YAZARLAR

Çocuklar neden tırnaklarını yer?

Çocuklarda tırnak yeme davranışının sona ermesi için anne ve babaların 'çocuğum neden tırnaklarını yiyor?' sorusunun doğru yanıtını bulmaları gerekiyor.

4 yaşında kızı tırnak yemeğe başlayan bir okurumuz durumudüzeltmek için uğraştığını ancak çözüm üretemediğini yazmış. Benzersorunlar yaşayan ailelere de yol gösterici olabileceğini düşünerektırnak yeme, parmak emme gibi davranışlar sergileyen çocuklaranasıl yaklaşmamız gerektiğini bugünkü köşemize konuettik. 

Öncelikle, çocuklarda tırnak yeme, parmak emme, saçkopartma, burun karıştırma gibi davranışlarda sorunu çözmek içinsonuca değil nedene odaklanın.

İlk yapılması gereken şey, çocukla tırnak yeme davranışı üzerinekonuşmayı durdurmaktır. Eğer bugüne kadar çocuğunuza tırnak yemekonusunda sık sık uyarıda bulunmuşsanız bir süre bu konuda hiçbirşey söylemeyin, sakin olun ve sorun yokmuş gibi davranın. Telkindebulunmak, tehdit etmek, ödül ve ceza seçenekleri sunmak durumuancak daha kronik hale getirir unutmayın. 

ÇOCUĞUN TIRNAKLARINI YEDİĞİ ANLARI İYİGÖZLEMLEYİN

Bu tip davranışların oluştuğu anda çocuğun nasıl bir ruh haliiçinde olduğunu analiz etmek çok önemli. Çocuğun tırnaklarınıyediği zamanlarda nasıl bir ruh hali içinde olduğunu gözlemleyin.Tırnaklarını yemeye başladığında ne yaptığına, tırnak yemeyebaşlamadan hemen önce neler yaşandığına odaklanın. Örneğin,televizyonda heyecanlandığı bir şeyleri izlerken tırnaklarını yiyorolabilir. Ya da bir yetişkinle arasında sorun yaşadığında, kendinigüvensiz hissettiğinde ve korktuğunda yemeye başlıyor olabilir.Neden böyle bir tepki verdiğini doğru analiz edebilirseniz yanitırnak yeme davranışını tetikleyen durumu ayırt edebilirsenizsorunu çözmeniz daha kolay olur.

Mesela çocuğunuz korktuğunda tırnak yemeye başlıyorsa onungüvende hissetmesine yardımcı olun. Ona sevginizi gösterin. Benzerdurumlar yaşadığında sizin onun yanında olduğunuzu bilmesinisağlayın. Çok fazla konuşmayın kısa cümlelerle güven verin.

Veya televizyonda izlediği bir şeyden heyecan duyduğundatırnaklarını yemeye başlıyorsa ve izlediği şey yaşına uygun değilsetırnak yemeye neden olan içerikten onu uzaklaştırın. Mesela ona biroyun teklifinde bulunabilirsiniz, ondan bir konuda yardım etmesiniisteyebilir ve dikkatini başka yöne vermesine yardımcıolabilirsiniz.

Küçük yaş grubundaki çocuklarla sorunlara ilişkin konuşarakdoğru iletişimi kurmak güçtür. Mesela siz çocuğunuza tırnak yemeninne kadar sağlıksız ve yanlış olduğunu anlatmaya çalışsanız da sözlüiletişim onu bu davranışlardan uzaklaştırmaya yetmez. Hatta tersetki yaratır. Çünkü çocuklarda sürekli tekrarlanan telkinlerdavranışı pekiştirir, davranış değişikliğinin yolu güvenhissettirmek ve oyunla dikkati başka yöne çekme şeklinde olur. Amaburada dikkati başka yöne çekerken çocuğunuza 'tırnakyememe şartına karşı' onunla oyun oynadığınız mesajıvermemelisiniz.

ÖĞRENİLMİŞ DAVRANIŞ OLABİLİR 

Çocukların tırnak yeme, parmak emme gibi davranışları birbaşkasından görüp öğrenmiş olabileceğini de hatırlayın. Eğerçevresinde yaşıtı yada daha büyük yaşına karşın bu davranışısergileyen bir başka çocuk veya yetişkin varsa o kişiyle yetişkingözetiminde ilişki kurmasını ve davranışların altında yatanları ikitaraf için de analiz edilmesi gerekir.

DAVRANIŞIN GEÇMESİ ANCAK ÇOCUK İSTERSE MÜMKÜNOLUR

Son olarak, bu tip davranışlar çocuklar arasında çok sık görülsede yetişkinliğe geçen vaka sayısı oldukça azdır. Çocuğuz bunudavranışı sadece motor bir hareketle altında çok da önemli birsorun yatmadan da yapıyor olabilir. Bu biraz da iç güdüseldir.Dünyaya emme güdüsüyle donanmış hale gelen çocuklar bu davranışhalinde bir süre kalmak isteyebilirler. Emme faaliyeti kesildiktensonra bu isteği bir süre daha devam eden çocuklar parmak emebilir,tırnak yiyebilir. Daha önce de dediğim gibi bu sorunu konuşmakyerine nedenlerini analiz etmeniz doğru yolu izlemeniz konusundayardımcı olacaktır. 

Unutmamanız gereken şey bu tip davranışlar ancak çocuk isterseson bulur. Burada ebeveyn olarak çocuğunuza bu davranışı tetikleyenkoşulları ortadan kaldırarak yardımcı olabileceğinizihatırlayın.

Deniz Temur'u sosyal medyadan da takipedebilirsiniz

facebook.com/obenimannem

instagram.com/obenimannem

Yorumlar5 yorum