YAZARLAR

BMW 4 Serisi Gran Coupe

BMW 420d Gran Coupe Test Sürüşü

Otomobilden beklentiler kişiye göre değiştiği gibi, kişinin ruhhaline göre de değişebilir. Gelişen teknolojiden faydalanmakisterken teknolojiyi bırakıp her şeyi siz kontrol etmekisteyebilirsiniz. BMW tam olarak buna imkan veriyor. İstediğinizdeotomobil kendisini size bırakırken dilediğinizde de neredeyse “benhallederim” dercesine size çok iş bırakmıyor.


Test misafirim 4 serisine yeni katılan, markanın premium ortasegmentteki dört kapılı gran coupe otomobili. 4 serisinin coupeversiyonundan boyut olarak çok fazla farkı bulunmuyor ancak sportiftasarımın yanında dört kapılı olmanın avantajıyla daha fazlakonforu da beraberinde getirmiş oluyor. Otomobil ilk bakıştasürekli hareket halinde olmak istediğini açık açık belliediyor.Tasarımı sportif olmakla birlikte çok da zarif. Özellikleçerçevesiz camlı kapılar en sevdiğim ayrıntı oldu. Adaptif ledlifarlar ise otomobile karakterini veren ayrıntılardan. Coupeversiyonundan 35 litre daha fazla hacimli bagajı ise 480 litre.Üstelik dilerseniz anahtarınızı cebinizden çıkarmadan bagajınaltına ayağınızı uzatıp bagaj kapağınızı açıp kapatmanız mümkün. Buayrıntı eliniz doluyken çok işinize yarıyor.


İç tasarımı sürücü ve sürücünün konforu odaklı. Alçak oturmapozisyonu ve gövdeyi saran sportif,rahat koltuklarla kendinizi dahasürüşe başlamadan iyi hissediyorsunuz. Malzeme kalitesi her zamanki gibi oldukça yüksek. İç hacim ise yeterince geniş arka kısımyolcular için yeterli diz mesafesi verirken eğer çok uzun boyluiseniz baş mesafesi biraz yetersiz kalabilir. Yine en sevdiğimayrıntılardan biri kullandığım versiyonda bulunan Head-up display.Sürüş anında gerekli tüm bilgiler göz hizanızdaki ekrana gelerekgözünüzü yoldan ayırmadan farkındalığınızı sağlayarak güvenlisürüşe katkıda bulunuyor. BMW’nin bilinen konforunu çok anlatmayagerek yok o yüzden sürüşe geçmek istiyorum. Otomobil benimkullandığım 420d dizel dışında 428i benzinli motor seçeneğinesahip. Bu iki motora da dilerseniz arkadan itişli dilerseniz de 4tekerlekten çekişli x-drive sistemiyle sahip olabilirsiniz.

Otomobilimin 2 litrelik dizel motoru 184 beygir güç ve 380 Nm liktork üretiyor. Bu motora ise 8 ileri otomatik şanzıman eşlikediyor. Motor güçlü olmasının yanında oldukça ekonomik te. Fabrikadeğerlerine göre ortalama 4.6 olan tüketim kullanıma göre tabi kideğişiklik gösterecektir, ben hem yoğun trafikte hem deşehirlerarası yolda birazda zorlayarak kullandım ancak bu değerinçok dışına çıkamadım. Otomobili kullanırken keyif almamak mümkündeğil, dilerseniz tüm kontrolü ele alabilir dilerseniz neredeysegaza basmak dışındaki her şeyi otomobile bırakabilirsiniz.Otomobili kullanırken fren ve gaz tepkilerinin çok net olması birsüre sonra otomobile güvenmenin dışında kendinize güvene dönüşenbir etkisi var. Sportif ve konforlu sürüşü güçlü güvenliksistemleriyle donatan otomobil ayrılmakta güçlük çektiğimotomobillerden oldu.

Yorumlar