Deprem bölgesinden acı haber Binlerce kişi kayıp

Deprem bölgesinden acı haber Binlerce kişi kayıp

Endonezya'nın Sulawesi Adası'ndaki deprem ve tsunamide hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 256'ya çıktı. Kayıp sayısı binleri aşarken onlarca insan yer değiştirmek zorunda kaldı. İşte 7.5 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardında bıraktıkları.

Deprem bölgesinden acı haber Binlerce kişi kayıp - Sayfa 1

Endonezya Ulusal Afet Ajansı Yönetimi (BNPB) Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, 28 Eylül'de meydana gelen deprem ve tsunamide yaşamını yitirenlerin sayısının 2 bin 256'ya yükseldiğini açıkladı.

Deprem bölgesinden acı haber Binlerce kişi kayıp - Sayfa 2

Nugroho, bölge genelinde resmi arama kurtarma çalışmalarının 12 Ekim'de sona ermesine karşın, enkaz kaldırma çalışmalarında cansız bedenlere ulaşıldığını belirtti.

Deprem bölgesinden acı haber Binlerce kişi kayıp - Sayfa 3

Bölgede şu ana kadar 223 bin 751 kişinin de yer değiştirdiğini aktaran Nugroho, deprem ve tsunami sonrası ailelerden gelen bildirimler üzerine kayıp kişi sayısının bin 309 olduğu bilgisini paylaştı.

Deprem bölgesinden acı haber Binlerce kişi kayıp - Sayfa 4

Resmi arama-kurtarma çalışmalarının sona erdiği bölgede, yetkililerin izniyle gönüllüler ve kayıp yakınlarının arama çalışmaları devam ediyor. Bölge için ilan edilen acil durum, 26 Ekim'e kadar uzatılmıştı. Öte yandan büyük yıkımın yaşandığı bölgeler için net bir sayı verilmese de binlerce kişinin enkaz altında olduğu tahmin ediliyor.