Davutoğlu konuştu öğrenciler uyudu!

ESKİ Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına tepki gösterdi. Davutoğlu’nun konuşması sırasında salondaki bazı öğrencilerin uyuduğu dikkatlerden kaçmadı.

Davutoğlu konuştu öğrenciler uyudu! - Sayfa 1

ESKİ Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına tepki gösterdi. Davutoğlu, "'Kudüs, dünyadaki bütün Müslümanlar'ın ortak meselesidir. Dünyadaki Hristiyanların da ortak meselesidir. İbrani geleneğinden gelen herkesin ortak meselesidir" dedi. Davutoğlu'nun konuşması sırasında salondaki bazı öğrencilerin uyuması ve bazılarının de cep telefonlarıyla ilgilenmesi dikkat çekti.

16
Davutoğlu konuştu öğrenciler uyudu! - Sayfa 2

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Karaman'da Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi'nde 15 Temmuz Konferans Salonu'nda 'Fikri Gelişim Topluluğu' tarafından düzenlenen söyleşiye katıldı. Davutoğlu, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını söylemesine tepki gösterdi. Kudüs'ün, 400 yıl boyunca hiçbir etnik ve dini çatışmaya şahit olmadığını ifade eden Davutoğlu, şunları söyledi: "Hristiyanlar, aralarındaki itilafları çözmek için kiliselerin anahtarlarını, Müslümanlar'a teslim ettiler. Hala bugün Kudüs’te hukuk bağlamında Osmanlı'dan gelen teamüller geçerlidir. Bu teamül şekillendirir Kudüs’ü. Kudüs; bizim meselemizdir. Kudüs, herkesten ve her toplumdan önce bizim meselemizdir. Çünkü Kudüs, bize bir emanettir. Bugün iki zihniyet çarpışıyor; Trump zihniyeti, bir de Kudüs’ü bir barış diyarı olarak 400 yıl idare etmiş olan bizlerin merhamet, izzet, onur, şeref ve şefkat zihniyeti. Bu zihniyetlerin çarpışması aslında bundan sonrada devam edecek. Bizim kendi onurumuza sahip çıkmamız, kendi onurumuzu korumamız için Kudüs’e sahip çıkmamız bir zarurettir.''

26
Davutoğlu konuştu öğrenciler uyudu! - Sayfa 3

Bu olayların yeni başlamadığına dikkat çeken Davutoğlu, ABD Başkanı Trump'n seçimlerden önce Müslümanlar'a yönelik kampanyasıyla bu sürecin başladığını belirtti. Ancak İslam dünyasından hiç ses çıkmadığını ifade eden Davutoğlu, şöylle dedi:

36
Davutoğlu konuştu öğrenciler uyudu! - Sayfa 4

"Ocak ayında İsrail, Kudüs’te ezanları yasakladı. Kimseden ses çıkmadı. Herkes küçük hesaplar içeresine girdi, yeni yönetimle bozuşmayalım diye. Trump, İslam dünyasını bölecek şekilde 'Katar- Suudi Arabistan' krizini tetikleyecek şekilde Suudi Arabistan’a gitti. Arkasından 7 Müslüman ülkeye, yasak koydu. Vicdan sahibi Hristiyanlar dahi havaalanlarına gidip Müslümanlar adına protesto yaptılar, yine İslam dünyasından ses çıkmadı. Bu sessizlikler Trump’ı, cesaretlendirdi ve bugün sadece Müslümanları değil, bütün Hristiyanları da barış seven Yahudileri de, tehlikeye atan bir hamle yaptı. Hiç kimseyi aldatmasın, bu hamleden sonrada Filistin barış görüşmelerine destek olacağım diye. Bu bir aldatmacadan ibaret. "

46