Çavuşoğlu'nun 'lale' dediği Geert Wilders böyle oy kullandı!

HOLLANDA'da aşırı sağcı Özgürlükler Partisi lideri Geert Wilders oyunu kullandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Wilders için hafta sonu 'lale' benzetmesi yapmıştı.

HOLLANDA'da yaklaşık 13 milyon seçmen bugün sandık başına giderek parlamentodaki isimleri belirleyecek. Türk ve müslüman düşmanı aşırı sağcı Özgürlükler Partisi lideri Geert Wilders oyunu kullandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Wilders için hafta sonu 'lale' benzetmesi yapmıştı. Wilders'ın oy kullanırken çekilen bu fotoğrafını gören sosyal medya kullanıcıları 'Lale oyunu kullandı' yorumları yaptı. Irkçı Wilders, iktidara gelmesi durumunda Müslümanları ülkeden kovmayı, Kur'an-ı Kerim'i yasaklamayı istediğini açıklamıştı.

KORKUDAN KORUMA KALKANIYLA OY KULLANMAYA GİTTİ Seçim kampanyasını Türk ve Müslüman düşmanlığı üzerinden yürüten ırkçı Geert Wilders da korumalarıyla birlikte oy kullanmaya gitti. Den Haag'da oyunu kullanan ırkçı lider, objektiflere yansıdı.

Hollanda'da 12,7 milyon kayıtlı seçmen bulunuyor ve parlamentodaki 150 sandalye için 31 parti yarışıyor. Bunlardan 14'ünün en az bir sandalye kazanması bekleniyor. Seçimde hiçbir partinin tek başına iktidar olması için gerekli 76 sandalyeye ulaşması beklenmiyor. Anketler 28 partiden 14’ünün mecliste en az bir sandalye alacağını gösteriyor. Ülkedeki 400 bin göçmen seçmenin oylarının belirleyici olduğu belirtiliyor.

Hollanda seçimlerine ilişkin yayınlanan en son anket sonuçlarına göre Hollanda parlementosunda oluşacak düzen böyle.