BIST 1.204
DOLAR 7,98
EURO 9,44
ALTIN 488,49

Buzdolabınızı temizlerken dikkat etmeniz gereken 9 püf nokta!

Buzdolabı temizliği nasıl olur? Buzdolabımızı temizlerken nelere dikkat etmeliyiz? Gıdaların taze ve sağlıklı olması açısından büyük bir öneme sahip olan buzdolabının temizliğinde dikkat etmeniz gereken püf noktaları sizler için derledik.

Günlük olarak tükettiğimiz besinleri sakladığımız buzdolabının hijyeni de en az tükettiğimiz besinler kadar önemli. Bu nedenle buzdolabının temizliği konusunda oldukça hassas olmak gerek. Hatta evin en iyi temizlenmesi gereken yeri bile denebilir. Neden mi? Çünkü buzdolabınızın içi gerektiği gibi temizlenmediği takdirde gıdalar bozulur ve kötü kokular yayılır. İşte buzdolabınızı temizlerken dikkat etmeniz gereken püf noktalar...

1- AYIKLAMA: Buzdolabınızı tamamen boşaltarak son kullanma tarihi geçmiş gıdaları çöpe atın. Geri kalan gıdalardan bozulmak üzere olan sebze, meyve, yoğurt, süt gibi gıdaları ayrı bir rafta toplayarak onları öncelikli olarak tüketin, böylece buzdolabınızda bozulmuş gıdalar olmadığından kötü kokular üretecek bakteriler de olmayacaktır.

2- DEZENFEKTE EDİN: Bu aşamada buzdolabınızdaki tüm çıkabilen parçaları çıkararak sirkeli suyla temizleyin. Eğer çıkarmakta zorlandığınız lekeler olursa üzerine bir çay kaşığı karbonat ve sıcak su döküp lekeyi kolayca çıkarabilirsiniz. Buzdolabının iç kısımlarını da aynı biçimde bir kovaya bir su bardağı sirke ölçüsüyle bir karışım hazırlayarak kimyasal kullanmadan dezenfekte edebilirsiniz.

3- DERİN DONDURUCUNUZU ES GEÇMEYİN: Genellikle atlanan bir adım olsa da buzdolabınızın derin dondurucu kısmını da temizlemeniz gerekir. Derin dondurucunuz buz yapıyorsa, kesinlikle buzu kazımayın. Her türlü temizlikte imdadınıza koşan sirke burada da kurtarıcınız olacak! Derin dondurucunuzu da sirkeli su ile temizleyebilirsiniz. Buz tutan kısımlara sirke döküp bekletirseniz buzların çözüldüğünü göreceksiniz.