Doktorlar görünce hayrete düştü! Kocaman bir...

Doktorlar görünce hayrete düştü! Kocaman bir...

Kanser çağımızın en berbat hastalıklarından. Bizim bildiklerimizin yanında adını sanını daha önce duymadığımız bir çok kanser türleride mevcut. Lipoma (Yağ Bezesi) bunlardan biri. Genç bi kadın da ortaya çıkan bu beze doktorları şaşırttı.

Doktorlar görünce hayrete düştü! Kocaman bir... - Sayfa 1

Kanser çağımızın en berbat hastalıklarından. Bizim bildiklerimizin yanında adını sanını daha önce duymadığımız bir çok kanser türleride mevcut. Lipoma (Yağ Bezesi) bunlardan biri. Genç bi kadın da ortaya çıkan bu beze doktorları şaşırttı... İsmi açıklanmayan kadının sırtındaki tümörün tıpta 'lipoma' denilen bir çeşit yağ tümörü olduğu açıklandı. Son 10 yıldır sırtında tümörle yaşayan kadın, son üç yıldır tümörün hızla büyüdüğünü söyledi.

Doktorlar görünce hayrete düştü! Kocaman bir... - Sayfa 2

19 cm boyunda ve 6.7 cm genişliğinde olan tümörü gören doktorlar ilk önce kötü huylu bir tümör olmasından şüphelendi. Hastanın doktoru Tunde Abdulsalam, hayatında hiç bu büyüklükte bir tümör görmediğini vurguladı ve şu sözleri söyledi:

Doktorlar görünce hayrete düştü! Kocaman bir... - Sayfa 3

İnsanlar bu tür yağ bezelerinin bu kadar büyüyeceğini beklemez. Birçok hasta kozmetik nedenlerle çok daha erken evrede aldırır. Lipoma denilen yağ bezeleri daha küçüktür ve genellikle vücut fonksiyonlarını etkilemez ve bu kadar büyümez.

Doktorlar görünce hayrete düştü! Kocaman bir... - Sayfa 4

LİPOMA NEDİR? Lipom (yağ bezesi) vücudun herhangi bir bölgesinde yağ dokusundan oluşan iyi huylu kitledir. Genelde ağrısız ve yumuşak kıvamda olur. Bazen şikayetlere yol açmadığından dolayı çok büyük boyutlara kadar büyüyebilir. İltihaplı yağ bezeleri (enfekte lipom) çok ağrılı ve sert olur. Lipomların kesin ve kanıtlanan bir nedeni yoktur.