BIST 11.134
DOLAR 33,09
EURO 36,24
ALTIN 2.614,12
HABER /  DÜNYA

Canlı yayında Türkiye kapışması

Fransa'da Cumhurbaşkanlığı için yarışan Sarkozy ve Royal Türkiye nedeniyle canlı yayında kapıştılar..

Abone ol Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turuna kalan iki aday arasında televizyonda dün (Çarşamba) akşam yapılan canlı yayının dış politika ve AB ile ilişkilerde Türkiye konusu ön plana çıktı.

UMP lideri Nicolas Sarkozy, ''Cumhurbaşkanı olursam Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkacağım'' dedi.

Sarkozy, AB içinde kurumsal reformlar gerçekleşene kadar genişlemeye karşı olduğunu söyledi.

Türkiye'nin Avrupa'da olmadığını ve küçük Asya ülkesi olduğunu iddia eden Sarkozy, ''Sınırsız genişleme, AB'nin sonu olur'' diye konuştu.

KAPI TÜRKİYE'YE KAPITILAMAZ
Royal ise, ''Türkiye konusunda sürecin açık olduğunu'' belirterek, zamanı geldiğinde referandumda Fransızların karar vereceğini söyledi. Sosyalist aday, şu anda genişleme öncesi bir ara verilmesi gerektiği savundu.

Fransızların müzakerelerin başlamasıyla bu konuda taahhüde girdiğini ve bunun göz ardı edilemeyeceğini kaydeden Royal, ''kapının Türkiye gibi büyük bir ülkeye ve medeniyete tamamen kapatılamayacağını'' ifade etti.

Dünyanın istikrarı için Türkiye'nin önemine değinen Royal, Türklerin büyük bir kültürün temsilcileri olduklarını söyledi.

Royal, Türkiye'nin laik yapısına değindi ve Fransa'nın Türkiye'deki laik ve demokratik güçlerin yanında olması gerektiğini ifade etti.

Tartışma sırasında Royal'in, Sarkozy'e oranla daha ''saldırgan'' ve ''atak'' bir tavır içinde olduğu gözlendi.