YAZARLAR

Bir akademisyen; siyasi söylemlerine dikkat etmeli!..(2)

Akademisyen dili; her yazıya/konuşmaya yansımalı.

SN.BAŞBAKANIMIZ, SN. MALİYEBAKANIMIZ,SN.KÜLTÜR BAKANIMIZ; KONSERVATUARLAR SANATÇI ÖĞRETİMELEMANLARI, HAZİRAN 2017 TEŞVİK İKRAMİYESİNİ -7 ÜST MAKAM İMZALARIYÜZÜNDEN- HALA ALAMADILAR. (YAKLAŞIK 400 SANATÇI) BUHAKSIZLIĞIN/MAĞDURİYETİN GİDERİLMESİ İÇİN, BAŞBAKANLIKÇAHAZIRLANAN  2018 YILI, TİP SÖZLEŞMESİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILARAK;İKRAMİYELERİN MAAŞA KATILMASI(TRT GİBİ), GÖSTERGE RAKAMLARININ6400’E ÇIKARILMASI BEKLENMEKTEDİR. ARZ EDERİZ.

GÜNCEL/Y.DOÇ.LİK:

“Sn. Cumhurbaşkanımız, Sn.YÖK Başkanımız,

Akademik alanda önemli bir yarayaneşter atılıyor...

Y.Doç.liğin kaldırılmasıçalışmaları  tarafınızdan 2.5 ay önce başlatıldı.

Önemli   bir ayrıntıyıdillendirmek istiyoruz.

Çünkü; çözümün daha tamamlayıcıolması ve bir daha sorun yaşanmamasını arzu ediyoruz.

Sorun şudur; üzerinde çalışılan/çıkacak bu yönetmelikle,Y.Doç.ler;  Doç. olsalar da, Prof.olmak için 5 yıl  daha bekleyecektir. Bu, elbette doğruolmayacaktır.

Bu nedenle;

a)Tarafınızdan belirlenecek süreyidolduran (10-15),

b) Dr./San.Yet. yapmış,

Y.Doç. lerin; ‘müktesebi olanunvanlara (Prof.) kavuşması’ için, hukuki ve yasal zeminin dehazırlanarak, çıkacak Yönetmelikte/KHK’da yerini alması konusundakigörüşlerimizi, makamınıza arz etmekistiyoruz.Saygılarımızla.”

Bir önceki yazımıza devamediyoruz.

Son günlerde TV programlarına birgenç akademisyen katılmaya başladı. Basında onun hakkında olumsuzeleştiriler okuyunca takip etmek istedim. 

Geçen akşam CNN Türk’te o kadaryoğun ve ağır konuklar (Mesela E.Şen vardı) vardı ki, Y.Doç.Dr.Selman Öğüt çok zayıf kaldı. S.Öğüt, konuşurken fazla inandırıcıolamıyor, 1982 darbesini görmemiş, yaşı gereği yaşamamış, veolayları, okuduklarıyla –bilinenleri- tekrar ediyor…TVprogramlarına sürekli aynı kişilerin konuk edilmesinden ve ülkeyiyönetmelerinden  rahatsızlık var!…Özellikle köşe yazarlarının,“gündüz ya da hafta içi yazdıklarını bir daha anlatmaları, zatenyazdım v.b.” demeleri  ilgi  uyandırmıyor. S.Öğüt,hükümete yakın olan  Seta’da  uzman olarak görülüyor.Sonra baktık sitemizde yazarlar bölümünde yazılar yazmaya başlamış.Hayırlısı olsun…Biz  4 senedir  konuk yazarız.

S.Öğüt; Araştırmacı, Hukuk ve İnsanHakları Araştırmaları.  Son olarak 2013 yılıiçerisinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa UzlaşmaKomisyonunda uzman olarak görev yapmış.

“Ekran tartışmalarında bazı özeltipler var. Mesela Yrd. Doç. Dr. SelmanÖğüt. Saç ektirmesinden, hırçınlığınakadar ilginç biri. Taneli yiyecekler, özellikle pirinç uzmanı. Buaralar, ekranda pek göremez olduk. Acaba önemli işleri mi var? Yada AK Parti daha iyi sözcüler mi buldu?” 

S.Öğüt’ün; son yazısında kullandığı  dil hoş değil!... Haklı olduğu konuda haksızduruma düşmüş.Yazıdaki  konular çok dile getirildi/yazıldı,yani yeni/orijinal  değil!.... 

Ancakmüfteri, alçak ve ahlaksız çetesi yine iş başında!”,“Pespayeliğin bu kadarı pes dedirtiyor!” “Tabii ki demagogahlaksızlar bu sahneyi sulanmış beyinleri ile çarpıtıyor”, “Şimdi ise salyalarını akıtarak saldırıyorlar.”

Genç bir akademisyenin -hükümetidestekleyebilir- “bu tür dili” kullanmasını doğru bulmuyoruz.Akademik  dil/söylem  olmalı; çünkü, siyasetçi değil!...Akademisyen dili, siyasetçi dili ilekarıştırılmamalıdır.

Keşke, Y.Doç.liğin kaldırılması içinne düşündüğünü de öğrenebilseydik, kamuoyu oluşturmasınıgörebilseydik!...

S.Öğüt; kameralara oynayarak,konuşmacıların sözünü keserek, Prof. B .Kuzu ile söylem birliğiyaparak, konuşmacıları bölerek/ araya girerek, aynı şeylerisöyleyerek 06.09.2017 akşamı yine programdaydı…Yeni bir ROK, yenibir T.Güler  tarzı/geliyor  deniyor!… (Bu tarihten sonraekranda göremedik)

Ama, S.Öğüt için; bu kadar AK Partisöyleminden sonra,  ‘yakında iyi bir görevle karşımızaçıkabilir’ de diyorlar…Bizim ki, bir  dostanalizi...

Baksanıza YÖK Başkanımız bile aramışkendisini; “…ikinci kez bırakıldığım sözlü sınavdan sonra gereksosyal medya üzerinden gerek telefonla arayarak desteklerinibildirenlere çok teşekkür ediyorum. Arayanlardan biri de YÖKBaşkanımız Prof.Dr. Yekta Saraç hocamızdı. Kendisi ile yaptığımızkısa görüşmede basına da yansımış olan doçentlik sistemi ile ilgilideğişiklik komisyonu kurulduğunu bir kez daha hatırlattı. Ancakdeğişikliğin Yasama faaliyeti gerektirdiğini de haklı olarakbildirdi. Hocamıza çabasından dolayı teşekkür ediyorum.05.10.2017…”

Önemli olan; her yerde “liyakat”

AMPUTE MİLLİ TAKIMIMIZITEBRİK VE TEŞEKKÜR EDİYORUZ.

“Ankara Büyükşehir Belediye BaşkanıMelih Gökçek, Beyaz Tv'de katıldığı Derin Futbol programındaİngiltere'yi 2-1 mağlup ederek Avrupa şampiyonu olan Ampute Millitakımımıza Ankara Büyükşehir Belediye tarafından meclis kararıylaAnkara halkı adına kişi başı 200 bin TL verileceğiniaçıkladı.”

Yol, köprü, baraj v.b. yapılır; benyaptım, kimin parasıyla?, elbette  halkınparasıyla/vergileriyle değil mi?!..

Beyaz TV spor yorumcuları, bu haberiverirken -ısrarla- sanki M.Gökçek cebinden veriyormuş intibasınıvermeye çalıştılar. (Bu kadar da olmaz dedirtti.) HaberlerdeM.Gökçek verdi diye başlık attı!..Ama M.Gökçek,  altınıçizerek “Ankara halkının adına” dedi. Beklerdik ki, sayılızenginlerden olan Gökçek v.b. yöneticiler, bir de ceplerinden bağışyapsınlar. Dişimizi kırmaya hazırız!...

Bu arada, bir açıklama yapan AliAğaoğlu; "Ampute Milli Futbol Takımı oyuncularına hayata geçirdiğison projesinden daire hediye etti.  Ben aslan yüreklitakımımızın oyuncularına birer daire hediye ediyorum. Helali hoşolsun. Güle güle otursunlar" dedi ve M.Gökçek’i ve bir çok kişiyigölgede bıraktı…

TRT’ye GEÇMİŞOLSUN!: Araştırdığımız kadarı ile, AK Parti tabanının, enfazla rahatsız olduğu kişilerdendi; E.Çelik ve G.Ergen… ÖzellikleAK Parti’li  kadınlar; özel/olumsuz  yaşantılarıylasürekli gündemde olan bu ve benzeri kişilerin AK Parti yönetimincedesteklenmesini,TRT Müzik’te  programlar verilmesini,'Cumhurbaşkanımızın Eşi Emine Han. istiyor/seviyor' diye yollarınınaçılmasını, yemeklere çağrılmasını  hoş karşılamıyorlar.Adının karıştığı yasak aşk haberleri yüzünden, GülbenErgen’in, Milli Eğitim Bakanlığı ilebirlikte Çocuklar Gülsün Diye Derneği üzerinden yürüttüğü ortakçalışma protokolü iptal edildi. (Teşekkürler MEB) ÖzellikleE.Çelik’i  Cumhurbaşkanı  destekledi, eleştirilere göğüsgerdi ve TRT Ana Haber’i sunmaya başladı. Beklendiği gibireytingler artmadı, artamazdı da…

Bu kadar desteğe rağmen, 14 aydırTRT Ana Haberin başında olan Erhan Çelik’in CNN Türk’leanlaştığı ve akşam haberlerini  sunacağı öğrenildi.Cumhurbaşkanın ile görüşüp, desteği için teşekkür etti mi acaba?!“E.Çelik, eski eşi G. Ergen'in yaşadığı son olaylara kendisinin deadı karıştırılarak TRT'nin hedef haline getirildiğigerekçesiyle görevi bırakmaya karar verdiğini açıklamış…” İyi dearkadaş, aynı sorun CNN Türk içinde geçerli olmayacak mı?!..Ayrıca, G.Ergen-E.Çelik haberlerini gazetede haber olarak vermekteyanlış, ancak ilavelerde, magazin tarafında  -küçük-  yeralmadı. Popüler kişilerin durumu kimsenin -ergenler hariç-umurunda  değil!…Lütfen!..

POPÜLER  FULİN’DENBÜYÜK SÖZLER!...

“… ‘Hikâyemde inanç var.’ ‘Allahinancım çok büyük’  diyen Fulin, ‘Tabii ki zorlandığımzamanlar çok oluyor ama istediğim noktaya ulaştığım zaman insanlaravermek istediğim bir mesajım olacak. Onlar benim hayat hikâyemebaktıkları zaman Allah’ın varlığından bir kere daha emin olacaklar.Çünkü asla pes etmemek gerektiğini ve Allah’a sonsuz güvenin nedemek olduğunu görecekler’ dedi….” 

Sevgili Fulin; ‘Allah’a sonsuzgüvenin ne demek olduğunu görmek” için, bilmeyen  insanlarseni bekliyor!..Hadi, bir an önce istediğin noktayaulaş!...

Yorumlar1 yorum