BIST 5.096
DOLAR 18,80
EURO 20,42
ALTIN 1.162,83
HABER /  POLİTİKA

Efkan Ala neden istifa etti CHP'den şok açıklama

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, İçişleri Bakanlığı görevini bırakan Efkan Ala hakkında açıklamalarda bulundu. Gök, "Bakanlar Kurulu yapılırken herşey normaldi. Başbakan'ın bu işten bilgisi var mı?" diye sordu.

Abone ol

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Levent Gök, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Efkan Ala'nın, İçişleri Bakanlığından istifasına da değinen Gök, bu durumu, bakanların dahi bilmediğini öne sürdü.

Gök, Ala'nın bölge valiliği, Başbakanlık Müsteşarlığı, İçişleri Bakanlığı yaparak, çözüm sürecinde baş aktör olarak, düne kadar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın en yakınındaki kişilerden biri olarak bilindiğini vurguladı.

"ALA HAKKINDAKİ GENSORULAR REDDEDİLDİ"

Türkiye'de Ala'nın istifa etmesini gerektiren çok önemli olaylar, Ankara, Taksim, Gaziantep'te patlamalar, Atatürk Havalimanı saldırılarının olduğunu belirten Gök, Ala'nın istifasını istediklerine, buna gerek duyulmadığının söylendiğini, Ala hakkındaki gensorularının reddedildiğini, Ala'nın, korunduğunu, himaye edildiğini öne sürdü.

Gök, bugüne kadar en kanlı olaylar olduğunda, siyasetten sorumlu olarak istifa etmesi gereken Ala'nın yerini koruduğu süreçten sonra, dün yaşanılan olayın sıra dışı olduğunu söyledi.

Bu olayın çeşitli boyutlarının olduğunu gördüklerini ifade eden Gök, kamuoyunun, bu konuda aydınlatılmasını istedi. Gök, Ala'nın görevinden ayrılmasının gerekçesini sorarak, Ala'nın, Cumhurbaşkanı'nın isteğiyle ayrıldıysa bunun ayrı bir kriz olduğunu öne sürdü.

"GEREKÇE BU MUDUR?"

Gök, şöyle devam etti:

"Olayın arkasındaki perdenin aydınlatılması siyaset açısından birinci derecede önemlidir. Bizim bilmediğimiz neler dönüyor? 15 Temmuz gecesi Ala'ya ulaşılamadığı, FETÖ'ye karşı yeterli mücadele yapılmadığı söyleniyor. Gerekçe bu mudur? Gerekçe buysa 81 ilin valisinin 74' ünün, 7 bin istihbarat görevlisinin 6 bin 500'ünün FETÖ'cü olduğunu söyleyen Ala, bunu tek başına mı yaptı? Kimdir o kararnameleri beraber imzalayanlar, onların sorumlulukları yok mu? Ala, İçişleri Bakanıyken 74 emniyet müdürünün, FETÖ'cü olmasını nasıl açıklayabilir?"

"DEREYİ GEÇERKEN AT BOĞULUYOR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, MİT ve Genelkurmay Başkanı üzerinde yürütülen tartışmalarda, "Dere geçerken at değiştirilmez" dediğini anımsatan CHP Grup Başkanvekili Gök, şu görüşlere yer verdi:

"Şimdi dereyi geçiyoruz ama şu anda atın boğulması söz konusu. Önemli bir devlet krizi yaşanıyor. Ala, bu krizin neresindedir, kendisiyle ilgili şüpheler mi var? Bu açıklamaların yapılması Ala açısından da önemlidir. Yıllardan beri birinci derecede yakını olan İçişleri Bakanı, neden görevden alındı, bu azil mi istifa mı? Ala'dan şüphenilen durum mu vardır? En kanlı olaylarda istifa etmeyen Ala, şimdi istifa ettirilmek isteniyorsa altında başka gerekçeler vardır, biz bu gerekçeleri bilmek istiyoruz. Karanlık ilişkiler ağı var. Bu ağın içinden çıkılmadan, bu olayı çözemeyiz. "

Gök, torba tasarıdan çıkarılan düzenlemelerin yeni KHK'ya konulması halinde, iktidarın, Yenikapı ruhunu darmadağın edeceğini öne sürdü. Gök, böyle bir yanlışla, bu sürecin götüremeyeceğini, FETÖ'ye karşı mücadelede gedik açılacağını kaydetti.