BIST 4.874
DOLAR 18,63
EURO 19,41
ALTIN 1.051,84
GÜNCEL

Beyaz gelincik Bitlis’te görüntülendi

TUNCELİ ile başlayıp ardından Gümüşhane, Hakkari ve Bitlis'te görülen efsanevi beyaz gelinciğin sırrı ortaya çıktı, meğer aslında onlar 'beyaz' değilmiş.

Önce Tunceli'de kameralara takılan ardından Gümüşhane, Hakkarı ve Bitlis'te görüntülenen efsanevi Gelincik, bir anda kamuoyunda büyük merak uyandırdı. Genellikle yer altında yaşayan ve çok nadir yer üstüne çıkan Gelinciğin sırrı da ortaya çıktı. Meğer 'beyaz gelincik' diye birşey yokmuş... İşte işin aslı...

Beyaz Gelincikle ilgili gerçeği Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şağdan Başkaya açıkladı. 'Beyaz gelincik' aslında ayrı bir tür değil. Bildiğiniz 'kahverengi gelincik' miş... Kışın rengi beyaza dönüyormuş.

Gelinciğin kışın bembeyaz, yazın ise kahverengi tonlarda olduğunu kaydeden Profesör Şağdan Başkaya şu bilgileri verdi:  İşin gerçeği şu; beyaz gelincik diye bir tür yok bildiğimiz gelincik bu. Ancak gelincik kışın bembeyaz olur yazın ise özellikle başından sırtına kadar kahverengi tonlarda olur

YAZIN KAHVERENGİ KIŞIN BEMBAYAZ OLUYOR Ülkemizde gelincikler sansargiller familyasına dahil olan sekiz tür vardır gelincik bunların en küçüğüdür. Boyu bir karış kadar olup erkekleri 25-30 santim kadar da olabilir ortalama 100-200 gram kadar ağırlığında bir hayvan küçük de bir kuyruğu vardır. Kışın bembeyaz olması normal bir şey”

Sitene Ekle