BIST 1.540
DOLAR 7,50
EURO 9,05
ALTIN 441,26

Dünyadaki rezervin yüzde 73’ü bizde tonu 1 milyon doları geçiyor

TÜRKİYE dünya bor rezervlerinin yüzde 73’üne sahip. Eti Maden ile Çinli Dalian Jinma ile borda teknoloji transferi için işbirliği protokolü imzalanmasından sonra yeni bir hamle daha geldi.

Enerji Bakanı Fatih Dönmez'in dün CNN Türk'te canlı yayınında yaptığı açıklamalar gözleri bir kez daha bor madenine çevrildi. Dönmez "Bor izotoplarından elde edilen ürünün tonu 1 milyon doları aşıyor. Nükleer santrallerde güvenliği sağlamak için kullanılıyor." dedi. Dönmez ayrıca Bor madeninden üretilen ve Eti Maden tarafından 4 kilogramının yıl boyunca 24,90 liradan satışa sunulan temizlik ürünü BORON'u tanıttı.

Dönmez katıldığı programa şunları söyledi: "Biz buna deterjan demiyoruz. Çünkü deterjanlar kimyasal. Yeni bir ürünle tekrar piyasaya çıkmış oldu. Doğal ve organik yaşam bir dönüş var. Bu doğru bir şey. Çamaşırların aslında temiz olması önemli. Koku dediğiniz şey kimyasal bir şey sonuçta. Diğer firmalarda bunu kullanırsa memnuniyet duyarız. Büyük zincir marketlerle görüşüldü anlaşıldı. Üç beş gün içinde bütün raflarda bulunacak. Fiyat olarak daha ekonomik bir fiyatla çıktılar. Bir yıl boyunca herhangi bir fiyat artışı olmayacak."

Hemen her sektörde kullanılan bor madenini işlemek için Türkiye kolları sıvadı. Geçtiğimiz Haziran ayında borun katma değerini 2 bin kata kadar artıracak bir teknoloji kurulması için Eti Maden ile Çinli Dalian Jinma arasında ‘Teknoloji Transferi Mutabakatı’ imzalanmıştı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bugün tanıtımı yapılan Türkiye'nin tek doğal mineralli yerli ve milli temizlik ürünü BORON'u ilk satın alanlardan olmuştu. Dönmez, eşi Zeynep Dönmez ile yaptığı market alışverişinde şunları söylemişti: