BIST 1.880
DOLAR 13,47
EURO 15,29
ALTIN 769,52
HABER /  EKONOMİ

Dolar 2.70'in altına böyle düşecek!

Seçim sonuçlarının ardından ateş düşen dolar önümüzdeki günlerde ne olacak? Taraf gazetesi yazarı Süleyman Yaşar doların 2.70'in altına düşmesinin kodlarını yazdı.

Abone ol

AK Parti'nin ekonomi politikalarına yaptığı eleştirilerle bilinen Süleyman Yaşar, yüzde 49,5 zaferiyle birlikte Türkiye'nin derin bir nefes alacağı görüşünde. Yaşar, AK Parti'nin seçimdeki vaatlerini yerine getirdiği takdirde, doların 2.70'e düşmesinin zor olmadığını söyledi.

Seçimden önce AK Parti CHP koalisyonu beklentisi içinde olan yatırımcıların tek başına AK Parti iktidarıya karışılaştıklarını söyleyen Süleyman Yaşar, gelecek günlerde Türk Lirası'nın değer kazanacağının sinyallerini de verdi. 

Yaşar'a göre, toplumsal kutuplaşmanın ortadan kalkacağını düşünen yabancı sermaye kısa sürede Türkiye’ye dönebilir.

Peki sonra ne olacak?

İşte Süleyman Yaşar'ın ekonomi tahmini;

Bildiğini gibi bu ülkeden 2015 Ocak- Ağustos döneminde 64 milyar dolar tutarında yabancı sermaye kaçtı. Toplumsal uzlaşma bu kaçan sermayeyi geri getirebilir. Dolayısıyla Türk parası değerlenir. Ve dolar kısa vadede 2 lira 70 kuruşa, hattâ onun altına doğru gerileyebilir.

Şimdi en çok sorulan soruya gelelim…

Peki, Amerikan Merkez Bankası faiz arttırırsa ne olur?

Hemen cevaplayalım. Bildiğiniz gibi Amerikan Merkez Bankası 2013 yılının mayıs ayından beri para basmayı durduracağını ve faiz artıracağını belirtiyor. Para basımını geçen yılın son çeyreğinde durdurdu. Şimdi faiz artırımı bekleniyor. İşte bu riskin yani Amerikan Merkez Bankası riskinin başladığı dönemde dolar en fazla 2 lira 22 kuruş düzeyine yükselmişti. Ama dış dinamikten daha çok, 2015 yılı başında iç dinamikte yaşanan gelişmeler nedeniyle Türk parası hızla değer kaybetti. Ve 3 liranın üzerine çıktı. Yani dış dinamiğin bu değer kaybında fazla etkisi olmadı.

Bu arada iç siyasete yaşananların etkisiyle Türk Lirası’nın, reel kurun yani enflasyondan arındırılmış kurun üstünde değer kaybettiğini belirtelim. Bildiğiniz gibi Merkez Bankası reel kur endeksine göre reel kur 2 lira 71 kuruş, Big Mac Endeksine göre reel kur 2 lira 41 kuruşa denk geliyor. O hâlde Amerikan Merkez Bankası faiz artırsa bile reel kurun üzerinde değer kaybı iç faiz ayarlamalarıyla önlenebilir. Çünkü reel kurun üzerindeki değer kayıpları Türkiye’nin sömürülmesi anlamına geldiğini pek çok kere belirttik.

O hâlde seçim öncesinde meydanlarda vaat edilen demokrasi ve hukuk devletine bağlı, kuruluş ilkelerine dönen bir AKP hükümeti ekonominin hızla toparlanmasını sağlayabilir. Böylece Türkiye riski azalır. Tabii bu arada yeni ekonomi yönetiminin kaynak dağılımını lüks AVM, lüks konut, lüks otomobil yerine sanayi ve tarıma ağırlık vererek yönlendirmesi gerekiyor. Aksi takdirde on aydır üst üste düşen ihracat düşmeye devam eder. Yine toplanamayan 126 milyar lira tutarındaki vergi ve sosyal güvenlik prim alacağı için bir af çıkarılması şart. Çünkü son dönemde yaşanan yüksek oranlı devalüasyon nedeniyle ekonomi küçüldü. Milli gelir 822 milyar dolardan 2015’in ilk altı aylık verilerine göre 772 milyar dolara geriledi. Tabii bu gerileme şirket bilançolarını da küçülttü. Dolayısıyla vergi matrahları azaldı. İşte bu nedenle geçmişte tahakkuk edip ödenemeyen vergileri toplayabilmek için af gerekiyor.

Kısaca küresel hukuk kuralları ve demokrasi ilkelerine bağlanma ekonomiyi tekrar rayına oturtur. Bu arada kaynak dağılımını, sanayi ve tarıma ağırlık verecek şekilde yeniden düzenlemek gerekiyor. Aksi takdirde yüksek oranlı ve sürdürülebilir büyüme hızına ulaşılamaz.

ÖNCEKİ HABERLER
Gazze'de AK Parti çoşkusu!
Gazze'de AK Parti çoşkusu!
AK Parti bu sandıklarda rekor kırdı!
AK Parti bu sandıklarda rekor kırdı!
Toker'den AK Parti seçmeni için sert sözler!
Toker'den AK Parti seçmeni için sert sözler!
Adana, Ankara ve Antalya milletvekilleri
Adana, Ankara ve Antalya milletvekilleri
ABD'den 1 Kasım için ilginç açıklama!
ABD'den 1 Kasım için ilginç açıklama!
Siirt'te 'öz yönetim' ilanı!
Siirt'te 'öz yönetim' ilanı!
Silvan'da zırhlı araca ateş açıldı
Silvan'da zırhlı araca ateş açıldı
3 dönemlikler 1 Kasım'da AK Parti'yi uçurdu!
3 dönemlikler 1 Kasım'da AK Parti'yi uçurdu!
Mujica: Herkesi Türk olarak nitelendiriyoruz
Mujica: Herkesi Türk olarak nitelendiriyoruz
Merkel'den Davutoğlu'na tebrik telefonu
Merkel'den Davutoğlu'na tebrik telefonu