YAZARLAR

Çalışan kadınları doğum sonrası yasal hakları

Çalışan kadınların doğum sonrası yasal haklarını Sosyal Güvenlik Uzmanı Bünyamin Esen'le konuşmaya devam ediyoruz.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Bünyamin Esen'le dün başladığımız'Çalışan hamile kadınların yasal hakları'röportajının ikinci bölümünü sizler için derledik. Bugünkü bölümdekadınların doğum iznindeki haklarının detaylarını aktaracağız.Doğum iznindeyken ücretler nasıl alınır, süt parası, çocuk yardımınedir sorularının yanıtlarını röportajımızda bulabilirsiniz. Ayrıcadoğum sonrası işten çıkarılan kadınların yasal haklarının detaylarıda burada. 

İşte Bünyamin Esen'in sorularımıza verdiğiyanıtlar...

Doğum iznindeyken çalışanlar maaşlarını nasıl venereden alırlar?

BÜNYAMİN ESEN: Doğum izninde olan bir çalışanınücreti ödenmez. Zira işverenlerin çalışılmayan günlerin maaşınıödeme zorunluluğu yoktur.

Doktor raporu ile istirahatli olduğu için çalışamayan, bunedenle ücret kaybına uğrayan işçinin bu kaybı SGK tarafındantelafi edilir. Bu süreler için SGK’dan rapor parası alma hakkıvardır.

Doktor istirahatinin üçüncü gününden başlamak üzere hastanedeyatarak istirahatlerde günlük maaşın yarısı, ayaktan istirahatlerdegünlük maaşını üçte ikisi SGK tarafından rapor parası olaraködenir. Bunu almak için SGK’ya başvurmak gerekmektedir. Ödemebankaya veya PTT’ye adınıza yapılır.

Çocuk yardımı nedir kimler ne kadar çocuk yardımıalabiliyor ve nereye başvurulması gerekiyor?

BÜNYAMİN ESEN: Ülkemizde her doğan çocuk içinçocuk yardımı verilmektedir. Ülkemizde son onbeş yılda gelişensosyal politikaların getirdiği yeniliklerden biridir bu. Çocukyardımı ile genç nüfusun artışı için çocuk teşvik edilmektedir.

Birinci çocuk için 300 lira ikinci çocuk için 400 lira üçüncü vesonraki çocuklar için ise 600 lira çocuk yardımı verilir.

Bu parayı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü veya sosyalhizmet merkezlerine başvurarak alabilirsiniz. Bu yardımı almak içinsigortalı olmaya gerek yoktur, Türk vatandaşı veya mavi kartlı heryeni doğan çocuk için herkes alabilir.

Süt ve emzirme parası nedir kimler ne kadar paraalıyor nereye başvuru yapılması gerekiyor?

BÜNYAMİN ESEN: Emzirme ödeneği yâda halkarasında bilinen ismiyle “süt parası” doğum yapankadın çalışanlar verilen bir yardımdır. 2018 yılı için sür parası148 TL’dir.

Emzirme ödeneği her ay verilmez, her doğum için şartlarısağlaması şartıyla bir kez ödenir.

Emzirme ödeneğini SGK öder. Emzirme yardımı için dilekçekaldırılmıştır. Emzirme parası ve süt yardımı için başvuruda artıkbelge istenilmemektedir. Çocuğunuzun ve kendinizin kimliğinigötürüp sistem üzerinden yapılacak değerlendirme sonucu emzirmeödeneğini alabilmeniz mümkündür. Para göstereceğiniz banka hesabınayâda adınıza PTT’ye yatırılır.

Doğum sonrası işten ayrılmak isteyen kadınlarıntazminat hakkı var mı?

BÜNYAMİN ESEN: Kanunlarımıza göre kadınınevlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ileişten ayrılması halinde kıdem tazminatı alma hakkı vardır.

Ancak, doğum sonrasında işten ayrılma kıdem tazminatı almayı hakeden hallerden biri değildir. Yani çocuğu olan bir kadın işten bugerekçe ile ayrılırsa kıdem tazminatı alamaz. Öte yandan ayrılırkenihbar sürelerine de dikkat etmesi gerekecektir.

Doğum sonrası kadın çalışan işten çıkarılabilir mi,işvereni haklı gösteren haller nelerdir?

BÜNYAMİN ESEN: Daha önce de söylediğimiz gibiişverenler cinsiyet veya gebelik nedeniyle doğrudan veya dolaylıfarklı işlem yapamaz, bu yasaktır.

Özellikle hamilelik, çocuk sahibi olmak veya doğum yapmak işakdinin feshi için işverene geçerli bir sebep sunmaz.

Doğum sonrası haksız yere işten çıkarılan kadınçalışanlar neler yapmalı?

BÜNYAMİN ESEN: İşine sırf hamile olduğu veyadoğum yaptığı veya çocuğu olduğu için işten çıkartılan bir kadın enaz 30 işçinin çalıştığı bir işyerinde en az altı aydır çalışıyorise işe iade talebiyle arabulucuya ve sonrasında iş mahkemesinebaşvurabilir. 30’dan az işçinin çalıştığı bir işyerindeçalışıyorsanız veya en az altı aylık kıdeminiz yoksa kötü niyettazminatı talep edebilirsiniz arabulucudan ve sonrasında işmahkemesinde.

Keza ayrımcılık yasağı kapsamında Türkiye İnsan Hakları veEşitlik Kurumu’na da başvuruda bulunabilme hakkınız vardır.

YARIN...

- Doğum sonrası yarı zamanlı-tam maaşlı çalışma şartlarınelerdir?

- Çocuğunuz 5 yaşına gelene kadar yarı zamanlıçalışabileceğinizi biliyor musunuz?

- İşveren yarı zamanlı çalışmayı kabul etmezse neolur? 

facebook.com/obenimannem

instagram.com/obenimannem

Yorumlar