BIST 1.500
DOLAR 7,32
EURO 8,82
ALTIN 412,21
HABER /  EKONOMİ

Ekonomi için müthiş haber! Samsung ve Oppo Türkiye'de üretime hazırlanıyor!

Küresel mobil teknoloji pazarının iki dev ismi Samsung ve Oppo Türkiye'de üretim yapacak.. Çinli mobil telefon üreticisi Oppo yeni yılın ilk ayında İstanbul ve Kocaeli'de kurulacak tesiste üretime başlamayı planlıyor. Söz konusu yatırımın büyüklüğü 50 milyon dolara yaklaşıyor. Türkiye'de üretime hazırlanan bir diğer üretici Samsung ise ilk etapta alt yüklenici aracılığıyla üretime geçmeyi hedefliyor..

Abone ol

Bloomberg HT'nin haberine göre Türkiye, mobil telefon alanında iki iddialı üretim yatırımına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Uluslararası iki mobil telefon şirketi Oppo ve Samsung Türkiye'de üretime başlıyor.

Türkiye'ye kısa süre önce gelen Çinli şirket Oppo önümüzdeki ay mobil telefon üretimine başlamayı hedefliyor. Bloomberg HT'ye bilgi veren üç kaynağa göre İstanbul ve Kocaeli bölgesinde kurulacak tesisle üretimin tamamen Türkiye'de gerçekleşeceği ve montaj olmayacağı belirtiliyor.

Yaklaşık 50 milyon dolarlık yatırımla üretime başlayacak tesis için yatırım teşvik belgesinin alındığı ve gerekli kuruluş işlemlerinin tamamlandığı kaydedildi. Bazı modellerini Türkiye'de üretmeyi planlayan Oppo'nun başta Avrupa pazarı olmak üzere ihracat yapacağı da belirtildi. 2004'te Çinde Dongguang'da kurulan ve dünya çapında 40 binden fazla çalışanı bulunan Oppo 300 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı.

Samsung alt yüklenici ile üretime geçecek 

Öte yandan Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung'un da Türkiye'de üretim planladığı öğrenildi. Buna göre Samsung ilk etapta üretimi İstanbul'da kurulu bir alt yükleniciyle yapacak. Üretimin montaj ağırlıklı olacağı belirtildi.

Dünyaca ünlü teknoloji markası Samsung, 1938'de Kore'de Lee Byung-chul tarafından yalnızca 30 bin wonluk yani 27 dolar sermayeyle kuruldu. Bugün dünyanın ikinci büyük üreticisi olan Samsung Electronics, 2020'nin üçüncü çeyreği için açıkladığı sonuçlarda son 6 yılın en yüksek akıllı telefon kâr payını elde ettiğini duyurdu.

Resmi Gazete'de teşvik düzenlemesi geçen hafta yayımlanmıştı

Geçen hafta Resmi Gazete'de yayımlanan teşvik düzenlemelerinde cep telefonu üretimine ilişkin detaylar da yer almıştı.

Cumhurbaşkanlığı kararıyla teşvik mevzuatında değişiklik yapılarak, cep telefonu üretiminde kullanılan aksam ve parçaların, teşvik belgeli yatırımlar kapsamında 31 Ağustos 2021’e kadar gümrük vergilerinin ödenmesi şartıyla ithalatının önü açıldı.

Karara eklenen geçici maddede şu ifadeler kullanılmıştı: “Yatırım teşvik belgeleri kapsamında, elemanları dizili baskılı devre kartı(PCBA) üretiminden başlayan cep telefonu üretimine yönelik yatırımlar için, üretim kapasitesi ile uyumlu olmak ve cep telefonu üretiminde kullanılmak kaydıyla yarı demonte haldeki(SKD) aksam ve parçalar 31 Ağustos 2021’e kadar gümrük vergisi muafiyeti sağlanmaksızın ithal edilebilir.”

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri İkinci el otomobilde rüzgar tersine döndü! Satışlar çakıldı uzmanlar nedenini açıkladı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Malatya'da bir garip olay! İki arkadaş dağda elleri ve ayakları bağlı halde bulundu
Ünlü sosyal medya fenomeni hayatını kaybetti! 2 gündür hiçbir şey yemedi
Saldırıya uğrayan kadın muhtar Meryem Önkür: Can güvenliğim yok
Mustafa Sarıgül Türkiye Değişim Partisi'nin Genel Başkanı seçildi
Koronavirüs talanı! Bursa'da uyanıklar virüsü fırsat bilip evlet arazilerine çöktü
Ankara'da 14 yıl önce öldürülen gencin katilleri yakalandı
Anne kart nedir başvuru merkezleri nerede?
Ekrem İmamoğlu'ndan İstanbul'daki su seviyesiyle ilgili kritik açıklama
Yunan mevkidaşından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğluna tepki çeken yanıt
Avrupa Birliği'nden Osman Kavala açıklaması acilen serbest kalmalı
Yorumlar 11 yorum