BIST 1.392
DOLAR 8,66
EURO 10,18
ALTIN 491,23
HABER /  POLİTİKA

Cumhurbaşkanı süpermen gibi

TBMM Başkanı Arınç, cumhurbaşkanlarının 7 yıl içinde çok büyük yetkiler kullandıklarını söyledi ve ekledi...

Abone ol

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı seçimi için gerekli çoğunluğu elinde bulunduran Ak Parti varken, hiç bir Ak Parti'li milletvekilinin ''dışardan birini seçelim'' diye düşünmeyeceğini belirterek, ''İçerden olacak, milletvekili olacak ve Ak Parti'den olacak. Ben şimdi onların içinde milletvekili olsaydım öyle düşünürdüm, onların da böyle düşüneceğine eminim'' dedi.

Arınç, Kanal 7'de yayınlanan ''Başkent Kulisi'' programında soruları yanıtladı.
Cumhurbaşkanlığı konusunda teknik sürecin nasıl işleyeceğinin sorulması üzerine Arınç, Cumhurbaşkanlığı seçiminin Anayasa'da ayrıntılı olarak düzenlendiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in görev süresinin 16 Mayıs'ta biteceğini, bundan 1 ay önce yeni Cumhurbaşkanı seçme sürecinin başlayacağını belirten Arınç, 1 ay önce yani 16 Nisan'dan sonraki ilk 10 günde, adaylık müracaatı ve aday tespiti yapılmış olması gerektiğini ifade etti. Arınç, bu tespit sürecinin 26 Nisan'da sona ereceğini ve adayların belirleneceğini kaydetti. Bundan sonra aralarında 3'er gün olmak koşuluyla 4 tur seçim yapılacağını anlatan Arınç, 16 Mayıs'a kadar hangi turun hangi gün yapılacağını parti gruplarıyla konuşarak belirleyeceklerini bildirdi.

CUMHURBAŞKANININ YETKİLERİ
Cumhurbaşkanı'nın yetkileriyle ilgili bir soruya karşılık Arınç, ''Türkiye'deki parlamenter demokratik sistemden bir şikayetleri bulunmadığını'' belirtti.

Dünyada bazı ülkelerde başkanlık sistemi olduğunu, bazı ülkelerde monarşik sistemin geçerli olduğunu ifade eden Arınç, Türkiye'de de başkanlık sisteminin daha uygun olacağının söylendiğini kaydetti. Ancak bunun altyapısının kurulması gerektiğini söyleyen Arınç, ''(Türkiye için başkanlık sistemi çok daha iyidir) diyenler iktidara gelir ve yasa, Anayasa değişiklikleri yaparsa, bu sisteme de geçilebilir'' dedi.

Arınç, Türkiye'deki sistemde, bir kişinin Cumhurbaşkanı olarak seçildiğini, 7 yıl işbaşında kaldığını ifade ederek, şöyle devam etti:

''O yedi yıl içerisinde çok büyük yetkiler kullanıyor. Olağanüstü, süpermen gibi... Yargıya ayrı, yasamaya ayrı, yürütmeye ayrı yetkileri var. Bu kadar yetki... Peki sorumluluk var mı? Sıfır sorumluluk. Cumhurbaşkanı'nın tek başına yaptığı tasarruflar bile yargı yetkisi dışında. Bunların hepsini yapabilir ama sorumsuzluğu var.''

''SEMBOLİK YETKİLER TANIMAK SURETİYLE...''
TBMM Başkanı Arınç, seçilenlerin de denetlenmesi, yetki kullananların da sorumluluğu olması gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

''Bu kadar yetki Cumhurbaşkanı tarafından kullanılmalı mıdır? Hayır, bu yetkilerin tamamı Cumhurbaşkanı'na ait olmamalıdır. Bu yetkilerin bir kısmında Başbakan, bir kısmında Meclis yetkili olmalıdır. Eğer sorumlu olmayacaksa, 7 yıl gibi uzun bir süre Cumhurbaşkanlığı yapacaksa o zaman ona sembolik yetkiler tanımak suretiyle, 'siz şurada devletin birliğini temsil edin' diyebiliriz. Sorumluluk taşıyan bir hükümete o yetkileri daha rahat kullandırmalıyız.''

''BİRİLERİ YAKIŞTIRIYOR OLABİLİR''
Cumhurbaşkanlığı adayları arasında kendisinin de isminin geçtiğinin belirtilmesi ve ''Bu sizi heyecanlandırıyor mu, ne tür duygular, düşünceler yaşıyorsunuz?'' sorusu üzerine TBMM Başkanı Arınç, Cumhurbaşkanlığı adaylığının ''önemli bir konu'' olduğunu belirtti.

Arınç, ''Birileri yakıştırıyor olabilir, bundan kimse şikayetçi olmaz. Bunlara teşekkür edilir. Ama biz çoluk çocuk değiliz, bu konunun önemli olduğunu, seçecek olanın TBMM olduğunu biliyoruz. Gerçekçi dürüst ve samimi olmak lazım'' diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Meclis gündemi bu hafta yoğun
Meclis gündemi bu hafta yoğun
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
İranın nükleer inadı
İranın nükleer inadı
Geceleri gulyabani nöbeti
Geceleri gulyabani nöbeti
Somalide korkunç patlama!
Somalide korkunç patlama!
Geretsten Polata tam destek
Geretsten Polata tam destek
Rus manken E-5te soyundu
Rus manken E-5te soyundu
Bebek bahane servet şahane
Bebek bahane servet şahane
Suç işlemeden duramıyoruz
Suç işlemeden duramıyoruz
Emniyetin açıklamasına sansür
Emniyetin açıklamasına sansür