Çernobil felaketinin kahramanlarındandı! Diziyi izleyince intihar etti

Çernobil felaketinin kahramanlarındandı! Diziyi izleyince intihar etti

Çernobil'de gerçekleşen Nükleer Santral patlamasının ardından temizlik çalışmalarına katılan 61 yaşındaki Nagashibay Zhusupov, Chernobyl (Çernobil) dizisini seyrettikten sonra intihar etti.

Çernobil felaketinin kahramanlarındandı! Diziyi izleyince intihar etti - Sayfa 1

Son dönemin en çok konuşulan ve en çok tartışılan dizisi Chernobyl (Çernobil) nedeniyle patlama faciasını yaşayan kişilerin acı hatıraları gün yüzüne çıktı. Çernobil Nükleer Santrali’ndeki patlama sonrası temizliğe yardım eden 61 yaşındaki likidatör Nagashibay Zhusupov, Chernobyl dizisini izledikten izledikten sadece birkaç gün sonra, yetkililerin kendisini ihmal ettiği konusundaki acı anılarını hatırladığı için yaşamına son verdi.

Çernobil felaketinin kahramanlarındandı! Diziyi izleyince intihar etti - Sayfa 2

Dailymail'in haberine göre; 61 yaşındaki Zhusupov, 1986 yılında yaşanan patlamanın ardından hükümetin o zamanki mağdurlara sağladığı yerlerden yararlanamamış, karısı ve beş çocuğuyla birlikte küçük ve sıkışık bir pansiyonun yatakhanesinde kalmaya mecbur edilmişti. Haziran ayında, Kazakistan Aktobe’deki beş katlı bir binanın çatısından atlayarak intihar eden yaşlı adam, olay yerinde ölü bulundu.

Çernobil felaketinin kahramanlarındandı! Diziyi izleyince intihar etti - Sayfa 3

25 yaşındaki kızı Gaukhar, babasının Chernobyl dizisini göz yaşları içinde izlediğini söyledi. Kızı ve Zhusupov’un arkadaşları kendisini bu sebepten öldürdüğüne inanıyorlar. 

Çernobil felaketinin kahramanlarındandı! Diziyi izleyince intihar etti - Sayfa 4

Patlamadan sonra Çernobil’de dört numaralı reaktörde tasfiye memuru (likidatör) olarak görev yapmış olmasına ve ardından Semipalatinsk’te Sovyet nükleer test sahasında bir işçi olarak hizmet vermesine rağmen, yetkililer tarafından ihmal edildiğini düşünüyordu.