YAZARLAR

Emniyet Müdürü'nün mirasına bakın!

"17 Aralık operasyonunda ve 18 Aralık ‘da il Emniyet Müdür Vekili olarak görevi devraldığım gün ve sonrasındaki devlet hizmetim benim çocuklarıma bırakacağım en büyük mirastır.”

Cennet CANKILIÇcennet@internethaber.com

Bugün öğle saatlerinde İstanbul’da önemli bir duruşma vardı.

15  Temmuz Fetö operasyonları sonrası tutuklanan İstanbuleski Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile İstanbul Emniyet Eski MüdürüHüseyin Çapkın İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısınaçıktılar.

Şu tesadüfe bakın ki; 

Mutlu ve Çapkın’ın “Hükümeti ortadan kaldırmayateşebbüs”ve “TBMM’yi ortadan kaldırmayateşebbüs” suçlamalarıyla hakim karşısına çıktıkları osaatlerde, 17 Aralık operasyonunun patlak verdiği gece İstanbulEmniyet Müdür Yardımcısı olan Selami Yıldız’daAdana’ya  gitmeden önce veda yemeği için basın mensuplarıylaberaberdi.

Doğrudan hükümeti  ve dönemin Başbakanınıitibarsızlaştırıp,  iktidarı al aşağı etmeyi hedef alan otarihi  kritik gün için şu cümleyi kurdu:

“Benim meslek hayatımda elbette gurur verici dönemlerimolmuştur, ama 17 Aralık operasyonunda ve 18 Aralık ‘da il EmniyetMüdür Vekili olarak görevi devraldığım gün ve sonrasındaki hizmetimçocuklarıma bırakacağım en büyük mirastır.”

Bu sözler karşısında duygulandığımı ifade etmeliyim.

Öyle içten ve samimi söylüyordu ki, gözlerinin içiparlıyordu:

Çünkü, 17 ve 25 Aralık’da Fethullahcı terör örgütühükümeti, 15 Temmuz’da da devleti  ortadan kaldırma eyleminegirişmiş, biz  bu rejim değişikliğine nasıl İstanbul’da biravuç arkadaşımla karşı durduysak, Bursa’da da  o hain darbegecesi sözüm ona kendisini sıkıyönetim komutanı olarak tanıtanalbayı yakalayıp, cebinden tüm 81 ildeki sözüm ona görevlendirilmiş sıkıyönetim komutanlarının isim listesiniAnkara’ya göndererek darbenin seyrini değiştirdik.Teşkilatımızla  dimdik mücadele ettik. Milli iradeninüstünde güç tanımadık”

                         ******                    ******                   ******

Aynen söylediği gibi.

Selami Yıldız, 17 Aralık operasyonunda hükümetin, devletin vemilletin yanında nasıl dimdik durduysa, 15 Temmuz gecesi de Bursaİl Emniyet Müdürü olarak milletinin ve devletinin yanında dimdikdurdu.

 Adana İl Emniyet Müdürlüğü’ne atanması dolayısıyla basınmensuplarına Bursa Kültürpark içi Polis Evi’nde verdiği öğleyemeğinde veda eden Selami Yıldız o geceyi de anlatırken”Buradan 700 km. uzakta ailemle tatil yapıyordum, öğreniröğrenmez 13 yaşındaki oğluma beylik tabancamı vererek bak oğlum bubir devlet görevi, dönmeyebilirim, çok uzun süre sonra dadönebilirim, annen ve kız kardeşin sana emanet” diyerek ayrıldım ve ilk anlardan itibaren hem teşkilatımdakiarkadaşlarımla, hem valimle, savcımla ve bölge milletvekillerimleirtibat halinde ”Milli iradenin üstünde hiçbir güç tanımıyoruz,hemen halkı sokaklara çıkaralım” dedim. Bunu söylediğim saatler10.30-11.00 ‘dı. Henüz Cumhurbaşkanımız o tarihi çağrısınıyapmamıştı.”dedikten sonra devamını da şöyle getirdi:

 “O dönem Garnizon Komutanımız olan ve “devletiminyanındayım” diyen Seyfullah Saldık’ın makam odasına gidip kendisinisözde sıkıyönetim komutanı olarak tanıtan albayı yakaladık,cebinden çıkan sıkıyönetim listesini önce valimize, ardındancumhuriyet başsavcımıza, ve o dönem İç işleri müsteşarı olanEmniyet Genel Müdürümüz Selami Altınok’a gönderdik.Derhal AdaletBakanlığımıza bu listeyi gönderin ki tutuklanmalarını sağlayalım,karşı tarafın tutuklamalarının önüne geçelim.dedik.Nitekim öyle deoldu”.

                                     ******                     ******                        *****

Selami Yıldız 2.5 yıl  Bursa’da Emniyet Müdürü olarak görevyaptı. Görev süresince Bursa huzur ve  güvenli yaşamın kentioldu. Hatta daha önce de bu köşede yazmıştım, merkezi Newyork’tabulunan uluslar arası derecelendirme kuruluşu tarafındanBursa  2017’de suç endeksi,huzur ve güven açısından dünyanınen yaşanılır kentler sıralamasında 5 bin 732  şehir içinde 21.sırada yer aldı. Türkiye’den ise listeye 6 il girerken, Bursa 1.sırada çıktı.

Emniyet Müdür Yardımcıları Tugay Dikmen ve Süleyman Gün’ün de katıldığı yemektedeğerlendirmelerde bulunan Selami Yıldız, 2.5 yıllık sürede terörleve uyuşturucu ile yaptığı mücadeleyi de anlattı.

FETÖ operasyonları kapsamında 3400 işlemyapılırken,1700 tutuklu bulunuyor.  45’in üzerinde DAEŞmensubu tutukladık . PKK operasyonları kapsamında da 250tutuklamada bulunduk.Operasyonlarımız devam ediyor ve benden sonragelecek yeni arkadaşımızın başkanlığında da devam edecek. Biz buoperasyonlarla hem Bursa’da hem de Türkiye’de olası büyükfaciaların önüne geçmiş olduk”.

Yeni görev yeri Adana’ya iki gün içinde gidip görevi teslimalacağını da söyleyen ve heyecanlı olduğu her halinden belli olanSelami Yıldız son olarak” Nasıl ki Bursa kadim birkentimiz, maneviyatı yüksek bir ilimiz. Adana’mız da stratejiköneme sahip bir yerimiz. Bizim için devlet hizmetinin yeri vezamanı sorgulanmaz. Nerede görev verirlerse giderçalışırız.”diye konuştu.

Devlet terbiyesi almış, devlet hizmetini özümsemiş bir idareciyede yakışan budur!

Yorumlar