BIST 8.026
DOLAR 28,90
EURO 31,46
ALTIN 1.924,11
HABER /  POLİTİKA

Binali Yıldırım'dan flaş HGS ve ceza açıklaması

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yaptığı basın açıklamasında Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) kullanan araç sahiplerine kesilen çok sayıda cezanın düzenleneceğini belirtti.

Abone ol

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, binlerce araç sahibini ilgilendiren HGS cezaları ile ilgili son dakika açıklamalar yaptı.

Bakan Yıldırım, basına yansıyan ilgisiz araçlara kesilen cezaların plakalardaki montaj hatalarından ötürü kaynaklandığını belirtirken, ''en uzak mesafe'' üzerinden kesilen yüksek miktarlı HGS cezaları ile ilgili ise; gerekli düzenlemenin Meclis'te olduğunu ve bu düzenleme ile çok yakında araç sahiplerinin ciddi anlamada rahatlayacağını söyledi.

HATALI PLAKAN MONTAJI

İlgisiz araçlara kesilen HGS cezaları ile ilgili, sorunun plakalardaki hatalı montajlardan kaynaklandığını belirten Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ''Burada sorun hatalı plaka uygulamalarındna kaynaklanıyor. Klipslerle geçirilen plakalarda sıkıntı olmuyor. Ancak plakaların vida ile monte edilmesi hatalara yol açıyor. Çünkü vidanın denk geldiği yerde  rakamlarda değişiklik oluyor. Bundan ötürü de hiçbir şekilde hatası olmayan plaka sahibi böyle kötü bir sürprizle karşılaşıyor.'' diye konuştu.

"VATANDAŞA ÖDETMEYECEĞİZ"

Yıldırım, bu tarz bir hatadan ötürü hiç alakası olmadığı halde kendisine ceza gelen araç sahipleri için ise, "Bu hataların bedelini vatandaşa ödetmiyoruz. Bu tespit ediliyor." dedi.

"DEĞİŞTİRİLECEK VE MAĞDURİYETLER GİDERİLECEK"

HGS cezaları ile ilgili şikayetlerde iki işlem yapılacağını da söyleyen Bakan Yıldırım sözlerine şöyle devam etti:

"PTT kredi kartı veremediği için posta çeki hesabı verebiliyor. Kredi kartında eksi bakiye olunca vatandaş geçebiliyor. Ama posta çekinde bu olmuyor. O yüzden bu soruna yönelik PTT süratle bankalar ile anlaşma yaparak eksi bakiye olması halinde bile geçişe imkan verebilecek hale kavuşturacak. Öte taraftan teknik tarafta da  hataları asgariye indirmek için iyilşetirmeler yapılıyor. 8 milyon HGS etiketi arasında imalattan bozuk olanlar var. Bunlar da teker teker tespit edildi bunlarda değişitirilecek ve mağduriyetler giderilecek. Burada önemli olan doğru kullanım. Ön camın tepesinde bulunması lazım. Doğru yerde etiket olmazsa kaçak geçiş sayılıyor. Bunla ilgili de tanıtımları yapacağız."

YÜKLÜ CEZALARA NEŞTER

Başlangıçta HGS cezalarının en uzak mesafenin 10 katı olarak hesaplandığını ancak yapılan son düzenleme ile bu kuralın değişitirildiğini belirten Bakan Yıldırım, gelen cezaların bu düzenleme öncesinde kesilen cezalar olduğunu hatırlatarak, bunlarla ilgili de bir düzenlemeyi Meclis'te gündeme aldıklarını ve çok yakında bu noktada da ciddi bir rahatlama olacağını söyledi.

Bakan Yıldırım, bu tarz cezaları ödeyenler için ise ileriye dönük bakiyelerinde mağduriyetlerini giderecek uygulamalarda bulunulacağını söyledi.

"KAÇAK GEÇİŞ SMS İLE BİLDİRİLECEK"

Cezalarla ilgili bildirimlerin de artık bekletilmeyeceğini belirten Yıldırım, "Her cezalı geçişi SMS ile bildireceğiz. Eğer bunu zamanında yatırırsan ceza uygulanmayacak diyeceğiz. Her 3 ayda bir geçmişe yönelik ceza bildirimi yapılacak." dedi.