BIST 1.161
DOLAR 8,07
EURO 9,54
ALTIN 493,57
HABER /  KÜLTÜR VE SANAT

Dağın Gölgesindeki Yüzler sizi çok şaşırtacak

Orada bir köy var uzakta, dağın gölgesinde… Ve biliriz ki o dağın gölgesinde kalmış yüzler tutkuyla bağlanırlar hayatın bahşettiğine...

Abone ol

Dile gelen acılar paylaşılan türdendi.
Kuytularda saklananlar ise, dilsiz ve ölümcüldü...

Yolculuklarına tanık olmasak da yaşamları dile gelmeyen “gölgedeki insanlar”ın paydaşıyız aslında hepimiz. Bildiğimiz, aşina olduğumuz insanlardır onlar. Çünkü biz de onların bir parçasıyız! Mücadelelerini deneyimlemesek de içimizde, belleğimizin derinliklerinde bir yerlerde yankılanıp durur yabanıl zorlu hayatları.

Orada bir köy var uzakta, dağın gölgesinde… Ve biliriz ki o dağın gölgesinde kalmış yüzler tutkuyla bağlanırlar hayatın bahşettiğine... Her ne kadara çetin koşullarda yaşasalar da şükrederler onlara bağışlanana…

dagin.jpgDağın Gölgesindeki Yüzler, “gölgedeki insanlar”ın dile gelmeyen yaşamları, hayat yolculukları, onulmaz acıları, yabanıl çileli öyküleri, kısa ve özlü ömürleri, yokluklar içinde geçen hayat mücadelelerini anlamak, onların sesine ses katmak için belgesel tadında yazılmış bir kitap.

Kalemini dağın gölgesinde kalmış fark edilmeyi dahi beklememiş insanların dünyasına çeviriyor yazar. Ve o insanların tutkularını sevdalıklarını, dağlara, nehirlere, bitkilere, derelere kısacası doğayla olan aşklarını berrak bir dille içerden samimi anlatıyor.

Ali Tiyar Gök, gözden ırak gönülde yakın Anadolu insanının acıklı, yakıcı öyküsünü babasını hiç tanımamış bir çocuğun gözünden resmediyor.

Genç yaşında dul kalmış bir annenin çilekeş yaşamından bakıyor Anadolu kadının yazgısına. Bizi Dersim bölgesinin çetin coğrafyasına götürüyor, Selbus Dağı’nın eteğinde yeşeren kültürün içine yolculuğa çıkartıyor. Kurduğu dille de dağa dört bir yandan tırmandırıyor okuyucuyu…

Hayykitap edebiyat serisinde çıkan belgesel roman tadındaki Dağın Gölgesindeki Yüzler, modernite ve kentleşmeye arasında sıkışmış Türkiye toplumunu geçmişiyle ve bugünüyle yüzleşmeye teşvik ediyor.

Ali Tiyar Gök kimdir?

1954 yılında Kiğı’da doğdu. Marmara Üniversitesi İktisat mezunu. Anadolu Holding’de 20 yıl pazarlama yöneticisi olarak çalıştı. Gökçe Şirketler Grubu’nda genel koordinatörlük yaptı. On yıl boyunca kendi şirketini yönetti. 30 yıldır bitkilerle ilgileniyor. Daha önce sırasıyla Selbus (Kutsal Işık), Kırda Bayırda Gezginin Cep Kitabı, Acısı Damıtılmış Günlükler ve Gezginin Bitki Bahçeleri adlı kitapları yayımlanmıştır.

“Dağın Gölgesindeki Yüzler”
Teknik Özellikler

Yazar: Ali Tiyar Gök
Yayınevi: Hayykitap
Türü: Belgesel Roman
Birinci baskı: Temmuz 2015
Sayfa sayısı: 200
Fiyatı: 14 TL

ÖNCEKİ HABERLER
Tuğçe Kazaz'dan olay ölü domuz fotoğrafı
Bayram'da İstanbul trafiği için Valilikten uyarı
Obama'dan nükleer anlaşma açıklaması
Ormandan kötü kokular gelince
THY pilotundan UFO itirafı! İnanılmaz!
Nejat Alp eşi kimdir kaç tane çocuğu var? Nejat Alp hayatı
Yorumlar