BIST 2.864
DOLAR 17,93
EURO 18,40
ALTIN 1.039,38
HABER /  GÜNCEL

Cemil Bayık'tan Öcalan bombası!

Cemil Bayık, İMC Televizyonuna konuştu, kafalar karıştı. Bayık'a göre Oslo'daki görüşmeleri de Öcalan yürüttü.

Abone ol

KCK Eş Başkanı Cemil Bayık, hükümetin PKK'ya verdiği sözleri tutmadığını, bu nedenle sürecin sekteye uğradığını söyledi.

Bayık'ın kafaları karıştıran açıklaması ise Öcalan üzerine oldu. Bayık, Öcalan'ın Oslo'daki görüşmelerde PKK adına başmüzakereci olduğunu açıkladı.

KCK Eş Başkanı Cemil Bayık, İMC televizyonunda Oslo ve İmralı'daki görüşmelerin perde arkasını ilk kez anlattı.

ÖCALAN OSLO'DA BAŞMÜZAKERECİYDİ

Bayık'ın dile getirdiği bir nokta var ki hayli kafa karıştırıcı. Bayık, her iki görüşmeye de Türk devletini temsilen, yetkili bir heyetin katıldığını PKK adına ise görüşmelere başmüzakereci olarak Öcalan'ın yer aldığını anlattı.

Bayık şunları söyledi;

"Oslo ve İmralı görüşmelerinde başmüzakereci olarak Öcalan vardı. Öcalan hem İmralı'da hem de Oslo'daki görüşmede vardı. Heyet, devlet adına görüşmeleri yürütüyor. Bizim adımıza da Önder Apo görüşmeleri yürütüyor. Diyalog süreci aslında hem Oslo hem İmralı'da tamamlandı. "

Bayık'ın "Oslo ve İmralı'da görüşmeleri başmüzakereci olarak Öcalan vardı" sözleri, geçtiğimiz yıl Meclis gündemine gelen tartışmaları bir kez daha alevlendireceğe benziyor. CHP ve MHP'li üyeler Öcalan'ın İmralı'dan çıkarıldığı, Bursa'da MİT'in misafirhanesinde kaldığı iddialarını gündeme getirmiş Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise bu iddiaları sert bir dille yalanlamıştı. 

YİNE TÜRKİYE'Yİ SUÇLADI

Türkiye ile yürütülen müzakere sürecinde kendilerine, hükümet tarafından tarih verildiğini söyleyen Bayık, diyalog sürecinin 1 Haziran'da tamamlanarak müzakere sürecine geçilmesinin planlandığını anlattı. Geçen zamana rağmen müzakere sürecine geçilmediğini, bu nedenle PKK'nın çekilmeyi durduğunu söyleyen Bayık, hükümetin süreci seçimlere kurban ettiğini ileri sürdü. Bayık'a göre hükümet "çatışma durdu, şehit gelmiyor" diyerek seçimlere kadar süreci uzatmak istiyor. İşte Bayık'ın o sözleri;

"Müzakerelere hiç bir zaman geçilmedi. Diyolog sürüyordu, müzakereye geçilmedi. Türk devleti, hükümeti diyalog sürecinden müzakereye geçmek istemedi. Halbuki birinci aşamada esirleri bırakmıştık. Bu birinci aşamada görev ve sorumlulukları zamanından önce başarıyla yerine getirdik. Türk hükümeti ve devleti, müzakere aşamasına gelince, burada adımı atmadı, işi sürencemeye bıraktı. Kendine göre insiyatifi ele geçirmek istedi. Sözde süreci yürütmeye götürerek, seçimlere kadar çatışmasız bir ortamda yürütmeyi amaçlıyordu. Anlıyacağınız seçimlere kadar çatışmasız bir alanda yürüterek, böylelikle başarı sağlamak istedi. Biz bu tehlikeyi anladık ve buna göre önlem aldık."

"ÇÖZÜM PROGRAMINI KİMSE BİLMİYOR?"

Programda, Öcalan'ın sağlık durumunun kendilerini endişelendirdiğini, bağımsız doktorlar tarafından muayene edilmesi teklifinin kabul edilmediğini anlatan Bayık, hükümetin çözüm sürecini ucuz bir propagandayla götürmeye çalıştığını iddia etti. Öcalan'ın müzakere sürecinde kendisine düşen görevi yerine getirdiğini anlatan Bayık, diyalog sürecinden müzakere sürecine geçilmesi için Erdoğan'ın gerekli adımları atmasını istedi. Bayık, çekilmenin durdurulma gerekçesini ise şu sözlerle anlattı:

"Çekilmenin yeterli sayıda olmadığı sözleri, haksız eleştirilerdir. Kamuoyunu aldatmaya yönelik bir açıklamalardır. Suçlarını örtpas etmek için yapılmaktadır. Dünyanın hiç bir yerinde, hiç bir örgüt PKK'nın yaptıklarına benzer bir hareket yapmamıştır. Bu sorunlar üçüncü tarafın gözetiminde gerçekleşmiştir; ancak biz böyle bir şey yapmadık. PKK'lıların çekilmesi kararını karşılıksız aldık. Bu çekilişe uluslararası medya kuruluşları da eşlik etti. Bunun karşısında hükümet ne yaptı, ya da bir program belirledi mi? Hayır bunu kimse bilmiyor. AKP'nin çözüm programı nedir bunu kimse bilmiyor. Bize yansıttıkları herhangi bir program yoktur. Bu süreçte Öcalan ile yapılan görüşmeler var ve verdikleri sözler var. 1 Haziran'a kadar bu süreç tamamlanacak sonra da müzakeler başlıyacaktı. Yapılmadı, gerekçe olarakta yeni katılımlar var çekilme olmadı gibi bahanelerle bu süreci başlatmadılar."

ERDOĞAN HÜKÜMETİ SIKIŞTI

Türkiye'de Kürt sorunu çözülmeden, ileri demokrasinin gelişmesinin mümkün olmadığını ifade eden Bayık, yeni anayasaya acilen ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Hükümetin, sıkıştığını ve bu yeni dönemde mecburen çözüm paketini gündeme getirdiklerini anlatan Bayık,  

"Sıkıştılar, haliyle bu paketi gündeme getirdi. Bu nedenle seçimlere kadar götürmek istiyor. Oyalama taktiği, gelişmelerin önünün alınması gerekiyor. Bununla seçimlere gidilmek istiyor. Türkiye demokratikleştirmek, AKP iktidarı sağlama almak istiyorsa yanılıyor, bu onları daha da zayıflatır. Eğer iktidarını sağlama almak istiyorlarsa bunu toplumun her kesimleriyle paylaşmak zorundadır. AKP iktidarını tehlikeye atıyor. Eğer bunlar oyalayamassa seçimlere kadar götüremesse, şu propagandayı geliştirecek. Türk sorununda daha fazla adım atacaktık ama PKK çözüm istemedi suçunu PKK7ya yüklemek istemektedir.

Çekilmeyi durduğumuzu söyledik. Eger hükümet müzakerede adım atar ve güven verirse ve elbetteki geri çekilmeyi sürdürürüz. Biz geri çekilmeyi durdurur ve ateşkesi sürdürürken herkesi uyarmak istedik."


CEMİL BAYIK'IN CEVAPLAMADIĞI SORU

Çekilmeyi durdurma kararı sonrası ilk kez konuşan Cemil Bayık, bir soruya ısrarla yanıt vermekten kaçındı. O soru bakın neydi?

cemil-bayik-pkk-çekilme-rakamlari.jpg

CEMİL BAYIK HABERLERİ

ÖNCEKİ HABERLER
Sınavını altından 700 yıllık tarih çıktı
Sınavını altından 700 yıllık tarih çıktı
Taşıt sayısı yüzde 137 arttı
Taşıt sayısı yüzde 137 arttı
Mezar taşına suçsuzluğunu yazdılar
Mezar taşına suçsuzluğunu yazdılar
Trabzonspor Avrupa’da 104. maçına çıkacak
Trabzonspor Avrupa’da 104. maçına çıkacak
5 Ay daha kaçsalar müebbetten kurtulacaklardı
5 Ay daha kaçsalar müebbetten kurtulacaklardı
Suriye'den Rusya'ya kanıt: Saldırı muhaliflerin işi
Suriye'den Rusya'ya kanıt: Saldırı muhaliflerin işi
Trabzonspor, Güney Kıbrıs’a gitti
Trabzonspor, Güney Kıbrıs’a gitti
İnternet kafelerde   okul saati  denetimi
İnternet kafelerde okul saati denetimi
CHP'den Ankara'ya sürpriz isim!
CHP'den Ankara'ya sürpriz isim!
Yeni Başbakan görevine başladı
Yeni Başbakan görevine başladı