BIST 1.433
DOLAR 8,28
EURO 10,01
ALTIN 485,28
HABER /  DÜNYA

BM'den İsrail'in ilhak planına tepki: Yasa dışı

Anadolu Ajansı

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, İsrail'in Batı Şeria'daki bazı bölgeleri ilhak planlarının "yasa dışı" olduğunu bildirdi.

Abone ol

Bachelet, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in yasa dışı ilhak planlarının durdurulması gerektiğini belirterek, bu planların Filistinlilerin insan hakları üzerinde yıkıcı etkisi olacağını ifade etti.

"Tehlikeli yoldan dönün"
İsrail'in ilhak planlarını "yasa dışı" olarak nitelendiren Bachelet, İsrail'in kendi yetkililerini ve dünyadaki çağrıları dikkate alarak bu "tehlikeli yoldan" dönmesi gerektiğini belirtti.

Yıkıcı sonuçlar olur
Bachelet, ilhakın sonuçlarının öngörülemeyeceğine dikkati çekerek, bunun sadece Filistinliler için değil İsrailliler ve bölge için de yıkıcı sonuçları olacağı uyarısında bulundu.

"Ciddi hasar verir''
İlhak planlarının bölgedeki kalıcı barış çabalarına "ciddi hasar" vereceğini vurgulayan Bachelet, ilhak edilecek bölgelerde yaşayan Filistinlilerin eğitim ve sağlık gibi temel hizmetlere erişimlerinin daha da zorlaşacağının altını çizdi.

Bachelet, uluslararası hukuku çiğneyen Yahudi yerleşim birimlerinin ilhakla birlikte daha da genişleyeceğini, bunun iki toplum arasındaki gerilimi arttıracağını ifade etti.

Yasa dışı ilhakın "İsrail'in işgalci bir güç olarak uluslararası hukuktan doğan yükümlülüklerini değiştirmeyeceğine" dikkati çeken Bachelet, aksine iki devletli çözüm umutlarını derinden yaralayacağı değerlendirmesinde bulundu.

Bachelet, "Bu karardan geri dönmek için hala zaman var." dedi.

İsrail'in Batı Şeria'daki bölgeleri "ilhak" planı
ABD Başkanı Donald Trump'ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile 28 Ocak'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Orta Doğu barış planında, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin "İsrail'in toprağı" olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyordu.

ABD ve İsrailli yetkililerden oluşan ortak komisyon, sözde barış planının ardından söz konusu bölgelerin "ilhakı" için Batı Şeria'da haritalandırma sürecine başlamıştı.

Netanyahu ile Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz'ın imzaladığı koalisyon anlaşmasına göre, İsrail Başbakanı, 1 Temmuz'dan itibaren Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'nin "ilhakını" kabine veya meclisin onayına sunabilecek.

ÖNCEKİ HABERLER
Fatih'te hırsızlıkla suçlanınca kurşun yağdırdı! Ölü ve yaralılar var
Anneler Günü için süper fırsatlar!
4 yıllık üniversite taban puanları 2020 ATLAS tercih robotu
Denizli'de 61 yaşında define arayan yaşlı adam sonunu hazırladı
Süleyman Soylu'dan kaymakamlara 'vatandaşa doğrudan temas" tavsiyesi
Konya'da 7 kişinin öldüğü kazada TIR şoförü tutuklandı
Fenerbahçe'de Kaan Ayhan bombası! Bu iş 2.5 milyon Euro’ya biter
Samsun'da 1 çocuk babasına kurşun yağdıran 18 yaşındaki zanlı yakalandı
Kapalıçarşı’da skandal! Kolonlar kesilmiş o dükkanda yıkım yapıldı
Ebru Şahin Cedi Osman aşk mı yaşıyor Ebru Şahin resmen duyurdu
Yorumlar 4 yorum