BIST 1.408
DOLAR 8,02
EURO 9,61
ALTIN 454,85
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Bitlis'te heyelanlı bölgeye çelikten viyadük

Demirören Haber Ajansı

BİTLİS- Baykan yolu üzerinde bulunan ve her yıl kış aylarında heyelan nedeniyle geçişi zorlu olan bölgeye, çelikten 900 metrelik viyadük yapılıyor. 

Abone ol

Bitlis- Diyarbakır yolunun 40’ıncı kilometresinde önceki yıllarda ihale edilen, 12 ayak üzerine inşa edilecek viyadüğün 2022 yılında tamamlanması hedefleniyor. İtme- sürme tekniği kullanılan viyadüğün inşaatında 80 kişilik personel görev yapıyor. Yaklaşık 900 metre uzunluğundaki viyadüğün parçalarına atölyede kaynak yapılırken, belli dönemlerde de ayaklar üzerine oturtuluyor.

Bölgede böyle viyadük olmadığını belirten şantiye şefi Ömer Gökhan Karaman, hedeflerinin belirlenen tarihte köprüyü tamamlamak olduğunu söyledi. Karaman "Projemiz 900 metre uzunluğundan oluşan çelikten viyadüktür. Bitlis- Baykan yolu üzerinde bulunan heyelanlı bölgeyi geçmek için tamamen çelik yapıdan oluşan bir köprü. Bölgede eşi ve benzeri olmayan, Türkiye’deki nadir köprülerden biri olacak. Şu an bulunduğumuz bölge kara yolu üzerinden geçişi zor olan heyelanlı bir bölgedir. Yapılacak bu çelik köprü bölge için önemli bir köprü olacak. 12 ayaktan oluşuyor. Bacak açıklıkları ise 80 metreye yakındır. En yüksek köprü ayağımız ise 54 metredir. Bu açıklığı geçebilmek için tamamen buraya özel bir teknik kullanılıyor. İtme- sürme tekniği ile kaynak edilen köprü ayakların üzerine doğru kaydırılarak ilerliyor. Şu anda 80 personelimizle köprü inşaatımız devam ediyor. Projenin 2022’de tamamlanması hedefleniyor. Çalışmalarımızı ara vermeden yapıyoruz. Hedeflenen zamanda köprüyü bitireceğiz" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Adana'da müstakbel damatla iş birliği: Kayınpeder tarihin ilk diplomasıyla yakalandı
Antalya'da zehir tacirleri pes dedirtti! İlk kez böyle bir yöntem denendi
Kanuni Sondaj Gemisi Kadıköy'e demir attı
Milli Savunma Bakanlığı: Barış Pınarı bölgesinde 14 PKK/YPG'li terörist etkisiz hale getirildi
Tottenham, Ozan Kabak'ı istiyor! 40 milyon Euro gözden çıkarıldı
Konya'da otomobil motosiklet çarpıştı! Her şey etrafa saçıldı
İstanbul Valiliği Küçükçekmece'deki park rezaleti nedeniyle 2 kişiyi görevden aldı
İstanbul Valisi, Küçükçekmece'deki park soruşturmasında iki kişinin biletini kesti
Dolar ve euro yokuş aşağı! Döviz kademeli şekilde düşerken piyasalar rahatlıyor
Biden'a tavsiyede bulunan ABD Suriye temsilcisi Jeffrey: Orta Doğu'da Trump'ı takip et
Yorumlar