YAZARLAR

Çocuğuma söz geçiremiyorum ne yapmam lazım diyen ebeveynler buraya!

Çocuğunuzun yanlış davranışlarını düzeltmek için sürekli onu uyarıyorsunuz ama her defasında yine aynı şeyleri yapıyorsa delirmeyin, sakin olun ve bu adımları izleyin

Çocuğunuzun yanlış davranışlarını düzeltmek için sürekli onuuyarıyorsunuz ama her defasında yine aynı şeyleri yapıyorsadelirmeyin sakin olun çünkü bunun çok mantıklı bir nedenive çok basit bir çözüm yolu var.

Öncelikle çocukların 'sabit' bir zihniyetesahip olduklarını kabul ederek işe başlayalım. Ne demek istiyorum'sabit zihniyet' derken kısaca özetliyim. Çocuklarözellikle de küçük çocuklar zamansal olarak şuanda yaşarlar.Deneyimlerinin geçmişle yada gelecekle bağlantılı olabileceğiçıkarmasını bilişsel olarak gerçekleştiremezler. 

Yani 'annem beni 3 gün önce uyarmıştı ben aynı şeyi şimdiyapmamalıyım' diye düşünebilmeleri zaman alır. Bu bağlantıyıkurmayı istiyorsanız ve aceleniz varsa o anları güçlendirmenizgerekir. 

Mesela;

Çocuğunuz bir başka çocuğun oyuncağını ele geçirdi ve ortalıkkarıştı. Bugüne kadar yaptığınız hiç bir uyarı bir sonraki seferçocuğunuzu engelleyemedi.  O zaman disiplin stratejisiuygulayın ve o anları çocuğunuz için daha kalıcı hale getirin.

Sihirli cümle 'Bir sonraki sefere bunuhatırlamalısın/hatırlayacaksın' olabilir. 

veya;

Bir sonraki sefer sıranı beklemeyihatırlayacaksın. 

Bu tip ifadeleri arttırabilirsiniz.

Burada önemli olan çocuğun o an ile gelecekte başka bir anarasında bilişsel bir bağlantı kurmasına yardımcı olmak ve o anızihninde güçlendirmek.  Aynı ifadeleri çocuğunuzun başarısızolduğu anlarda da kullanabilirsiniz. Yapmayı isteyip debaşaramadığı bir oyun anında mesela. Onlara sadece şuanyapamadıklarını bunun kalıcı bir başarısızlık olmadığını ileridebir zaman bunu başaracağını söyleyip ilerlemesine yardımcıolun. 

Kötü hissettiği anlarda da aynı stratejiyi uygulamak mümkün."Şimdi kötü hissediyorsun ama bir dahaki sefere denemekiçin daha iyi hissedeceksin" gibi.

Özellikle 2 ila 4 yaş arası çocuklarda bu tip iletişim yollarısorunların aşılmasında etkili ve basit yöntemlerdir. 

Sadece onların hatırlamasına yardımcı olunyeter!

Deniz Temur'u sosyal medyahesaplarından da takip edebilirsiniz.

facebook.com/obenimannem

instagram.com/obenimannem

Yorumlar