BIST 2.444
DOLAR 16,75
EURO 17,48
ALTIN 976,05
HABER /  GÜNCEL

Davutoğlu'ndan MHP'ye koalisyon mesajı!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, büyükelçilere verilen iftar programında muhalfet partilerine seslendi.

Abone ol

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Meclis Başkanlığı seçimlerinde ilkeli davrandıkları için kazandıklarını söyledi. CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun blok iddialarının çok kısa bir sürede çöktüğünü ifade eden Davutoğlu, MHP lideri Bahçeli'ye gönderme yaptı, "Umut ediyorum ilk günden kimse koalisyona kapılarını kapatmaz" diye konuştu.

Davutoğlu büyükelçilere verilen iftar programında konuştu. TBMM Başkanlığı seçimlerinde oluşan tabloyu değerlendiren Davutoğlu çarpıcı mesajlar verdi. CHP'nin "yüzde 60'lık blok" olarak çizdiği çerçeveye vurgu yapan Davutoğlu "Biz Meclis Başkanlığı'nı ilkeli davrandığımız için kazandık. Karşı blok iddialarında bulunanlar bu iddilarının çok kısa bir sürede çökmüş olduğunu gördüler." dedi. CHP liderine yüklenen Davutoğlu "Sayın Kılıçdaroğlu herkese Başbakanlık dağıtmaya yeltendi" derken MHP lideri Devlet Bahçeli'ye de "kapıları kapatma" mesajı verdi.

İşte Başbakan'ın açıklamalarından satır başları;

Biz son 5 yıl içinde kimseye kapımızı ve soframızı kapatmadık. Buna şahitseniz kendi ülkenizde bunları anlatmayı sizlerden rica ediyorum.

Empati yaparak söylüyorum; nasıl propaganda yapılırsa yapılsın bizler hiç kimseye kapımızı kapatmayacağız. İnsaniyet adına bütün insanlık adına bu onurlu katkıyı desteği vermeye devam edeceğiz.

''BU BİR İNSANLIK GÖREVİDİR''

Türkiye bir Avrupa bir Asya ülkesidir evet ve aynı zamanda gönül birliği ile bir Afrika ülkesidir ve Afrika ile birlikte olmaya devam edeceğiz. Empati yapmamızın vaktidir. İnsan olarak hep beraber bir muhasebe yapmak birlikte çalışmanın yollarına bakmalıyız. Onları ziyaret etmek onların acılarını dünyaya anlatmak bir insanlık görevidir.

Türkiye hiç bir zaman kendi halkına zulmeden bir rejimle dostluk kurmadı. Türkiye'nin Suriye politikası çok açık ve nettir. Sınırlarımızda ne Esed rejiminin zulmünü ne de terör örgütlerinin baskısını görmek istiyoruz.

DÜNYAYA ÇAĞRIDA BULUNDU

Niye Mescid'i Aksa ve Kudüs'te Müslümanların namaz kılmasına izin verilmiyor? Neden Müslümanlar zulüm görüyor? Niye Avrupa'da onlarca cami kundaklandı? Niye Çin'de oruç yasağı uygulamaya konuldu? Hepimiz bir dünya inşaa edeceğiz din özgülüğünün yaşandığı, insanların omuz omuza mücadele ettiği bir dünyayı birlikte düşünmeliyiz. Gelin birlikte küresel ortak ahlaki anlayışla birleşelim.

Yunanistan'ı şu anki durumunda bizden daha iyi anlayacak bir ülke yoktur. Avrupa Kıtası içinde çağrımız açıktır. Çok kültürlü, özgürlükçü bir Avrupa'yı birlikte inşaa etmeliyiz.

''BU BAŞKA HİÇ BİR ÜLKEDE GÖRÜLMEMİŞTİR''

7 Haziran seçimleri Türkiye'nin zaafını değil gücünü göstermiştir. Demokrasinin ne kadar sağlam bir şekilde oturduğunu göstermiştir. Demokrasi bizim için vazgeçilmez bir ilkedir. 7 Haziran bizim gücümüzdür. Yüzde 87 seçime katılma oranı hiç bir Avrupa ülkesinde yaşanmamıştır.

Türkiye'nin istikrarı sadece Türkiye için önemli değildir. Çevre bölgeler içinde önemlidir. Türkiye gücünü kaybeder Suriyeli yetimler sahipsiz kalır. Türkiye'nin güçlü olması Balkanlar'da, Ortadoğu'da, Karadeniz'de, Kafkaslar'da istikrar anlamına gelir.

KILIÇDAROĞLU'NA TEPKİ BAHÇELİ'YE MESAJ

Bizler ülkemizin hükümetsiz kalmaması demokratik bir hükümetin oluşması için elimizden geleni yapacağız. Kimse bundan yana kaygı duymasın.

Sayın Kılıçdaroğlu herkese Başbakanlık dağıtmaya yeltendi. Kendisi takdir etmeye yöneldi. Bunlar doğru değil. Türkiye'de artık ilke siyaseti vardır. Biz Meclis Başkanlığı'nı ilkeli davrandığımız için kazandık. Karşı blok iddialarında bulunanlar bu iddilarının çok kısa bir sürede çökmüş olduğunu gördüler.

Ümit ederim ki kimse bir daha bloktan bahsetmez. Ümit ederim ki kimse bir daha seçimin daha ilk gününde kapıları kapatmaz.

PARTİLERE ÇAĞRIDA BULUNDU

CHP ve MHP'ye her türlü ihtimali konuşma çağrısında bulunuyoruz. HDP'ye ise çağrımız daha net özgürlükler karşısında daha açık olmalılar. Biz AK Parti olarak yüzde 41'in emanetini korumaya kararlıyız.

ÖNCEKİ HABERLER
MHP'den CHP'ye sert yanıt!
MHP'den CHP'ye sert yanıt!
CHP'den Bahçeli için en sert açıklama!
CHP'den Bahçeli için en sert açıklama!
Survivor kim elendi? Kıbrıs finali SMS sonuçları
Survivor kim elendi? Kıbrıs finali SMS sonuçları
Yunanistan krizi: Referanduma kadar ‘yeni müzakere olmaz’
Yunanistan krizi: Referanduma kadar ‘yeni müzakere olmaz’
İsrail 40 kişiyi gözaltına aldı
İsrail 40 kişiyi gözaltına aldı
Sosyal medyada bunu yapan öğrenciler yandı!
Sosyal medyada bunu yapan öğrenciler yandı!
Gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'da
Gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'da
CHP'de istifa depremi!
CHP'de istifa depremi!
1 saat fazla mı oruç tutuyoruz?
1 saat fazla mı oruç tutuyoruz?
Paraşütle ölüme rekor tazminat
Paraşütle ölüme rekor tazminat