BIST 1.325
DOLAR 7,84
EURO 9,52
ALTIN 462,98
HABER /  GÜNCEL

Dev gıda firmasına PKK davası açıldı! Patronlarına 25'er yıl ve 250 bin dolar...

EN büyük 500 şirket listesindeki Arbel Gıda’nın Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Arslan, yönetim kurulu üyesi kardeşi Hasan Arslan ve şirket yöneticisi Bilal Kayar'a “Silahlı terör örgütü üyesi olmak” ve “Nitelikli yağmaya teşebbüs” suçlarından 25 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Abone ol

Mersin Cumhuriyet Savcılığı’nın hazırladığı iddianamede, Mersin Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğüne PKK faaliyetlerinden sorumlu büro amiri olarak görevlendirilen M.U.H.’nin ifadesine yer verildi. Vatan'ın haberine göre polis memuru ifadesinde, “2008 yılı Mayıs ayında PKK’nın Irak’ın kuzeyindeki üst düzey yöneticileri tarafından terör örgütü adına Mersin’de bazı kişilere gönderilen vergilendirme notları bulunmuştu" dedi ve şunları anlattı:

ÖRGÜTE YARDIMLARI İÇİN TEŞEKKÜR EDİLDİ, 250 BİN DOLAR DAHA İSTENDİ... "Örgütün kuryesi Süleyman Yeşil’in evini aradığımızda Mahmut Arslan isimli bir kişiye yazılmış ve terör örgütü yöneticisi Bahoz Erdal imzalı bir belge bulundu. Belgede Mahmut Arslan’dan örgüte 250 bin dolar para göndermesi isteniyor ve 2004 yılındaki yardımdan dolayı da teşekkür ediliyordu. Ayrıca Abdullah Ateş isimli kişinin üzerinde yapılan aramada da Arslan adına düzenlenmiş HPG mührü basılı 70 bin TL meblağlı yardım makbuzu isimli doküman ele geçirildi” dedi.

ARSLAN'DAN TRANSFER... İddianamede şüpheli Mahmut Arslan’ın yönetim kurulu başkanı olduğu Arbel Firması hesaplarından, akraba oldukları anlaşılsa da aralarında hukuki ve ticari bir ilişki bulunmayan ve yapılan soruşturma sonunda örgütle bağlantısı ortaya çıkarılan Davut Demirkale isimli şahsa 3 milyon 349 bin Amerikan doları tutarında para havalesi yaptığı belirtildi.

PKK’YLA TEHDİT ETTİLER... İşadamı Necat Gülseven’in de avukatı aracılığıyla savcılığa şikayette bulunduğu anlatıldı. Gülseven ile Mahmut Arslan arasında ticari ilişki bulunduğu, Arslan’ın borcundan kurtulmak için PKK’dan yardım alarak tehdit ettiği bilgisi yer aldı.

FETÖ'DEN FAZALTINA ALINDILAR... Mersin'de FETÖ soruşturması kapsamında bakliyat devi Arbel Gıda'nın sahipleri Mahmut Arslan, Hüseyin Arslan, Ali Arslan ve Hasan Arslan hakkında gözaltı kararı çıkarılmıştı. 

'CUMHURBAŞKANI'NA YAKINIZ' SORUŞTURMASI... Arbel Gıda’nın sahipleri Mahmut ve Hasan Arslan’ın haklarında açılan onlarca davada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakınız” şeklinde dilekçe verip yargıyı etkiledikleri iddia edildi. Bunun üzerine soruşturma başlatan savcılık işadamlarının geçmiş davalarını incelemeye aldı.

ÖNCEKİ HABERLER
KPSS ortaöğretim sınavı kaç dakika ne zaman bitiyor-bitiş saati?
'Suudi gazeteci konsoloslukta öldürüldü' iddiasına ABD'den sert tepki
Cemal Kaşıkçı kimdir öldürüldü mü Reuters'tan bomba iddia
3600 ek gösterge hizmet yılına göre yeni zamlı emekli maaşları
Bekçi yazılı sınavı hangi illerde yapılacak 10 il listesi
Kısa çalışma ödeneği başvurusu için gerekli belge evraklar 2020
Yorumlar 8 yorum