelli çocuklarınrehberi siz olmalı hatta mastürbasyon eğitimi sizin kontrolünüzdegerçekleştirmelidir.

Bu konuda maalesef ebeveynler çocukları kadar hem isteklideğiller hem de yeterince cesaretleri yoktur. Sosyal baskı, güvensorunu, maalesef çocuklarımızın hayalini kurdukları mutlu son birtürlü gelmiyor.

Evlilik olayı sembolik çocuklar için değil akrabalar içinyapılan oyundan öteye gitmiyor, oysaki onlar ciddi ve oyunoynamıyorlar.

Gerçekten sevip hatta çocuk yapmak istiyorlar. Tabi bu guruphafif etkilenmiş zihinsel engel gurubudur.

Cinsel istismarların bol ca yaşandığı gerçeği dünya olduğu kadarülkemi zinde utancıdır. Sorun hem sosyal hem de toplumsaldejenerasyonun görünen yüzüdür. Bu konuda gençlerin eğitilipmuhtemel istismarlara karşı sizi anlamaya başladığını düşündüğünüzandan itibaren anlatmalı, etrafında bir dairelerden oluşan bölgeleroluşturmalısınız.

İlk halka sizsiniz yani aile, dokunabilir öpülebilir

İkinci halka: akrabalar. Sarılır öper, elinden tutar

Üçün cü halka tanıdıklar komşular: arkadaşlar, tokalaşır

Dördüncü halka: tanımadıkları: uzaktan tebessüm,

Biraz katı oldu farkındayım ancak, bu durum yalnızken gencinuygulayacağı yaklaşımıdır, sizin yanınızdayken içinde bulunduğunuztoplumun yapısına göre yapılandırılabilir

Zor konuştuğumuz cinselliğin engelli gençlerle kolaylaştıraraksade, kararlı ve yapıcı bir tutumla rehber olabilmek gerekli,öğreneceği her şeyi sizden ya da güveneceği bir yakınındanöğrenmeli, sizin de onun cinsel açıdan sağlıklı biri olduğunu bilipona göre davranmanız gerekmektedir. Kısacası sorunsuz olan buyanını bırakın yaşasınlar, çünkü onlarında mutlu olmalı, sizintabularınız ona engel olmamalı.

Bu konuda devletin ivedilikle konuya el atıp gerekli maddidesteği vermeli, mevzuatı çıkarıp artık yetişkin olmuş zihinselengelli bireylerin anayasal olarak hak ettikleri duygusal vefiziksel mutluluklarına, insan olma gereği yaşamsal, doğalisteklerine kavuşmalarına imkân sağlamalıdır.

Yorumlar2 yorum