BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  GÜNCEL

Diyanet Akademisi için ilk çalışma toplantısı yapıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde Diyanet Akademisi kurulmasına ilişkin usul ve esasları düzenleyen taslak çalışma toplantısı yapıldı.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen toplantıya, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Cumhurbaşkanlığı Hukuk ve Eğitim Politikaları Kurulu üyeleri, milletvekilleri ve ilgili bakan yardımcılarının yanı sıra diğer ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Toplantıda, din hizmetleri sınıfına ait kadrolara atanacak din görevlilerine mesleki ve hizmet içi eğitim vermek üzere Diyanet İşleri Başkanlığı birimi olarak Diyanet Akademisi kurulmasına ilişkin yapılacak düzenlemeler değerlendirildi.

Din eğitimi almak isteyenlere yönelik kursların açılabilmesinin de görüşüldüğü toplantıda, taslak çalışma çerçevesinde kurulması planlanan akademinin görev ve yetkileri ele alındı.

"Dini yüksek ihtisas", "dini ihtisas", "eğitim merkezi" olarak üç bölümden oluşacak akademide, din hizmetleri sınıfına ait kadrolara atanacak din görevlilerine mesleki ve hizmet içi eğitim verilmesi, bunun yanı sıra başkanlığın görev alanına ilişkin yayın çalışmaları yapılabilecek konferans, panel, sempozyum gibi etkinliklerin düzenlenmesi öngörülüyor.

Bu kapsamda, dört yıllık dini yüksek öğrenim mezunu olup dini yüksek ihtisas merkezlerinde eğitim almış olanlar, ilahiyat alanında doktora yapmış olanlar, dini musiki ve kıraat gibi özellik gösteren alanlarda ilahiyat ön lisansı yapmış olanlar Başkanlıkça yapılacak sınav sonrası eğitim görevlisi kadrosuna atanabilecek.

Toplantıda, ayrıca meslek öncesi eğitim süresinin 6 ay ila 3 yıl olması konusu da görüşüldü.

ÖNCEKİ HABERLER
Bundesliga'da 25 maçta 11 gol attı kimlik gerçeği şoke etti!
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Bakan Soylu'nun sigorta şirketinden Sedat Peker'in '57 kat büyüdü' iddiasına yanıt
Antalya'da İstismarcı öğretmenin müdürü ile 2 müdür yardımcısına 'örtbas' davası
Nişantaşı'nda başörtülü kadın akademisyene şiddet: Önce sözlü taciz sonra darp
Beykoz'da koronavirüsten ölen eşinin yerine muhtar seçildi
70 bin dolarlık gasp yalanı! Polis oğlunu sorguya çekti gercek ortaya çıktı
Netanyahu yanlısı vekilden Mescid-i Aksa'ya baskın
İsrailli firma Suudi Arabistan'a casusluk teknolojisi satıyor
Somali'de Eş Şebab'a ait evde patlama: En az 60 ölü
Yorumlar 3 yorum