YAZARLAR

Çocuğuma söz geçiremiyorum ne yapmam lazım diyen ebeveynler buraya!

Çocuğunuzun yanlış davranışlarını düzeltmek için sürekli onu uyarıyorsunuz ama her defasında yine aynı şeyleri yapıyorsa delirmeyin, sakin olun ve bu adımları izleyin

Çocuğunuzun yanlış davranışlarını düzeltmek için sürekli onu uyarıyorsunuz ama her defasında yine aynı şeyleri yapıyorsa delirmeyin sakin olun çünkü bunun çok mantıklı bir nedeni ve çok basit bir çözüm yolu var.

Öncelikle çocukların 'sabit' bir zihniyete sahip olduklarını kabul ederek işe başlayalım. Ne demek istiyorum 'sabit zihniyet' derken kısaca özetliyim. Çocuklar özellikle de küçük çocuklar zamansal olarak şuanda yaşarlar. Deneyimlerinin geçmişle yada gelecekle bağlantılı olabileceği çıkarmasını bilişsel olarak gerçekleştiremezler. 

Yani 'annem beni 3 gün önce uyarmıştı ben aynı şeyi şimdi yapmamalıyım' diye düşünebilmeleri zaman alır. Bu bağlantıyı kurmayı istiyorsanız ve aceleniz varsa o anları güçlendirmeniz gerekir. 

Mesela;

Çocuğunuz bir başka çocuğun oyuncağını ele geçirdi ve ortalık karıştı. Bugüne kadar yaptığınız hiç bir uyarı bir sonraki sefer çocuğunuzu engelleyemedi.  O zaman disiplin stratejisi uygulayın ve o anları çocuğunuz için daha kalıcı hale getirin.

Sihirli cümle 'Bir sonraki sefere bunu hatırlamalısın/hatırlayacaksın' olabilir. 

veya;

Bir sonraki sefer sıranı beklemeyi hatırlayacaksın. 

Bu tip ifadeleri arttırabilirsiniz.

Burada önemli olan çocuğun o an ile gelecekte başka bir an arasında bilişsel bir bağlantı kurmasına yardımcı olmak ve o anı zihninde güçlendirmek.  Aynı ifadeleri çocuğunuzun başarısız olduğu anlarda da kullanabilirsiniz. Yapmayı isteyip de başaramadığı bir oyun anında mesela. Onlara sadece şuan yapamadıklarını bunun kalıcı bir başarısızlık olmadığını ileride bir zaman bunu başaracağını söyleyip ilerlemesine yardımcı olun. 

Kötü hissettiği anlarda da aynı stratejiyi uygulamak mümkün. "Şimdi kötü hissediyorsun ama bir dahaki sefere denemek için daha iyi hissedeceksin" gibi.

Özellikle 2 ila 4 yaş arası çocuklarda bu tip iletişim yolları sorunların aşılmasında etkili ve basit yöntemlerdir. 

Sadece onların hatırlamasına yardımcı olun yeter!

Deniz Temur'u sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz.

facebook.com/obenimannem

instagram.com/obenimannem

Yorumlar