BIST 1.454
DOLAR 8,47
EURO 10,27
ALTIN 508,22
HABER /  GÜNCEL

Diyanet bayram namazı saatleri! 2019 Adana bayram namazı saati

ADANA Ramazan Bayramı namaz vaktini Diyanet İşleri belirledi. Adana bayram namazı saatiyle birlikte 2 rekat olan Ramazan Bayramı namazının kılınışını sizler için hazırladık.

Abone ol

Ramazan Bayramı namazı güneş doğduktan yaklaşık 45 dakika sonra kılınıyor. Bayram namazının kılınması ile birlikte 3 gün sürecek Ramazan bayramı başlamış oluyor. Diyanet İşleri Başkanlığı Adana için bayram namazı saatlerini belirleyip duyurdu. 

 Adana Ramazan Bayramı saati : 05.58

Bayram Namazı farz mıdır? : Bayram namazı farz değil vaciptir. Cemaatle birlikte kılınan bayram namazında ezan okunmaz ve ikamet getirilmez. Bayram hutbesi sünnettir ve namazdan sonra okunur. Bayram Namazı 2 rekat olarak kılınır. Bayram namazına niyet ederken 'Niyet ettim vacip olan bayram namazını kılmaya, uydum hazır olan imama' denilir. Diğer namazlardan farklı olarak bayram namazlarının birinci ve ikinci rekatlarından fazladan toplamda altı tekbir alınır. Bunlara "Zevaid" tekbirleri denir.

Bayram namazı kılınışı: -İmam "Allahu Ekber" deyip ellerini yukarıya kaldırınca. Cemaat de "Allahu Ekber" diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar. Hem imam, hem de cemaat içinden "Sübhaneke"yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir:
Birinci Tekbir: imam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice "Allahu Ekber" diyerek ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. 
İkinci Tekbir: ikinci defa "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir kısaca durulur. 
Üçüncü Tekbir: Sonra yine "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır. Bundan sonra imam, içinden "Euzü Besmele", açıktan Fatiha ve bir sure okur .(Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler) Rüku ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rek'ata) kalkılır ve eller bağlanır.

İkinci rekatın kılınışı : -İmam içinden Besmele, açıktan da Fatiha ve bir sure okur. Sure bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden (birinci rek'atta oldugu gibi) üç kere daha tekbir alır, üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükua varılır, sonra da secdeler yapılarak oturulur. Oturuşta İmam ve cemaat, Ettehiyyatü. Allahumme salli, Allahumme barik ve Rabbena duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selam verip namazı bitirirler.

ÖNCEKİ HABERLER
Diyanet bayram namazı saatleri! 2019 Yalova bayram namazı saati
Babalar Günü için süper fırsatlar!
Çanakkale bayram namazı saatleri takvimi Diyanet 2019
Diyanet bayram namazı saatleri! 2019 Balıkesir bayram namazı saati
Abdullah Avcı 2 Türk'ü gözüne kestirdi! Bayramdan sonra gelecekler
Türkiye'de 36 bin kadını dolandıran iki şahıs yakayı ele verdi
İçişleri Bakanlığı ülkesine dönen Suriyeli sayısını açıkladı
Altaylı Marco Paixao'ya Süper Lig ekiplerinden kanca
Bilecik bayram namazı saatleri! 2019 Diyanet bayram namazı saati
Göztepe yeni sezona eski yıldızıyla damga vuracak
Yorumlar