BIST 1.445
DOLAR 8,31
EURO 10,07
ALTIN 488,20
HABER /  ÇALIŞMA HAYATI  /  EMEKLİ

En düşük emeklilik maaşı kaç TL olacak?

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Emin Zararsız, emekli maaşlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu

Abone ol

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Emin Zararsız, çifte emeklilik hakkının, yapılandırmanın gölgesinde kaldığını ifade etti. 400 liralık emekli maaşı 1.050 liraya yükselecek.

İşte Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı'nın o açıklamaları...

Başvuru süresinin dolmasının ardından çifte emekliliğin tanıtılmasına yönelik çalışmalara başlayacaklarını söyleyen Zararsız, vergi ve prim alacaklarına ödeme kolaylığı getiren ve dün sona eren Torba Yasa'daki çifte emeklilik hakkının ayrıntılarını anlattı.

AYNI SİSTEM ESNAFLAR İÇİNDE GEÇERLİ

Düzenleme ile 'tek sigortalı' olma şartının ortadan kaldırıldığına dikkat çeken Zararsız, "Örneğin bir çiftçi vatandaşın tarlası var, yıllarca ürün üretmiş ve tarım sigortasını da ödemiş. Sonra da bir fabrikaya işçi olarak girmiş. Kanun 'hangisi önce başlamış ise o sigorta esas alınır' diyor.

Dolayısıyla söz konusu vatandaşın sadece bir ödemesi baz alınıyor. Şimdi bu zorunluluk ortadan kalktı" dedi. Şu anda 400 lira emekli maaşı alan bir kişinin emekli maaşının bin 50 liraya yükseleceğini söyleyen Zararsız "Fabrikada asgari ücretle çalışan bir işçinin aynı zamanda tarlası var. Ve Ziraat Odası'na da kayıtlı. Bu kişi adına işveren SSK primi yatırıyor. Tarım sigortalı olarak da, eksik kalan primlerini kendisi ödeyebilecek. Ve ödeyeceği primlerde asgari ücret baz alınacak. En düşük emekli maaşları dikkate alındığında bu kişinin eline en az bin 50 lira geçecek. Şu anda ise işçi emeklisi olarak 650 lira, tarım emeklisi olarak 400 lira ödeme yapılıyor. Yeni düzenleme iki haktan da yararlanarak çifte emekli maaşı alacak" dedi. Zararsız, aynı sisteminin esnaflar için de geçerli olduğunu belirtti.

ÖDEMELERDE AYRIM YAPMIYORUZ

SGK Başkanı Emin Zararsız, son dönemde kurumun bazı sağlık kuruluşlarının ödemelerini geciktirdiği, bazı kuruluşlara ise erken ödeme yaptığı yönündeki iddiaları da değerlendirdi.

SGK'nın, toplam bin 746 sağlık kuruluşu ile hizmet alım sözleşmesi yaptığını hatırlatan Emin Zararsız "Bütün sağlık kuruluşlarına eşit ödeme yapılıyor. Hastane, denetimlere itiraz ediyorsa ve dava açıyorsa dava sonuçlanıncaya kadar ödemesi askıya alınıyor. Onun dışında, tüm sağlık kuruluşlarına ödeme geciktirilmeden gerçekleştiriliyor" diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Partiler bu sıraya göre TRT'ye çıkacak
Şahin AK Parti'nin alternatifini açıkladı
AK Partili adayın aracına saldırı
Beşar Esad'dan 'genel af' ilanı
Mladiç Lahey'e gönderildi
Akkiraz, Erdoğan'dan özür bekliyor
Suriyeli muhalifler Türkiye'de toplandı
Kılıçdaroğlu'nun mitinginde taciz
Kılıçdaroğlu 'Bilal'in yeni işini açıkladı
Erdoğan'ın Hopa mitinginde olay çıktı
Yorumlar 2 yorum