BIST 1.471
DOLAR 7,42
EURO 8,97
ALTIN 412,30

Emekliye kamuda çalışma müjdesi! Düşük faizli kredi de verilecek

Hükümet 2019 yılı için 12 milyon emekliyi ilgilendiren bir dizi karar almaya hazırlanıyor. Alınması planlanan kararları emeklinin refah düzeyini yükseltmeyi amaçlıyor. Buna göre SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları Ocak ve Temmuz'da önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon oranında artırılacak.

Emeklilerin sadece aydan aya aldıkları maaşla geçinmelerini istemeyen hükümet iş kurabilmeleri kamuda tekrar istihdam edilmeleri için çalışmalar yürütüyor. Hükümetin 2019 yılı içinde 12 milyon emekliye yönelik almayı planladığı uygulamalar şöyle:

MAAŞA BİN LİRA SINIRI: Bin liranın altında emekli aylıkları alanlara yönelik iyileştirme yapılacak. Artık emekli maaşları bin liranın altında olmayacak.

KAMUDA ÇALIŞMA İMKANI: Kamudan ve özel sektörden emekli olan yönetici ve uzman personellerin, devlet kurumlarında maaşlı çalışabilmesi öngörülüyor. Bu kişilere esnek çalışma yönteminin uygulanması gündemde.

EVDE EMEKLİLİK Başta ev kadınları olmak üzere evde üretim yapanların sigortalı olması için bir dizi kolaylık sağlanacak. Bunlar arasında emekli olmakta var.