YAZARLAR

Bu ülke hepimizin ama sen nerenin...

Bugün canım vatanın dünya çapında bir zirveye ev sahipliği yapıyor. Bütün dünyanın gözü bizde!Erdoğan'ın her liderle karelere yansıyan görüntüsü ayrı bir mesaj!Sen hala çamur atacak şey arıyorsun!

Bu yazı iflas etmiş bir ülkenin 23,5 milyar dolarborç ödeyip borç veren ülke haline gelişinin hikayesidir.

"Ben bir esnafım!"

"Açlıktan torunum ölüyor, açlıktan. Bir mamaalamadık."

"Bir ekmeğimiz vardı onu da aldıelimizden."

90'lı yılların son dönemlerinde kulağımıza pelesenkolan cümlelerdi bunlar...

Türkiye IMF ile 1947 de tanıştı. 27 Mayıs darbesininüstünden yedi ay geçmişti ki 1 Ocak da ilk Stan-By anlaşmasıimzalandı. Bu anlaşmayı 2005'e kadar 18 anlaşma daha izleyecekti..Sonra ne mi oldu? Hep beraber bakalım.

Türk ekonomisinin belini büken krizler 90'lı yıllardabaşlamış olsada 19 Şubat 2001 ekonomik depremi ise Türkiye'yi yerlebir etti. "KARA ÇARŞAMBA" olarak tarihe geçen krizAvrupa basınında "Boğazlardaki Hasta Adam"manşetini attırdı..

Ecevit o gün MGK toplantısını terk ederek  "Sayın Cumhurbaşkanısöz alarak son derece terbiye dışı üslupla bana ağır ithamlardabulundu." demişti.  Peki neden; DSP, MHP, ANAPkoalisyonu iktidarında anayasa kitapçığının rüzgarı ile geldikriz.. Bugünün ahkam kesen Bahçeli'si o zamanlarda tıpoynuyordu.

Zaten bıçak sırtında olan ekonomi dibe vurdu. Borsadüşüşüyie tarihi rekor kırarken, repo faizi %60'lara kadarçıktı.

"Sayın başbakanım, ben Antepli bir esnafım!"diyerek yazar kasasını fırlatan esnaf gözlerinizin önüne geldi mi?Benim geldi.

Vah vah vah memleketime diyorum. Böyle niyeyaptılar. Kim yaptı? Vah vah vah bunu yapanlara...

 Rahmetli Sakıp Sabancı ne de iyi dile getirmişti:

"Vah vah vah memleketime diyorum. Böyle niyeyaptılar. Kim yaptı? Vah vah vah bunu yapanlara..."

Ve kriz yılında 94.500 işyeri kapandı. Esnaf ardıardına kepenk indiriyordu.. 1 milyonu aşkın kişi işsiz kaldı. Esnafhergün sokaklarda idi.

"Hükümet istifa! Hükümet istifa!"

Hükümetin tek umudu IMF'den gelecek yardımdı. Vegelen 19 milyon dolarlık krediyi kabul etmek can simidinin acıreçetelerle geldiğinin göstergesidir. Vatandaş yineeziliyordu..

Ülkeyi bu hale getirenlere fatura millet tarafındansandıkta kesildi..

3 Kasım 2002'de Ak Parti iktidara geldi. Türkiye'nin11 yıl sonra geldiği noktayı o günlerde hayal bile etmeknerdee.. 

Format zor olsada hükümet kararlı idi. Yürütülenpolitikalar sonucunda 2001'de 31 milyar dolar olan ihracat 2012'de152,5 milyar dolara çıktı. 6 sıfır gitti, yeni banknotlar itibarkazandırdı.

11 yıl sonra bugün dünya ekonomisinde adını başsıralara yazdıran Türkiye 81 farklı ülkede insani yardım vekalkınma faaliyetleri yürütüyor.

IMF'ye borç sıfırlandı yetmedi biz size borç verelimdedik. Bu ödenen borç 109 ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasındanda fazla.

Erdoğan öncülüğünde devletin onca icraatini burayasığdırmak elbette mümkün değil..

Neden mi dünü bu kadar özetledim, çünkü bugünyaşananları bir nebze olsun daha iyi görmek için…

Bugün canım vatanın dünya çapında bir zirveye evsahipliği yapıyor. Bütün dünyanın gözü bizde! Erdoğan'ın herliderle karelere yansıyan görüntüsü ayrı bir mesaj! Sen hala çamuratacak şey arıyorsun! Bu ülke hepimizin ama sen nereninköpeğisin?

 Gelelim şimdi dananın kuyruğunun koptuğu yere..

Bugün canım vatanın dünya çapında bir zirveye evsahipliği yapıyor. Bütün dünyanın gözü bizde, Erdoğan'ınher liderle karelere yansıyan görüntüsü ayrı bir mesaj! Senhala çamur atacak şey arıyorsun! Bu ülke hepimizin ama sennerenin köpeğisin?

DSP, MHP, ANAP koalisyonu bize bu çileli hayatıçektirirken bugün borazan kuşu gibi öten sanatçısı, aydını, yazarı,dış kapının dış mandalı da dahil nerede idiler.. Niye dünde bugünErdoğan'a yağtığınız hakaret ve suçlamaların hiçbirini şu tabloyuyaşatanlara yapmıyordunuz?

İşinize gelmiyordu değil mi?

Bugün hükümetin attığı her adımı kendini bir haltsanarak eleştiren nankör mendeburlar şu tabloyu sinelerindecanlandırdıklarında utanmazlar mı?

10 seneyi aşkın ekonomi berbat, Ak Parti bizi çıkmazasürüklüyor, öldüm bittim mahvoldum diye zırlayan tipler kışın dağdakayakta yazın sahilde yatlarda..

Ne ala memleket!

Vatanını bugün yaşanmaz bulanlar, vatanını dünyaşanmaz hale getirenlerdir vesselam…

Yorumlar2 yorum