BIST 1.330
DOLAR 8,19
EURO 9,87
ALTIN 472,83
HABER /  SAĞLIK

Doğru nefes kaliteli hayat!

Her insan doğduğu anda nefes alıp vermeyi biliyor ama zamanla doğru nefes almayı unutabiliyoruz. Neden yanlış nefes alıyoruz ve bunu nasıl kolayca düzeltebiliriz?

Abone ol

Her insan doğduğu anda nefes alıp vermeyi biliyor ama zamanla doğru nefes almayı unutabiliyoruz. Neden yanlış nefes alıyoruz ve bunu nasıl kolayca düzeltebiliriz?

NEFES ALIRKEN YAPTIĞIMIZ HATALAR

Yetişkinlerin büyük çoğunluğu dikey nefes olarak tanımlanan sığ nefesler alıyor.  Eğer nefesiniz akciğerlerinizin altından yukarı doğru çıkıyor, göğsünüz ve omuzlarınız yukarı kalkıyorsa, siz de bu çoğunluğa dahilsiniz.  Bunun anlamı akciğerlerinizin sadece küçük bir kısmını kullanıyorsunuz, bunu yaparken de omuzlarınızı ve boynunuzu kaldırarak kasıyorsunuz. 

Beden bu tarz sığ nefes alış verişleri stresle ilişkilendiriyor. Bu da beyninize kilo alma, kötü uyku ve benzeri birçok hormonu arttıracak sinyaller göndermesine yol açıyor.

PEKİ DOĞRU NEFES NASIL ALINIR?

Doğru nefes almak aslında çok basit: Nefesinizi önce karnınıza doldurup sonra akciğerlere doğru çekmeniz yeterli.  

Karın nefesi olarak da adlandırılan bu nefes alma tarzında karnınızın gözle görülür şekilde şişip iniyor olması gerekiyor.

İlk başta biraz zorlansanız bile, alıştığınızda karından aldığınız nefesin vücudunuza rahatlama sinyalleri gönderdiğini hissedeceksiniz. 

Üstelik konunun uzmanı Dr. Vranich’e göre "Bir kez vücudunuzun alt kısmından nefes almaya başladığınızda, karın kaslarınız inanılmaz derecede güçlü olacak". Kaslı bir karna fazla kimsenin itirazı olmasa gerek.

ÖNCEKİ HABERLER
Ramazan'da artan reflünüzün nedeni bu olabilir
Bu şehirde her gün iki kez iftar açılıyor bakın nedeni ne
Çin'den 'hacklenemeyecek' iletişim ağı
İsrail Gazze'nin elektiriğini kıstı
İstanbul Boğazı'nın prensi lüfer belgesel konusu oldu
Çin'de dev yusufçuk fosili keşfedildi
AVM'ler tarih oluyor hepsi hayalet binalara dönüştü
Bardağınıza attığınız buz sizi hasta edebilir
Gene Simmons "Şeytan boynuzlarını ben buldum" dedi patent işine girişti
Casper Excalibur ailesine yeni üye
Yorumlar