YAZARLAR

En Değerli Teknoloji Şirketleri ve Kazançları

Apple geçtiğimiz günlerde Steve Jobs ve Steve Wozniak'ın 1976 yılında Silikon Vadisinde bir garajda başlattıkları büyük serüvenin 40. yılını kutladı.

İsmail GÜZELiguzel@nestech.net

Apple geçtiğimiz günlerde Steve Jobs ve Steve Wozniak'ın 1976yılında Silikon Vadisinde bir garajda başlattıkları büyükserüvenin 40. yılını kutladı.

İPhone ve Mac bilgisayarların üreticisi olan Apple, 115 bineyakın çalışanı ile Cupertino, Kaliforniya'da multi-milyardolar değerindeki ana merkez binasını önümüzdeki yıl açmayahazırlanıyor.

Dünyanın en değerli kurumlarından biri olan şirket geçtiğimizsenelerde 233 milyar dolarlık satışdan 53 milyar dolar karetti.

Geçmiş yıllara nazaran yeni ürün çıkarmakta zorlanan Apple'ın eniyi başarılarının geçmişte kaldığı bir gerçektir.Apple'ın enbüyük gelirinin çte ikisini İPhone'dan kazanmasına ve geçensene rekor sayıda satışına karşın önümüzdeki yıllarda busayıda düşüş olabileceğini düşünüyorum.

Dünyada düzenli olarak kullanılan ve piyasada 1 milyardan fazlaürünü bulunan Apple'ın övünç kaynakları; İPod, İPhone, İPad,Mac ve Apple Saatler yaygın olarak beğenilen ve taklitleri enfazla olan ürünlerdir.

40.yılını dolduran Apple, önümüzdeki senelerde sektördekiliderliğini sürdürüp koruyabilmesi ancak yeni çıkaracağı vegeliştireceği ürünlere bağlıdır.

Bilgi teknoloji sınıfında en değerli bir kaç şirket vekazançları;

Kaliforniya merkezli Apple şirketler gurubunun 233 milyardolar kazancına karşın piyasadaki işlem değeri 534 milyardolar.

Redmond merkezli Microsoft şirketler gurubu 2015 yılı itibariile 119 bine yakın çalışanı, 94 milyar dolar kazancı, 412.5milyar dolar piyasa işlem hacmi var.

Güney Kore merkezli Samsung şirketler gurubunun 2015 yılıitibari ile 307 bin çalışanı, 168 milyar dolar kazancı, 143milyar dolar piyasa işlem değeri var.

Tayvan merkezli Foxconn şirketleri 2014 yılı itibari ile çalışansayısı 1.3 milyon kişi buna karşın kazancı 133 milyar dolar,piyasa değeri 32 milyar dolardır.

Seattle merkezli Amazon şirketler gurubu 2015 yılı itibari ile230 bin çalışanı, 107 milyar dolar kazancı, 259 milyar dolarpiyasa işlem hacmi var.

Palo Alto merkezli HP şirketler gurubu 2015 yılı itibari iletoplamda 287 bin çalışanı, 103 milyar dolar kazancı,piyasadaki değeri de 50 milyar dolar.

New York merkezli İBM şirketler gurubu 2015 yılı itibari ile 380bin çalışanı, 81 milyar dolar şirket kazancı, 121 milyar dolarda piyasa değeri vardır.

Önümüzde ki senelerde bilişim sektöründe bir çok sürprizler vebir çok yenilikler olacak.Özellikle sanal gerçeklik ve yeninesil otomobil teknolojisi ön planda yer alacak.

Yorumlar