BIST 1.776
DOLAR 12,55
EURO 14,16
ALTIN 719,32
HABER /  GÜNCEL

Dolandırıcılığın da kitabı yazıldı!

Eski banka müdürü, şimdi müfettiş olan Adnan Kervan, insana; "Bu kadarı da olmaz" dedirten dolandırıcılık hikâyelerini, "Eyvah Ben mi Dolandırıldım?" adlı kitapta topladı.

Abone ol

Eski banka müdürü, şimdi müfettiş olan Adnan Kervan, insana; "Bu kadarı da olmaz" dedirten dolandırıcılık hikâyelerini, "Eyvah Ben mi Dolandırıldım?" adlı kitapta topladı. "Kolay lokma olmak istemiyorsanız dolandırıcılık hikâyelerini iyi analiz edin" önerisinde bulunan Kervan'ın kitabında yer alan dolandırıcılık olayları birbirinden ilginç.

İşte onlardan bazıları:

SAHTE SAVCI BÜRO KİRALADI

Sahte savcı Mehmet Ali ve yardımcısı Efraim, Ankara'nın lüks semti Gaziosmanpaşa'da bir ofis kiralar. Efraim, esnafa, büronun Cumhuriyet Savcısı'na ait olduğunu anlatır. İkili, gazete ilanlarından Mercedes marka otomobilini satmak isteyen biriyle irtibata geçerler. Otomobilin sahibi, lüks ofisten ve savcının kimliğinden etkilenerek, tek kuruş almadan senet karşılığında otomobilini verir. İki dolandırıcı senaryonun ikinci bölümüne geçer. Devren kiralık olan bir marketin sahibiyle telefonla görüşürler. Efraim, market sahibini Mercedes'le büroya getirir.

Market sahibi de bu durumdan etkilenir. Senetler imzalanır, ertesi gün de devir yapılır. Marketin tüm gelirini paylaşan ikili, stoktaki ürünleri de peşin satar. Bu kez başka bir semtte devredilen marketle ilgilenirler. Aynı senaryo bir kez daha başarıyla oynanır. Bir süre marketlerin cirolarını cebe atan ikilinin oyunu, senetlerin vadeleri geldiğinde ortaya çıkar. Dolandırıldıklarını anlayan kurbanların şikâyeti üzerine iki dolandırıcı polis tarafından yakalanır.

KIZLARINI REHİN BIRAKTI

Mahalleye yeni taşınan iki çocuklu ailede baba Türk, anne Belçikalıdır. Salih ile Rita, mahalleye kiraladıkları otomobillerle gidip gelirler. Ve paralı komşularını yakın takibe alırlar. Meraklı komşularına ithalat-ihracat yaptıklarını anlatan Rita'nın ilk hedefi Ayla Hanım olur. Daha önce Almanya'da yaşayan Ayla Hanım'a Rita, "Bankada 1 milyon dolarımız var ama ellerinde o kadar para olmadığı için ödeme yapamıyorlarmış. Ödememiz gereken 100 bin dolar var. Ticari itibarımızı zedelememek için gerekirse altınlarımızı bozduracağız. Çok değerli elmaslarım var ama bozdurunca değeri düşüyor" der. Komşusunun durumuna üzülen Ayla Hanım, tereddütsüz 100 bin doları borç vermeyi teklif eder. Rita da , "Kızlarım burada kalsın. Parayı ver, bankadaki sorunu çözeyim" diyerek 100 bin doları alıp gider. Ama bir daha dönmez. Rita'nın kızları Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nce korumaya alınır.

SAHTE FUTBOLCU

1993'te jübile yapan futbolcu Selami Güven'in adını kullanarak dolandırıcılık yapan sahte futbolcu, yeni av bulmak üzere bir mağazaya girer. Kendisini tanıttıktan sonra, "Efendim ben jübile yaptıktan sonra parasız kaldım. İş kurdum, tutmadı. Eşimden ayrılmak zorunda kaldım. Şu an utanıyorum ama yardıma ihtiyacım var" der. Mağaza sahibi ise ağabeyini arayarak telefonu dolandırıcıya uzatır. Telefondaki kişiye de kendisini tanıtarak yardım isteyen dolandırıcı, "Gerçek futbolcu Selami Güven benim" sözleri üzerine neye uğradığını şaşırır. Güven'in kardeşi olan mağaza sahibi ise bu sırada kapıyı kilitlemiştir. Her yerde aradıkları sahte futbolcu Selami, sonunda kendi ayağıyla mağazasına gelmiştir...

ÖNCEKİ HABERLER
PKK'yı vurmadı, cuntayı ziyaret etti
PKK'yı vurmadı, cuntayı ziyaret etti
Ücretsiz Kripto Eğitimi İçin Tıklayın
Ücretsiz Kripto Eğitimi İçin Tıklayın
Alex'i böyle ölümsüzleştirdiler
Alex'i böyle ölümsüzleştirdiler
Memurdan bedelli kampanyası
Memurdan bedelli kampanyası
Yeni Van burada kurulacak
Yeni Van burada kurulacak
Türkiye 'aç' ve 'yoksul'
Türkiye 'aç' ve 'yoksul'
Aziz Başkan taklidi koparttı
Aziz Başkan taklidi koparttı
Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde seçim günü
Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde seçim günü
Sümbül Ağa'nın gerçek sarayı
Sümbül Ağa'nın gerçek sarayı
Verginizi ödemeyi unutmayın!
Verginizi ödemeyi unutmayın!