BIST 1.106
DOLAR 7,69
EURO 9,00
ALTIN 465,91
HABER /  POLİTİKA

CHP'li Tanal'dan Trump hakkında suç duyurusu! Kullandığı ifadeler çok konuşulacak

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, ABD Başkanı Donald Trump hakkında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği mektup nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

Abone ol

Tanal, dilekçesinde, "Trump’ın sözlerinin devlet adamı ciddiyetinden ziyade, kızılderililere karşı işledikleri suçlarla anılan, sığır çobanı olarak bilinen kovboyların üslup, tutum ve davranışlarını akıllara getirdi." ifadelerini kullandı.

Tanal, Trump hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak cezalandırılması istemiyle kamu davası açılmasını talep etti.

"Erdoğan'ın şahsında Türkiye'yi aşağıladı"  

CHP’li Tanal’ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunduğu suç duyurusu dilekçesinde, Trump’ın mektubunda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik “Kabadayılık etmeyin, aptallık etmeyin” gibi diplomatik nezaketten uzak, son derece çirkin, kaba ve küstah ifadelerin yer aldığı belirtildi. Mektubun ayrıca ekonomik tehditler içerdiği hatırlatıldı.

Anayasanın 104. maddesine göre Cumhurbaşkanının, devlet başkanı sıfatıyla Türkiye Cumhuriyetini ve Türk milletinin birliğini temsil ettiğinin kaydedildiği dilekçede, Trump’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şahsında Türk devletini ve Türk milletini aşağıladığına, tehditler savurduğuna dikkat çekildi.

"Trump’ın farklı bir muameleye tabi tutulması düşünülemez"

TCK’nın 3’üncü maddesinin 2 numaralı fıkrasının “Ceza Kanununun uygulamasında kişiler arasında ırk, dil, din, mezhep, milliyet, renk, cinsiyet, siyasal veya diğer fikir yahut düşünceleri, felsefi inanç, milli veya sosyal köken, doğum, ekonomik ve diğer toplumsal konumları yönünden ayrım yapılamaz ve hiçbir kimseye ayrıcalık tanınamaz” şeklinde düzenlendiğinin hatırlatıldığı dilekçede, “Mektupta geçen ifadeleri bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kullandığında suç teşkil ediyorsa; ‘Adalet ve kanun önünde eşitlik ilkesi’ dikkate alındığında şüpheli Donald Trump’ın farklı bir muameleye tabi tutulması düşünülemez” denildi.

"Sığır çobanı..."

“ABD Başkanı sıfatıyla söz konusu mektubu gönderen şüpheli Donald Trump, bir devlet adamına yakışmayan bir üslup kullanmıştır” ifadelerinin yer aldığı suç duyurusu dilekçesinde şöyle devam edildi:

Şüphelinin sözleri, devlet adamı, halkın oylarıyla seçilmiş başkan ciddiyetinden ziyade, kızılderililere karşı işledikleri suçlarla anılan, sığır çobanı olarak bilinen kovboyların üslup, tutum ve davranışlarını akıllara getirmektedir. Şüpheli tarafından kullanılan ifadeler, Türkiye Cumhuriyetini ve Türk Milletinin birliğini temsil eden Cumhurbaşkanının onur, şeref ve saygınlığını zedeler niteliktedir. Şüphelinin kaleminden çıkan ifadelerle Türk Milletine, Türkiye Cumhuriyeti Devletine, Devletin kurum ve organlarına hakaret edilmiştir. Bu nedenle şüphelinin kullandığı ifadeler dolayısıyla 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun ilgili 299 ve 301. maddelerine göre cezalandırılması gerekmektedir.”

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Silahla köprüde trafiği durdurdu! Özel harekat köprüyü çift yönlü ulaşıma kapattı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
KYK burs başvuru ekranı son gün ne zaman online başvuru
Barcelona-Real Madrid maçı ertelendi
Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi beraat etti
Göksel Gümüşdağ: Fenerbahçe'den 3 oyuncu için teklif aldık
Barış Pınarı Harekat bölgesinde mayın ve EYP temizliği sürüyor
En Şık Benim sunucusu Raşit Bağzıbağlı kaç yaşında aslen nereli?
Yorumlar 8 yorum