BIST 1.441
DOLAR 8,23
EURO 10,03
ALTIN 484,79
HABER /  SAĞLIK

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü'den aşı açıklaması: İnsanlar güvende olamazlar

Demirören Haber Ajansı

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, aşı hakkında yaptığı konuşmada 'Aşı vurulur vurulmaz insanlar güvende olamazlar' dedi. Aşının vurulduktan 1 buçuk ay sonra koruyucu olduğunu söyleyen Özlü, 'gevşememek lazım' diye konuştu.

Abone ol

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, açıklamalarda bulundu. Aşı olan insanların, hiç aşı olmamış gibi tedbirlere uyması gerektiğine dikkati çeken Özlü, aşı olan kişilerin kısıtlamalardan muaf olacağı şeklinde bir durumun olmadığını belirtti.

Prof. Dr. Özlü, 'kısıtlamadan muaf olma' konusuyla ilgili "Asla öyle bir durum yok. Aşı vurulur vurulmaz insanlar, güvende olamazlar. Aşı vurulduktan sonra 4 hafta bekleyip ikinci dozu yaptıracağız. İkinci dozdan sonra ancak 15 gün geçince antikor seviyesi belirli düzeye ulaşabiliyor. Dolayısı ile aşı olduktan ancak 1 buçuk ay sonra koruyucu özelliği kazanıyor." dedi.

Sözlerine devam eden Özlü, "Kaldı ki bu koruyuculuğu da hasta olmaktan korumak şeklinde anlamak lazım, yoksa mikrobu alma ve bulaştırma açısından koruyucu bir özellik sağlayıp sağlamadığı belli değil. Aşı olan insanlarında hiç aşı olmayan insanlar gibi tedbirlere uyması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Salgının sürdüğüne dikkat çeken ve toplumun yüzde 80’inin aşılanması durumunda salgını durdurulabileceğini kaydeden Özlü, son olarak şöyle dedi: Şu anda salgın devam ediyor. Her gün 5 binin üzerinde yakın yurttaşımız hastalığa yakalanıyor. Her gün 100’ün üzerinde vatandaşımızı da kaybediyoruz bu hastalıktan dolayı. Dünya’da da salgın yükselişte pek çok ülkede kontrol sağlanamadı tedbirlere rağmen."

Gevşememek lazım. Aşının olması ve uygulanması salgının kontrolü açısından iyi bir adım ama henüz aşının etkilerini görmek için çok erken. Bir de toplumun yüzde 80’inin aşılanması lazım ki biz salgını durdurabilelim
ÖNCEKİ HABERLER
MHP’li Semih Yalçın'dan Tuğrul Türkeş'e sert tepki! Davutoğlugiller kulağına üflemiş
Donald Trump, kendisine ihanet edenlerden intikam almayı planlıyor
HDP'li Hasip Kaplan'dan tepki çeken Erdoğan tweeti
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Telegram ve BiP uygulamalarından bugünkü mesaisini paylaştı
Türkiye'nin aşı haritası erişime açıldı! Hangi şehirde kaç kişi aşı oldu canlı yayın
Galatasaray İrfan Can Kahveci için teklif yükseltti
İzmir'de bir dairede çıkan yangında 1 kişi öldü 1 kişi de yaralandı
İstanbul'da karlar erimeye başladı! Sevindiren haber geldi
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan Danimarka'daki cami saldırısını kınama
İçişleri Bakanlığı'ndan kısıtlama açıklaması: 27 bin 839 kişiye işlem yapıldı
Yorumlar 1 yorum