BIST 1.112
DOLAR 8,35
EURO 9,67
ALTIN 504,29
HABER /  GÜNCEL

Beştepe'den flaş Afrin açıklaması: Kimseden icazet almayız

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Her türlü tedbiri aldık. Bu Afrin'de olur, Münbiç'de de olur. Türkiye kimseden icazet almadan yerini, zamanını, şeklini kendisi belirlemek suretiyle tedbirleri almaya devam edecektir" dedi.

Abone ol

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye'nin olası Afrin operasyonu için net konuştu. Kalın, "Kimseden icazet almadan gereğini yaparız..." dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın olası Afrin operasyonuna ilişkin gündemdeki soruları yanıtladı. Kalın, ABD'den gelen "YPG ordusu yok" mesajını "Bu süreci yakından takip edeceğiz sözleriyle" değerlendirdi. 

HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALDIK, ALACAĞIZ: Afrin operasyonu için "Türkiye, ulusal güvenliğine tehdit teşkil edecek her tür gelişmeye karşı, her tür tedbiri almıştır. Bundan sonra da almaya devam edecektir. Bu Afrin de olur, bu Cerablus da olur, bu Münbiç de olur, başka yerler de olur, Irak sahasında olur. Bu tehdit ister PKK'dan gelsin, ister PYD/YPG'den, ister DEAŞ'tan, ister başka örgütlerden gelsin, bunlara karşı her tür tedbiri, bugüne kadar aldığı gibi, bundan sonra da kimseden icazet almadan, yerini, zamanını ve şeklini kendisi belirlemek suretiyle bu tedbirleri almaya devam edecektir" dedi.

OPERASYON KÜRTLERE KARŞI DEĞİL: Operasyonun hedefinin Kürtler olmadığını belirten Kalın, "Afrin, Mümbiç, Cerablus veya başka noktalarda Türkiye'nin atacağı kendi ulusal güvenliğini korumaya dönük adımların asla ve asla Suriye Kürtlerine karşı bir hareket olmadığının altını bir defa daha çizmek istiyorum" ifadelerini kullandı.

KABUL EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL: ABD'den yapılan, "Türkiye'ye açıklama borçluyuz" sözleri ile ilgili Kalın "Geçen hafta koalisyon sözcülerinden bir tanesinin yaptığı açıklama üzerine bu konu kamuya mal oldu. Daha önce yaptığımız istişarelerde de biz ABD'nin Suriye sahasında PYD ve YPG'ye verdiği destekleyiş şekli, biçimi, zamanı ve boyutu ne olursa olsun yanlış bir politika olduğunu ifade ettik. Bu yapılan açıklamanın eğer bir hakikat payı var ise kabul edilmesi hiçbir şekilde mümkün değil. İki temek sebepten dolayı. Bir; bu Türkiye'ye doğrudan ulusal güvenliğine tehdit oluşturacak bir yapılanmadır. İki; Suriye ile ilgili olarak Cenevre ve Astana süreçleri devam ederken, Suriye'nin toprak bütünlüğüne darbe vuracak, bunu adeta imkansız hale getirecek bir adım olacaktır. Bizim bu tepkilerimiz üzerine sadece biz değil, Rusya, İran, Irak Başbakanı'da tepkilerini dile getirdi. Çünkü öngörülen bu sınır gücünün Irak sınırında da görev alması gibi bir durum belirdi. Sayın Dışişleri Bakanımızın Amerikalı mevkidaşı ile yaptığı telefon görüşmesi, bizim diğer temaslarımız, bugün Dışişleri bakanları bir konuşma ve mesajla, böyle bir gücün olmayacağını, bunun yanlış ifade edildiğini, yanlış açıklama yapıldığını, yanlış kişilerin konuştuğunu söyledi. Biz bu süreci takip edeceğiz" dedi.

Hulusi Akar ve Hakan Fidan Rusya'ya gitti çok önemli YPG gelişmesi

Yıldırım'dan ABD açıklaması: Kafa karışıklığını giderin

ÖNCEKİ HABERLER
Erdoğan'dan çarpıcı İsrail açıklaması! Türkiye'yi kuşatıp...
Suriye'den Türkiye'ye Afrin tehdidi
Amadeus ve Corebit'ten turizm acentalarına 'bizitravel' çözüm
Bomba ByLock itirafı! Okuyunca ağzınız açık kalacak
Merkel'in son halini görenler şok oldu! Partner arıyor...
Ayşecan Tatari anne oldu ilk kareyi paylaştı Çocuklar Duymasın'ın Duygu'suydu
Yorumlar 17 yorum