BIST 8.026
DOLAR 28,91
EURO 31,49
ALTIN 1.965,75
HABER /  GÜNCEL

En zengin tarikatın iç yüzü

Dünyanın en zengin tarikatı o. Kendini orada kurtaran bir kadın iç yüzünü yazdı.

Abone ol

2.8 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en güçlü ve gizli tarikatı olan Opus Dei'den ayrılan bir kadın, maruz kaldığı işkenceleri anlattığı bir kitap yazdı. Anlattığına göre "Da Vinci Şifresi"nde anlatılanlar hiç de abartılı değil.....

Tüm dünyada Dan Brown'un ünlü "Da Vinci'nin şifresi" isimli kitabıyla gündeme gelen Hıristiyan Opus Dei tarikatı bir kez daha bir başka kitapla gündeme taşındı. Bu sefer kitabı kaleme alan tarikatın eski bir müridi...

Fransız Veronique Duborgel (45) 20 yaşında girdiği Opus Dei tarikatından, 13 yıl sonra 1996 yılında ayrıldı. 9 çocuk annesi anaokulu öğretmeni Duborgel 13 yıl boyunca maruz kaldığı işkenceleri ekim ayında yayımlanmasına başlanan "Opus Dei Cehenneminin İçinde" isimli kitabında detaylarıyla anlattı. Aktifhaber'de yer alan habere göre Duborgel, "kadın düşmanı" olarak tanımladığı tarikatın, iç çamaşırlarından, özel yaşamlarına kadar hayatlarının her alanına müdahale ettiğini belirtti.

Şu an manastırda yaşayan ve evlilikleri sırasında üniversitede profesörlük yapan eski eşi ile Opus Dei'ye her ay 400 euro verdiklerini belirten Duborgel, "Bize tarikatın bakmak zorunda olduğumuz bir çocuk olduğunu söylüyorlardı" dedi. Şu an 6 çocuğuyla Strasbourg'da yaşayan genç kadının yazdığı kitap hakkında tarikat dava açmadı. "Zaten acı çeken bir kişi hakkında dava açacak değiliz" açıklaması yapan tarikata Duborgel, "Ben Opus Dei üyesiyken çok acı çektim. Şu an acı çekmiyorum" cevabı veriyor. Duborgel en büyük şoku ismini açıklamadığı üst düzey bir tarikat yetkilisinin "Kadınların köpekten farkı yoktur" dediği an yaşadığını söylüyor.

Ürperten Kurallar

* Sadece soğuk duş alıyorlar.

* Kesinlikle doğum kontrol hapı kullanmıyorlar. Tarikat içinde kullananlar üst yetkililere haber veriliyor.

* Seksi iç çamaşırı giyemiyorlar.

* Cinsel yaşamlarını danışman rahiplere anlatmak zorundalar.

* Tarikat üyesi olduklarını açıklamıyorlar.

* Arkadaşlarını tarikat üyelerinden seçiyorlar.

* Tarikat üyesi olmayanlarla arkadaşlık etmiyorlar. Arkadaşları arasında tarikat üyesi olmaya niyeti olmayanlarla iletişimlerini kesiyorlar.

* Eşin uyguladığı şiddet göz ardı ediliyor.

* Her yıl 3 tanıdıklarını Opus Dei üyesi yapmaya çalışıyorlar.

* Kadınların pantolon giymesi yasak.

* Bacak bacak üstüne atmak yasak.

* Kitap okumaları yasak.

* Her ay 400 Euro para veriyorlar.


80 yıllık tarikatın kısa öyküsü

İspanya merkezli Opus Dei (Tanrının işi) 1928'de İspanya'da kurulan bir örgütün ismi... Madrid'de görevli sıradan bir papaz olan Jose Maria Escriva de Balaguery Albas tarafından kurulan örgüt şu an 2.8 milyar dolarlık servetiyle en güçlü tarikatlardan biri... Bünyesinde 15 üniversite, 97 teknik okul, 36 ilköğretim okulunu toplayan Opus Dei üyesi birçok siyasi bulunuyor. Tarikatın kuruluş amacı laik iş ve meslek sahiplerini bir araya getirerek Papa'ya Vatikan dışında destek olacak varlıklı ve iyi eğitim görmüş elit bir kadroyu oluşturmaktı. Gizli bir örgüt olan Opus Dei'nin tüm üyeleri Katolik meslek sahiplerinden oluşmakta fakat her ülkede örgütten sorumlu bir Kardinal bulunmaktadır. Tüm dünyada tarikatın 85 bin üyesi olduğu düşünülüyor.