BIST 7.855
DOLAR 28,93
EURO 31,20
ALTIN 1.886,47
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Bu da SANAL VASİYET

Vasiyetinizi yazıyorsunuz, siz ölünce otomatik olarak yakınlarınıza gönderiliyor.

Abone ol

İnternet üzerinden vasiyet hizmeti veren bir site, ölen üyenin bıraktığı vasiyeti yakınlarına iletiyor.

''Yazın vasiyetinizi, siz ölene kadar saklı kalsın, öldüğünüzde sevdiklerinize ulaştırılsın, hatıranız sonsuza dek yaşasın'' sloganıyla faaliyete geçen ''www.evasiyet.com'' adlı internet sitesi, üyelerine vasiyetlerini hazırlayarak sanal ortamda saklama imkanı sunuyor. Hazırlanan vasiyet, kişinin ölümü halinde önceden isimlerini ve e-postalarını bildirdiği yakınlarına gönderiliyor.

Site yöneticisinin sayfadaki bilgi yazısında, dünyada yaşayan 6 milyardan fazla insanın tek ortak noktasının ölüm olduğu hatırlatılarak, ''Ya birdenbire ölüm bize gelir ve o çok isteyip de yapamadığımız şeyler yarım kalırsa'' ifadesi kullanılıyor.

Yazıda, sitenin amacı, ''Birilerine söylemek isteyip de söyleyemediğimiz, uygun bir zamanı beklediğimiz o kadar çok düşüncemiz var ki... Sizi sevenlere söylemek isteyip de söyleyemediklerinizi, öldükten sonra nasıl hatırlanmak istediğinizi, yaşarken neler hissettiğinizi, içinizde kalan her şeyi saklayabileceğiniz ve siz öldükten sonra otomatik olarak yayınlanacak olan elektronik vasiyetinize yazabilirsiniz'' şeklinde özetleniyor.

Uygulamaya göre, kişinin vasiyeti sadece o öldükten sonra yayınlanıyor. Kişi hayattayken izin vermediği sürece vasiyetini kimse okuyamıyor. Ancak üye, internetteki başka bir kişisel sayfasında vasiyet sayfasına link vererek herkesin vasiyetini bilmesini de sağlayabiliyor. Sitede, eş, aile, çocuklar, torunlar gibi kişi ya da kişi gruplarına ayrı ayrı vasiyetler düzenlenebiliyor.

Üye, siteye her giriş yaptığında hayatta olduğu algılanıyor. Üye olurken verilen e-posta adresine de her ay başında bir kontrol e-postası gönderiliyor. Bu e-postadaki ''hayattayım'' linkine tıklayan üye, yaşadığını siteye bildiriyor.

Kişinin yakınlarının, gazetede çıkan ölüm ilanını tarayarak siteye e-posta yoluyla iletmeleri halinde de üyenin ölümü onaylanıyor. Ayrıca, 3 ay boyunca siteye hiç giriş yapmayan ve kontrol e-postalarına cevap vermeyen üyeler ise ölmüş var sayılıyor. Bu üyenin hesabı kapatılıyor ve bundan sonra o üyenin adı ve şifresiyle yeni veri girişi engellenmiş oluyor.

Üyenin ölümü site tarafından onaylandığı andan itibaren üye profilinde ve siteye kaydettiği içeriklerde gizli tutulan kısımlar yayına açılıyor.Kişinin vasiyeti ya da vasiyetleri sitede yayınlanmaya başlarken, ayrıca ölmeden önce verdiği ve vasiyetin gitmesini istediği adreslere de e-postayla ulaştırılıyor.

Öte yandan, sitenin giriş sayfasında, ''vasiyet yazın'', ''vasiyet okuyun'', ''yorum yapın'' bölümlerinin yanı sıra, ''Bugün ölenler'', ''Bu ay ölenler'', ''ölüm ilanları'' bölümleri de bulunuyor.Sitede, eşine, ailesine vasiyet yazan üyelerin yanı sıra hamileyken henüz doğmayan bebeğine duygularını yazan anneler, vasiyetlerinde kırgın oldukları dostlarına yönelik sitem dolu cümlelere yer veren üyeler de yer alıyor.

Site yöneticileri, 3 Aralık 2007 tarihinde açılan siteyi bir aylık dönemde yaklaşık 10 bin kişinin ziyaret ettiğini bildirdiler.