YAZARLAR

Eğitime dikkat etmek lazım

İstikrarlı ülkeler krizlere karşı daha tahammüllü olsa da, bu ülkelerdeki ekonomilerde dahi kısa vadeli düşüşler yaşanabilir...

İstikrarlı ülkeler krizlere karşı daha tahammüllü olsa da, buülkelerdeki ekonomilerde dahi kısa vadeli düşüşler yaşanabilir.Halka yansıması ise kısa, hatta çok kısa sürede olacağından,tepkilere karşın derhal önlemler alınır.

Ancak gelin görün ki, eğitim ve kültürel alandaki hatalar veyaşanan krizlerin sonuçları çok uzun vadede fark edilebilir. Farkedildiği zaman ise geri dönüş imkansız olmasa da oldukça zorolacaktır. Bu sebeple eğitim ve kültürel alanda alınan kararlardave atılan adımlarda dikkatli olunmalıdır. Tabiri caizse kılı kırkyararak hareket etmek en doğrusudur. Uyarılara kulak verip, biliminsanlarına itibar etmeliyiz. Bir anlık hataların sonuçlarınıyıllarca çekmeyelim.

***

Hırs...

Hırs denen şey, yerine göre çok faydalı olabilmekle birliktebazen yıkıcı sonuçlar doğurabilir. Tabi ki, her şartta dozajını iyiayarlamak gerekir.

Mesela, üniversite sınavına çalışan bir genç, kendisinden dahaönde olan arkadaşlarını yakalamak için hırs yapar ve daha çokçalışmaya başlarsa ne ala. Ancak hırsının peşine takılıp giderken,aklını bir kenara bırakır ve iş kıskançlığa dönüşürse her şeyberbat olur.

Sadece bu kadar mı? Değil. İnsanın nerede duracağını da bilmesilazım... İstemenin sonu yok. Elinde olanla yetinmemenin, hep dahafazlasını istemenin ve açgözlü olmanın ne size, ne deetrafınızdakilere faydası yok. Zaten bunun hiçbir din ve inanıştada yeri yok.

Hırsa kapılmamak, hırsa kapılanlara da hata yaptıklarınılisanımünasiple söylemekten geri durmamak gerek...

***

Nelere dikkat edersek her şey güzelolur?

Bir konuyu değerlendirirken; güçlüye - güçsüze bakmadan sadecehaklıyı - haksızı gözetmeyi öğrendiğimiz zaman.

Aklıselimden uzaklaşıp kavga - dövüş ile sorun çözmeyeçalışanları, bizden olan ve olmayan diye gruplandırmak yerine, herşartta ikaz etmeyi bildiğimiz zaman.

Farklılıklarımız üzerinden ayrışmak yerine, farklılıklarımızladaha renkli, daha mutlu olabileceğimizi fark ettiğimiz zaman.

Özetle, yaratılanı yaratandan ötürü sevmeyi, sözde değil özdebir şekilde öğrendiğimiz zaman.

***

Biraz özeleştiri...

2017 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’nde Millilerimiz veRusya Federasyonu buz hokeyi takımları karşı karşıya geldi.Karşılaşmayı Rusya 42-0 kazandı.

Bunun üzerine millilerimize tepki yağdı. Hatta yağmaya devamediyor. Tepki gösterenler haksız değil.

"42 gol yenir mi?"

"42 gol yediniz, bir tane bile atamadınız mı?"

Bu tepkileri yerinde kabul ediyorum. Ancak işin suyunuçıkarmamak gerekir. Milli sporcularımızı rencide etme hakkına kimsesahip değil. Kaldı ki, Rusya ile Türkiye'nin Kış Sporlarıgeçmişine, tecrübelerine, birikimlerine bakarsanız sporcularımızınüzerine çok fazla gitme hakkımızın olmadığını görürsünüz.

Sağlıcakla kalın...

Yorumlar3 yorum