HABER /  DÜNYA

Camiye tehdit mektubu bıraktılar! Her hafta birini...

Yabancı düşmanlığının arttığı Avusturya'nın Linz kentindeki camiye bırakılan mektupta bulunan, "her hafta bir caminin havaya uçurulacağı" tehdidi bölgede yaşayanları korkuttu.

AVUSTURYA’nın Yukarı Avusturya eyaletine bağlı Linz  şehrindeki bir camiye bırakılan tehdit mektubunda, "her hafta bir caminin havaya  uçurulacağı"  ifadesi yer aldı. Avusturya İslam Cemaati Yukarı Avusturya Bölge Başkanı Murat Başer, önceki gün Linz’de bulunan merkezlerine çirkin  ifadelerin yanı sıra tehdit mesajının yer aldığı bir mektubun bırakıldığını  belirtti.

Başer, her hafta bir caminin havaya uçurulacağı tehdidinin bulunduğu mektuba ilişkin emniyet güçlerini bilgilendirdiklerini, Anayasayı Koruma Teşkilatı Terörle Mücadele Biriminin inceleme başlattığını ifade etti.

50 YAŞ ÜSTÜ NAZİ KAFALI BİRİ... Tehdit mektubuna ilişkin polisten edindiği bilgileri de paylaşan  Başer, emniyet güçlerinin konunun hassasiyetine işaret ettiğini, yazı analizi  sonucunda failin 50 yaş üstünde bir Avusturyalı olduğunu ve "Nazi" görüşüne sahip bir kişi olabileceği bilgisini hem kendileriyle hem de ulusal medya  kuruluşlarıyla paylaştığını anlattı.

45 CAMİ BAŞKANI UYARILDI... Başer, Türkiye’nin Salzburg Başkonsolosu Berkan Pazarcı’nın konuya ilişkin kendilerinden bilgi aldığını ve yetkililerle görüşerek olayla yakından  ilgilendiğini dile getirdi. Tehdidin hafife alınamayacağını vurgulayan Başer, Yukarı Avusturya  eyaletindeki yaklaşık 45 cami başkanıyla irtibata geçilerek daha dikkatli  olunması yönünde uyarılarda bulunduğunu kaydetti.

İSLAMOFOBİK AÇIKLAMALAR... Başer, özellikle son bir yıldır kurumlarına yönelik hem bazı medya kuruluşlarının hem de kimi siyasetçilerin ırkçı ve İslam karşıtı açıklamalarının  bu saldırıyı tetiklediği kanaatinde olduğunu belirterek "Medya ve siyasilerin yaptığı İslamofobik açıklamaların toplumu kutuplaştırarak kin ve nefret  söyleminin nasıl yaygınlaştırıldığını bizatihi tecrübe etmiş olduk.”  değerlendirmesinde bulundu.

ÖNCEKİ HABERLER
Trump tüm dünyaya duyurdu! Kuzey Kore'den flaş adım
Ermenistan'ın yeni Başbakanı'ndan flaş Türkiye çıkışı!
Başkan Türel, eski sanayi esnafı ile buluştu
Türkiye ve İran'dan teröre karşı istihbarat paylaşımı kararı
Demirtaş İnce'nin ziyareti için ne dedi? Yeni fotoğraf...
Rahşan Ecevit ve Bülent Ecevit'in dillerden düşmeyen aşkı
Yorumlar