BIST 2.994
DOLAR 17,96
EURO 18,26
ALTIN 1.018,04
HABER /  GÜNCEL

Cerablus operasyonu Kürt Koridoru bombalanıyor

CERABLUS operasyonu Kürtlerin 'Kürt Koridoru' hayalini ortadan kaldırdı. Hürriyet gazetesi yazarı Fikret Bila, Kürt Koridoru ve operasyonu yazdı.

Abone ol

TÜRKİYE, sınırdan hem IŞİD'i hem YPG'yi vuruyor. Türkiye'nin böylece PKK'nın Suriye kolu üzerinden bir Kürt Koridoru oluşturma hayallerini de engellemek istiyor.

Askeri kaynaklara yakınlığıyla bilinen Hürriyet yazarı Fikret Bila, Cerablus'a başlatılan operasyonla ilgili "Hem DAEŞ hem YPG vuruluyor. Böylece PKK-PYD'nin Kürt koridorunu oluşturmasının önüne geçiliyor" değerlendirmesi yaptı.

AKDENİZ'E AÇILAN BİR ÜRT BÖLGESİ İSTİYORLAR

Türkiye'nin, Cerablus-Azez hattının karşısındaki askeri varlığını güçlendirdiğini hatırlatan Bila, "Buradan yaptığı top ve füze atışlarıyla PKK/PYD’ye bağlı YPG’nin Menbiç’ten Cerablus’a ilerlemesini önlüyor. PKK-PYD-YPG’n in hedefi ise Cerablus’u da alıp, Türkiye sınırı boyunca Kürt koridorunu tamamlamak. Böylece Akdeniz’e açılan bir Kürt bölgesi oluşturmak" dedi.

KÜRT DEVLETİNE NEFES BORUSU AÇMAK 

Kürt Koridoru hayalinin asıl amacını da anlatan Bila, "Bu hedef, PKK’nın kurmayı tasarladığı Kürdistan devletinin ekonomik ve askeri açıdan ayakta kalmasını sağlayacak nefes borusuna ulaşmak anlamı taşıyor" değerlendirmesi yaptı.

Kuzey Suriye projesinin ‘Büyük Kürdistan Devleti’ projesinin dört ayağından biri olduğunun altını çizen Fikret Bila şöyle devam etti: "Türkiye’yi tehdit eden ayağı ise Güneydoğu’nun bu projenin en büyük parçasını oluşturması. Kuzeybatı İran ve Kuzey Irak’la birlikte projenin dört ayağı tamamlanıyor. PKK bu dört ülkenin dört parçasında da siyasi ve askeri olarak örgütlü. ABD’nin 2003 yılında Irak’ı işgal etmesinden bu yana da hem siyasi hem askeri olarak güç kazanmış durumda."

4 ÜLKEDEKİ ÖRGÜTLER ÖCALAN'IN EMRİYLE KURULDU

Kürtlerin yaşadığı bu dört parçadaki siyasi ve silahlı örgütlerin hepsinin PKK’nın dolayısıyla Abdullah Öcalan’ın talimatıyla oluşturduğunu ve KCK’ya bağlı olduklarını anlatan Bila, "Her parçadaki siyasi parti ve ona bağlı silahlı güçler sonuçta KCK’nın bir parçası. KCK ise öngörülen Birleşik Kürdistan’ın ‘Konfederal Devleti’ni oluşturuyor. KCK’nın Suriye ayağını oluşturan PYD ve YPG, Kuzey Suriye’de ABD adına savaşırken karşılığında bu bölgeyi kontrolleri altına aldı. Bölgedeki Arap ve Türkmen köylerine saldırarak katliamlar yaptı ve göçe zorlayarak etnik temizliğe girişti. Şimdi kontrol PYD’nin dolayısıyla PKK’nın elinde" şeklinde konuştu.

ASIL AMAÇ 'KOMÜNAL KONFEDERAL KÜRDİSTAN'I KURMAK

Kuzey Suriye’nin PKK açısından önemli olduğunu ifade eden Bila şöyle devam etti: "Öcalan’ın, ABD’li düşünür Murray Bookchin’in tezlerini esas alarak sahiplendiği ‘komünal’ sistemi uygulamaya geçirmeye çalıştığı bir laboratuvar niteliğinde olması. PKK-PYD, Kuzey Suriye’de özellikle kırsal alanda ‘kömün’ esaslı bir örgütlenmeye yöneldi. Bu yapı üzerine Kürdistan’ın ayaklarından biri olarak Kuzey Suriye’de ilk ‘Komün Esaslı Federasyon’u hayata geçirmeyi hedefliyor. Sonra diğer üç parçada da aynı örgütlenmeyle ‘Komünal Konfederal Kürdistan’ı kurmak."

ENGELLENEMEZSE GÜNEYDOĞU'YU İSTEYECEKLER

"Kuzey Suriye PKK’nın en rahat hareket edebildiği, ABD desteğini arkasına aldığı pilot bölge niteliğinde.Bu projesinin hayata geçirip ayakta tutabilmesi için Kürt koridorunu sağlamaya çalışıyor" diyen Fikret Bila, "Türkiye’nin ısrarla Cerablus- Azez arasında derinliği de olan güvenli bir bölge isteyişinin nedeni, PKK’nın bu projesini engellemek. Aksi, halde Kuzey Irak ve Kuzey Suriye’den sonra Güneydoğu’nun koparılması için son bir yıldır yaşandığı gibi şehir savaşları, içten ve dıştan terör saldırılarının yoğunlaşacağını, Türkiye’nin Suriye’ye dönüştürülmesi için çaba harcanacağını biliyor" değerlendirmesi yaptı.

ÖNCEKİ HABERLER
Cerablus operasyonunu yöneten sürpriz isim!
Cerablus operasyonunu yöneten sürpriz isim!
Müslim'in küstah Cerablus tweetine Erdoğan'dan yanıt
Müslim'in küstah Cerablus tweetine Erdoğan'dan yanıt
Komuta kademesi Genelkurmay'da
Komuta kademesi Genelkurmay'da
Cerablus harekatı için ABD'den ilk açıklama!
Cerablus harekatı için ABD'den ilk açıklama!
Cerablus haritası Cerablus nerede kimin elinde neden harekat başladı?
Cerablus haritası Cerablus nerede kimin elinde neden harekat başladı?
Generallerin karısı hakkında çirkin notlar
Generallerin karısı hakkında çirkin notlar
FETÖ'cü polislere 'Türkiye’nin yiğitleri' tezahüratı
FETÖ'cü polislere 'Türkiye’nin yiğitleri' tezahüratı
Adil Öksüz ABD'de bakın kime bağış yapmış!
Adil Öksüz ABD'de bakın kime bağış yapmış!
Reuters: Özel Kuvvetler Suriye'ye girdi
Reuters: Özel Kuvvetler Suriye'ye girdi
Fatih Erbakan'dan flaş FETÖ açıklamaları
Fatih Erbakan'dan flaş FETÖ açıklamaları