YAZARLAR

CHP Kurultayı'nda fark atanlar!

Bunlardan bahsetmeyeceğim ben size.Bildiğiniz gibi CHP Cumartesi günü 15. Olağanüstü kurultayınıgerçekleştirdi. Kurultayın nasıl geçtiği, Kemal Kılıçdaroğlu'nunkonuşması ve Kurultay sonrası yaşanan PM krizini haberlerden takipettiniz zaten.


Bunlardan bahsetmeyeceğim ben size.

Geçen CHP Kurultayı bir kez daha gösterdi ki internet medyasıyazılı basının yine önüne geçti.

İnternethaber'den iki kişi salondan canlı takip ettik kurultayı.İnternethaber Ankara Temsilcisi Nergis Demirkaya ve ben sizler içinoradaydık.


Kurultay başlamadan saatler önce salondaki yerimizi aldık ve KemalKılıçdaroğlu'nun konuşması dahil, salondan izlenimleri, PMlistesini ve Kurultay sonrasında yaşanan PM krizini dakika dakikasizlerle paylaştık.

Gazeteler ertesi gün manşetlerini hazırlarken bizimhaberimiz daha Kurultay başladığı andan itibaren manşetteydi.İnternet haberciliği resmen yazılı basına fark attı!

İnternet haberciliğinin en güzel tarafı da bu işte. Olayları anındaokura ulaştırabilmek.

Gazetelerin bir gün sonra verecekleri haberi internet habersitelerinden anında takip edebiliyorsunuz.

 Televizyonların canlı yayınlarıyla yarışıyor internet habersiteleri. Hatta televizyonun bir adım daha ötesine geçerek,olayın kamuoyundakini yankısını da anındagözleyebiliyorsunuz.

İnternet okuru bu açıdan çok şanslı. Olayları yazılı basından takipeden okurların " Aaa neler olmuş?" dediğidakikalarda sizler çoktan olaydan haberdar olmuşsunuz hatta olaylailgili yorumunuzu paylaşmış bile oluyorsunuz.

 Bu gerçekten büyük keyif.

 Tadını çıkarın...

Bu yazdıklarım aslında bir anlamda bir okurumuzun eleştirisine decevap mahiyetindedir.

Bakın okurumuz ne diyor?

ultraalanya

"internethaber neden kendisi bir haber çıkartamıyorda hep bütün 0basından alıntı yapıyor? 3-5 tane kişiyi işe alıp neden kendihaberlerinizi yapmıyorsunuz? internethabere girince, basındagördüklerimi görmek istemiyorum, sizi eleştiriyorum, buna da cevapbekliyorum."


Okurumuz eğer CHP Kurultay haberlerini İnternethaber'den takipettiyse bilsin ki tamamen özgün, İnternethabermuhabirlerinin kendi gazetecilikleriyle ve emekleriyle ortayaçıkmış haberleri okudu.

Sadece bununla sınırlı değil elbette.

 İyi bir İnternethaber okuruysanız özel ibarelihaberlerimizi görmemenize imkan yok.

 Ya da haberin başlığında değil ama detayında İnternethabermuhabirlerinin yaptığı haberler muhabirin ismiyle veriliyorzaten.

Ama sizi anlıyorum.

İstiyorsunuz ki takip ettiğiniz haber sitesinde daha çoközel haber olsun. Her yerde olan ajans haberlerinden farklıhaberler görmek istiyorsunuz.

Bu en doğal hakkınız elbette. Şunu söylemeliyim kiİnternethaber'in de istediği bu.
Hedef sahada çalışan muhabir sayısını artırarak sizlere daha çoközel haber sunmaktır.

Kısa bir zaman sonra bu tarz özel haberleri daha çokgöreceksiniz İnternethaber'de.
Hatta çok güzel sürprizler bekliyor sizleri.

FOTOĞRAF KULLANIMI ART NİYETLİMİ?

Gelelim bu hafta gelen diğer şikayetlerden bazılarına...

Haberleri olduğu gibi haber fotoğraflarını da eleştirmekokurun hakkıdır.

Fotoğraf kalitesi kötü, haber içeriğiyle, başlığıyla alakasızfotoğraf kullanılmış gibi eleştiriler zaman zaman geliyorsizlerden. Editör arkadaşlar hemen o fotoğrafla ilgilenipdüzeltiyorlar.

Bu hafta ise fotoğraflarla ilgili farklı bir şikatet geldi. Önceokurumuzun yorumunu sizlerle paylaşayım:

RanFor Osman

"Mesela fotografsecimleriniz,Deniz Baykal,Kemal Kilicdaroglu,DevletBahceli,Komutanlar vs herdaim en kotu fotograflar okurun gozunesokuluyor,oyle fotograflar yayinlaniyor ki artniyet oldugu ilkbakista anlasiliyor.Kemal Kilicdaroglunu iceren birhaberde,Kilicdaroglu nun fotografi var,arkada Akp lilerin dalgagecerek guldugunu ima eden fon var.Hangi birisini yazmaklazim.Madem bu kadar hassassiniz,neden bunlar kasitliyayinlaniyor.Tum okurlarin sikayeti ayni,kriterlerleyayinladiklariniz CELISKILI....."


Bu oldukça ilginç bir eleştiri. İlginç diyorum çünküİnternethaber'de fotoğraf kullanımına özellikle dikkatediliyor.

Üst manşette fotoğraf alanının büyüklüğü de buna en büyükörnek. En kaliteli, başlığı en iyi anlatan fotoğraflarseçiliyor.

Arada bu kriterlere uymayan fotoğraflar çıkabilir mi?

 Evet çıkabilir. Ama bu da farkedildiğinde hemendüzeltiliyor.

Şimdi gelelim art niyetli fotoğraf kullanımına...

Okurumuz bir anlamda AK Parti için kullanılan fotoğraflarhariç diğer partilerin ve TSK haberleri için kullanılanfotoğrafların imalı, kasıtlı ve kötü olduğunusöylemiş.

 Buradan yandaşsınız gibi bir anlam da çıkartabiliriz.

Defalarca buradan söyledim. Benzer şikayetler zamanzaman AK Partililerden de geliyor.

Nerede kaldı o zaman İnternethaber'inyandaşlığı?

İnternethaber tarafsız habercilik anlayışıyla haber yapmayaçalışıyor. Haberin içeriğine uygun da fotoğraf kullanmaya dikkatediyor.

 Haberin içeriğin de birinin söylediği bir ima ya dakinayeli bir durum yoksa salt parti liderinin fotoğrafıveriliyor.
 
Bunu bu kadar net ifade etmemin nedeni; en yakın örnek CHPKurultayı! CHP Kurultayın da sizler için en iyi fotoğraflarseçilip foto galeri yapıldı.

O gün CHP haberlerini girenlerden biri olarak söylüyorum kiKemal Kılıçdaroğlu'nun en güzel fotoğrafını üst manşetetaşıdık. Art niyet olsaydı buna bu kadar özenmezdik diyedüşünüyorum.

Olayı fotoğrafın arkasındaki fonla bütünleştirerek böyle bir yorumavarmak sizce de İnternethaber'e biraz haksızlık olmuyormu?


Yorumlar