Bu noktalarında ne işe yaradığını biliyor musunuz her gün görüyorsunuz

Bu noktalarında ne işe yaradığını biliyor musunuz her gün görüyorsunuz

Pratik bilgiler aynı zamanda ilginç bilgiler hayat kurtarıyor doğrusu. Bazısını ise bilsek bir faydası dokunmaz ama yine de bilemkte fayda var. İşte birbirinden ilginç ve pratik o bilgiler...

Bu noktalarında ne işe yaradığını biliyor musunuz her gün görüyorsunuz - Sayfa 1

Pratik bilgiler aynı zamanda ilginç bilgiler hayat kurtarıyor doğrusu. Bazısını ise bilsek bir faydası dokunmaz ama yine de bilemkte fayda var. İşte birbirinden ilginç ve pratik o bilgiler... Yokluğunuzda eve birinin girdiğinden mi şüpheleniyorsunuz? O zaman görseldeki gibi kısa bir ip bırakın. Kapı kapandığında ip içeride kalır ve böylece kapının açılıp kapandığını anlarsınız.

Bu noktalarında ne işe yaradığını biliyor musunuz her gün görüyorsunuz - Sayfa 2

Peki ya araç camlarındaki bu noktalar? Bu noktaların amaçlarından birisi tamamen estetik. Camı saran sır bandından şeffaf kısma yumuşak bir geçiş hedefleniyor. Ancak bu noktaların çok önemli bir görevi daha var. Otomobil camları sıcak fırınlarda şekillendirilirken etrafındaki sır bandı siyah olduğu için camın geri kalanından daha çabuk ısınıyor ve bu da camda optik bozukluklar oluşmasına neden oluyor.

Bu noktalarında ne işe yaradığını biliyor musunuz her gün görüyorsunuz - Sayfa 3

Bu azalan noktalar cam ısıtılırken ısının daha eşit dağılmasını sağlıyor ve daha az optik bozulma olmasını sağlıyor.

Bu noktalarında ne işe yaradığını biliyor musunuz her gün görüyorsunuz - Sayfa 4

Bu kupaların altındaki oyukların nedenini biliyor musunuz? Eğer kupaların altında bu oyuklar olmazsa, bulaşık makinesine kouduğunuzda üzerinde sular birikecektir. Ama bu oyuklar sayesinde su üstünde kalmayacak ve akıp gidecek.