BIST 2.418
DOLAR 17,25
EURO 17,62
ALTIN 966,88
HABER /  GÜNCEL

Cemil Bayık'tan yeni ateşkes açıklaması

KCK Eş Başkanı Cemil Bayık, tek taraflı ateşkesin olmayacağını söyledi hendekler ve özyönetimle ilgili açıklamalar yaptı.

Abone ol

Terör örgütü PKK'nın lideri Cemil Bayık, artık kendilerinden tek taraflı bir ateşkesin beklenmemesi gerektiğini, hükümetin operasyonlarını sürdürmesi durumunda da "bu kışın çok şiddetli" geçeceğini söyledi.

Hükümetin PKK'nın silahlı güçlerinin yurt dışına çekilmesi talepleri konusunda ''silahlı güçlerin çekilmesine Abdullah Öcalan ya da HDP'nin değil, örgütün kendisinin karar vereceğini'' belirtti.

KCK Eş Başkanı Cemil Bayık, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ndeki Kandil Dağları'nda BBC Türkçe'nin sorularını yanıtladı.

SAYEMİZDE HDP BARAJI AŞTI

Biz Türk devletine karşı direnmeseydik 1 Kasım'da HDP ve demokrasi güçleri, parlamentoya da giremeyecekti. Eğer girebildilerse bizim direnmemiz sonucunda girebildiler. Biz doğru eleştirileri kendimiz için esas alıyoruz, gereklerini yerine getiriyoruz ama yanlış eleştirileri de doğru görmüyoruz ve hiçbir zaman da o eleştiriler vardır diye ciddiye almıyoruz.

HDP OYLARI NİYE DÜŞTÜ?

Çünkü büyük bir yıkım sürdürdü AKP. Bu şehirlere yönelmelerinin bir nedeni de neydi? Halkı göçertmekti. Halkın oy kullanmasını önlemekti. Ve gerçekten oy kullanmayan insanlar oldu. Bir kısmı kaldığı yerde kalamaz duruma geldi, devletin yönelimlerinden dolayı, başka yerlere göç etti. Eğer HDP'nin oylarında düşüş olduysa nedeni budur. Oy kullanamadılar, onun için oylar düştü.

'ÖZYÖNETİM NEDİR?' SORUSUNA YANIT

Avrupa'da yerel yönetim şartları var değil mi? Kendi kendini yönetme, demokrasiyi artık merkezden değil, yerelden geliştirme... Kürdistan'da da PKK'nin, KCK'nin geliştirdiği budur. Artık Türk devletinin Kürdistan'da Kürt halkına vereceği bir şey yoktur. Türkler'e de yoktur. Biz 7 Haziran'da bütün sorunları parlamentoya taşıdık ve parlamentoda Kürt sorunu da dahil Türkiye'nin sorunlarını çözmek istedik, ama Türk devleti, Erdoğan, AKP buna müsaade etmediler.

Onun için Kürdistan'da halk, madem bu parlamento bize kapalıdır, sorunlarımızı çözmüyor, o zaman biz kendi sorunlarımızı kendimiz çözeriz dedi. Yerel alanlarda, demokratik özerklik böyle gelişti. Yani Kürdistan'da geliştirilen özyönetimler, yerelde demokrasiyi geliştirmedir.

HENDEK SAVUNMASI: GERİLLA ŞEHRE GİRER HALKI KORUR

Türk devleti tankı, topuyla girecek, yakıp yıkacak, her gün onlarca sivil insanı katledecek. Biz de buna seyirci kalacağız. Olabilir mi? Elbette ki gençler bu halka sahip çıkacak. Eğer daha da şey olursa gerilla da şehre girer ve halkı korur. Bizim görevimiz halkımızı korumaktır.

YDG-H PKK'DAN AYRI BİR ÖRGÜTTÜR

YDG-H ayrı bir örgüttür. Bir gençlik örgütüdür. PKK falan değildir. Elbette onların direnişi haklı bir direniştir. Meşru bir direniştir. Biz sonuna kadar destekliyoruz ve destekleyeceğiz de. Elbette ki bazı hatalı eylemleri vardır, olur. Biz onları da eleştiririz. Yerine getirirler, getirmezler o onların bileceği şeydir.

ARTIK TEK TARAFLI ATEŞKES OLMAZ

Çift taraflı ateşkes olması gerekiyor. Artık tek taraflı ateşkes olamaz. Ve ateşkesi tarafsız bir izleme komitesinin de izlemesi gerekiyor. Önder Apo'yla müzakerelerin eşit ve özgür şartlarda başlatılması gerekiyor. Müzakerelerde de Dolmabahçe'de mutabakata varılan 10 maddenin temel alınması gerekiyor. Müzakere sürecinde de üçüncü bir tarafın müzakereleri izlemesi gerekiyor. Bunlar olursa biz hemen ateşkesi ilan ederiz, hemen müzakerelere başlarız. Ama bunlar olmazsa, eskisi gibi yine tek taraflı ateşkes ilan edilsin, denirse, silahlı güçler çıksın, silah bırakılsın denirse bu bizim tarafımızdan asla kabul görmeyecektir.

BU KIŞ ŞİDDETLİ SAVAŞ YÜRÜYECEK

Bu kış şiddetli savaş yürüyecek. Çünkü AKP açık söylüyor, biz diyor sonuç alma aşamasına girdik. Biz sonuç alacağız. O yüzden kimse bize ateşkeslerden bahsetmesin, çözümlerden bahsetmesin. O yüzden savaşı daha da üst düzeyde geliştiriyorlar.

SİLAHLI GÜÇLERİN ÇEKİLMESİNE KANDİL Mİ KARAR VERECEK?

Evet. Onun kararını ancak biz veririz, başkası veremez. Ne HDP verebilir ne de önder Apo verebilir. Önder Apo rehinedir ellerinde. Önder Apo bu koşullarda hangi kararı verebilir?

ONUN ÖYLE BİR OLASI ÇAĞRISI OLURSA?

Olamaz. Olsa da biz karar veririz. O bizi ilgilendiriyor çünkü pratiği biz yürütüyoruz. Silahlı güçlerin çekilip çekilmeyeceğine biz karar veririz, başkası karar veremez. Bunu söylediğimiz için diyorlar ki, "Kandil'le Apo arasında çelişki var, Kandil artık Apo'yu tanımıyor". Bu onların hangi amaçlar peşinde koştuğunu gösteriyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Erdoğan Obama arasında sürpriz görüşme
Erdoğan Obama arasında sürpriz görüşme
Rusya'nın engeli Türkiye'ye büyük avantaj oldu
Rusya'nın engeli Türkiye'ye büyük avantaj oldu
Tahir Elçi'nin öldürüldüğü sokakta teröristlerle çatışan polisler anlattı
Tahir Elçi'nin öldürüldüğü sokakta teröristlerle çatışan polisler anlattı
Tahir Elçi hakkında savcılıktan açıklama!
Tahir Elçi hakkında savcılıktan açıklama!
Vizesiz Avrupa hayali gerçek oluyor!
Vizesiz Avrupa hayali gerçek oluyor!
Binali Yıldırım'dan İstanbullulara büyük müjde
Binali Yıldırım'dan İstanbullulara büyük müjde
Tahir Elçi'yi kim öldürdü kayıp çekirdek sırrı
Tahir Elçi'yi kim öldürdü kayıp çekirdek sırrı
Davutoğlu yazınca Çipras Rus uçağı twitlerini sildi
Davutoğlu yazınca Çipras Rus uçağı twitlerini sildi
Mersinli Ahmet Parlak İsyan dedi jüri dağıldı!
Mersinli Ahmet Parlak İsyan dedi jüri dağıldı!
Davutoğlu Tahir Elçi'nin öldürülmesiyle ilgili faili açıkladı
Davutoğlu Tahir Elçi'nin öldürülmesiyle ilgili faili açıkladı