BIST 1.191
DOLAR 7,97
EURO 9,45
ALTIN 487,20
HABER /  DÜNYA

Bomba gelişme! ABD'den Çin'e 'Uygur Türkleri' için yaptırım geliyor

Amerika Birleşik Devletleri'nin Çin yönetiminin Müslüman Uygur Türklerine yönelik işlediği insan hakları ihlalleri nedeniyle bu ülkeye yaptırım hazırlığında olduğu ortaya çıktı.

Abone ol

ÇİN'in Uygur Türkleri ve Müslüman azınlığa yönelik uygulamalarının Beyaz Saray'da aylardır tartışıldığı ortaya çıktı. The New York Times'ın Beyaz Saray'ın eski ve yeni çalışanlarına dayandırdığı haberine göre, Trump yönetimi bu doğrultuda Çinli yetkililer ve şirketler için yaptırım uygulamaya hazırlanıyor. Yaptırım tartışmalarının Beyaz Saray, Dışişleri ve Hazine Bakanlığı'nda devam ettiği kaydedildi.

BU BİR İLK OLACAK... Ekonomik yaptırımların dışında Uygur Türklerini takip etmekte kullanılan ABD teknolojisinin Çin'e satışına da sınırlama getirilmesi planlanıyor. Euronews'te yer alan habere göre; yaptırımların uygulanması durumunda ABD yönetimi Çin'i ilk kez insan hakları ihlalleri nedeniyle cezalandırmış olacak.

BM AÇIKLADI: 2 MİLYON TÜRK... Birleşmiş Milletler geçen ay yaklaşık 2 milyon Uygur Türkünün Çin'de eğitim kamplarına alındığını ve Komünist Parti ideolojisi aşılandığını duyurmuştu.

ÇİN'DEN ABD'YE CEVAP... Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, ABD'li yetkililerin Pekin yönetimine Sincan'da insan hakları ihlalleri yaptığı gerekçesiyle yaptırım adımına ilişkin, Çin'in insan hakları kayıtlarının ABD'den daha iyi durumda olduğunu savunarak, Çin'deki etnik azınlıkların dini özgürlüklerinin kanunlarla korunduğunu iddia etmişti.

İNSAN HAKLARI İZLEME ÖRGÜTÜ RAPORU... İnsan Hakları İzleme Örgütü de dün yaptığı açıklamada Çin hükümetinin, ülkenin kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Müslüman Uygur Türklerine ''sistematik insan hakları ihlallerinde bulunduğunu'' bildirmişti.

ÖNCEKİ HABERLER
Rusya'dan son dakika Türkiye açıklaması!
Türkiye'deki milyonerlerin sayısında dikkat çeken artış!
Muharrem ayı faziletleri neler ibadetleri ilk gece kılınacak namazı
ABD'ye Florence kasırgası geliyor! 1 Milyon kişi tahliye edilecek
İstanbul'da konut fiyatları yüzde 6'lık düşüş
HES kodu alma mesaj ücretli mi HES kodu nasıl alınır?
Yorumlar 13 yorum