BIST 1.461
DOLAR 8,39
EURO 10,16
ALTIN 506,76
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Dünya çapındaki internet kesintisine tek bir kullanıcı sebep olmuş

Geçtiğimiz günlerde dünya genelinde milyonlarca kişinin etkilendiği internet erişim probleminin tek bir kullanıcı sebebiyle gerçekleştiği açıklandı. Bulut hizmetinin ayarlarını değiştiren kişi, dünya genelinde internet kesintisine sebep oldu.

Abone ol

8 Haziran'da dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya hizmet veren internet siteleri geçici olarak servis dışı kalmıştı. Aralarında Twitch, Hulu, Reddit, Amazon ve Spotify gibi hizmetlerin de bulunduğu dev sitelerin erişim probleminin tek bir kullanıcı sebebiyle gerçekleştiği ortaya çıktı.

Söz konusu erişim sorununa bir bulut bilişim hizmetleri sağlayıcısı olan Fastly'deki kısa sürede çözüme kavuşturulan bir sorun neden oldu. Yine de bu hata Boston'dan Bogota'ya, Tokyo'dan Toronto'ya kadar internet ağının yüzde 85'ini etkiledi. Berlin ve Pekin gibi bazı şehirler ise sorundan hiç etkilenmedi.

Yazılım güncellemesi hatayı tetikledi

Fastly, yaşanan sorunu bir saat gibi bir süre içinde çözüme kavuşturup yaşananlardan dolayı özür dilerken sorunun kaynağı ile ilgili fazlasıyla şaşırtıcı bir açıklamada bulundu. Fastly'ye göre; söz konusu küresel internet kazası, tek bir müşterisinin ayarlarını değiştirmesinden kaynaklanmış. Söz konusu müşterinin ayarlarını değiştirmesi, Mayıs 2021'de yayınlanan bir yazılım güncellemesindeki hatayı tetiklemiş ve sonrasında olanlar olmuş.

Büyük internet kesintisi, Fastly ofisinde fazlasıyla stresli bir gün yaşanmasına neden oldu. Ancak ilginçtir ki; Fastly hisseleri, söz konusu kesintinin ardından yüzde 11 değer kazandı. Bu konuda pek çok tahmin bulunsa da bu yükselişe en büyük gerekçe olarak şirketin sorunu kısa sürede çözebilmiş olması gösteriliyor. Ayrıca kesinti, Fastly'nin sunmuş olduğu hizmetlerin internetin işleyişi açısından ne kadar önemli olduğunu da göstermiş oldu. (Webtekno)

ÖNCEKİ HABERLER
Erdoğan ile Biden zirve öncesi dikkat çeken açıklama
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Rus donanmasının yeni gemisi düşmanı kör ediyor
Bakan Kurum, TBMM Başkanı Şentop’a Gazi Meclis’in tapusunu takdim etti
Ankaragücü başkan adayı Faruk Koca 25 milyonluk dairelerini kulübe bağışladı
PSG, Wijnaldum'u kadrosuna kattı: 2024'e kadar sözleşme
Ziya Selçuk'tan ek atama bekleyen öğretmene 'inşallah' müjdesi
Avrupa Merkez Bankası faiz ve varlık alım miktarını sabit tuttu
Resmen duyuruldu: Galatasaray Selçuk İnan'a emanet
Üsküdar'da riskli yapı alanında kentsel dönüşüm projesi başlatıldı
Yorumlar 2 yorum