BIST 4.813
DOLAR 19,18
EURO 20,79
ALTIN 1.214,64
HABER /  GÜNCEL

Çalıka izin çıktı, PO beklemede

Rafineri izninde ilk izin Çalık grubuna verildi. 3 başvuru daha var. Bu başvurular inceleniyor...

Abone ol

EPDK, Çalık-IOC’nin rafineri başvurusunu uygun bulurken, Petrol Ofisi’nin başvurusu hukuki görüş gelene kadar durduruldu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), Çalık-Indian Oil Company ortaklığının Ceyhan’a rafineri ve petrokimya tesisleri kurmasına izin verdi. Aynı bölgede rafineri kurmak isteyen Petrol Ofisi’nin izin işlemleri ise hukuki görüş gelene kadar durduruldu.

Çalık Grubu’nun Indian Oil’le Ceyhan’a kurmak istediği tesislerin yatırım tutarı 5 milyar dolar. Rafineri 15 milyon ton petrol işleme kapasitesine sahip.

EPDK’dan tesis kurma iznini alan şirket kamulaştırma işlemlerine başlayabilecek. Lisans içinse Çalık Grubu’nun 90 gün içinde çevresel etki değerlendirme (ÇED) raporunu EPDK’ya sunması gerekecek. Bu işlemler de tamamlanınca şirket yatırımına başlayabilecek.

Yine Ceyhan’da rafineri kurmak için başvuran Petrol Ofisi’ne aynı isimle izin verilebilir mi diye hukuktan görüş alınacak. Bu nedenle şirketin izin işlemleri durduruldu. PO olarak başvuramazsa, başka bir şirket kurup izin prosedürlerini yeniden başlatmak zorunda kalacak.